Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Otroci s posebnimi potrebami in dolgotrajno bolni otroci Re: Kako do bolniške za nego otroka pri pediatru iz tujine?

Re: Kako do bolniške za nego otroka pri pediatru iz tujine?

Spoštovani,

mene tudi zanima kako je z uveljavljanjem bolniške za otroka v Sloveniji. Jaz sem namreč zaposlena v Sloveniji in imam tudi tu urejeno zavarovanje, stalni naslov pa imam v Italiji. Moj otrok pa ima stalni naslov in pediatra v Italiji, kot tudi je zavarovanje. V primeru, da otrok zboli in ostanem zaradi nege doma, kakšen je postopek, da lahko uveljavim bolniško? Bi bilo dovolj, da bi jo osebni zdravnik napisal ali mora obvezno pediater podati kakšno potrdilo? Obstaja kak univerzalen obrazec kar se tiče tega?

Že vnaprej se vam zahvaljujem za odgovor.
Mateja

Spoštovana ga. Mateja!

Zahvaljujemo se Vam za vprašanje. Potrudili se bomo, da najdemo odgovore za Vas.

V imenu celotne Skupine za pomoč staršem bolnih otrok Vas lepo pozdravljam in Vam želim vse dobro!

Zlatka Markovič, univ. dipl. pravnica Predstavnica Skupine za pomoč staršem bolnih otrok Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru

Spoštovani,

sporočamo Vam, da je trenutno zaradi praznikov nekaj zamude pri izdelavi mnenj, za kar se opravičujemo, hkrati pa Vas obveščamo, da naši člani že pripravljajo odgovor na Vaše vprašanje in bo objavljen takoj, ko bo mogoče.

V imenu celotne Skupine za pomoč staršem bolnih otrok Vas lepo pozdravljam in se zahvaljujem za razumevanje.

Staša Račnik, univ. dipl. pravnica
Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru

Spoštovani,
zaradi motene koordinacije v skupini so ostala nekatera vprašanja neodgovorjena. Med njimi tudi Vaše, za kar se Vam iskreno opravičujemo. Čeprav Vam verjetno naš odgovor sedaj ne bo več pomagal, ga spodaj objavljamo.

Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (Ur. l. RS, št. 9/1992, s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju ZZVZZ) v 30. členu določa, da pripada roditelju pravica do nadomestila zaradi nege otroka za čas, ko ta otroka dejansko neguje in varuje. Pravico do začasne zadržanosti od dela in s tem povezano pravico do nadomestila plače med začasno zadržanostjo od dela, iz sredstev obveznega zdravstvenega zavarovanja ima roditelj, ki je zavarovanec in je v delovnem razmerju ali samostojno opravlja gospodarsko ali poklicno dejavnost ali je lastnik zasebnega podjetja in je obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovan, pod določenimi pogoji pa imajo to pravico tudi brezposelni.
V skladu s 138. členom Pravil o obveznem zdravstvenem zavarovanju (Ur. l. RS, št. 30/2003 s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju: Pravila OZZ) ima zavarovanec pravico do nadomestila plače za nego otroka le v primeru, ko nege ne more zagotoviti zakonec, ki je nezaposlen, upokojen ali lahko zagotavlja nego brez zadržanosti od dela.
Pravica do začasne zadržanosti od dela se uveljavlja s Potrdilom o upravičeni zadržanosti od dela (Obr. BOL), (v nadaljevanju: potrdilo), ki ga v praksi imenujemo tudi bolniški list. V Navodilu o uresničevanju pravice zavarovancev do začasne zadržanosti od dela in do nadomestila plače, izdanem s strani Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, je določeno, da potrdilo o upravičenosti začasne zadržanosti od dela zaradi nege otroka vedno izda zavarovancu otrokov osebni zdravnik, ne glede na to ali je za ocenjevanje zavarovančeve zadržanosti od dela pristojen osebni ali imenovani zdravnik. O izdaji potrdila je otrokov osebni zdravnik dolžan najpozneje v 3 dneh obvestiti osebnega zdravnika zavarovanca, ki bo otroka negoval. Zdravnik obvestilo obvezno evidentira v zdravstvenem kartonu zavarovanca. Oblika obvestila ni predpisana.
Torej otrokov osebni zdravnik izda potrdilo staršu, ki bo otroka negoval in varoval v času bolezni. Vam kot materi otroka, Vaš osebni zdravnik ne more izdati potrdila na podlagi katerega bi lahko uveljavljali pravico do začasne zadržanosti od dela zaradi nege otroka, ampak lahko to stori le otrokov osebni zdravnik.
Na podlagi člena 21 Uredbe (ES) št. 883/2004 (osnovna uredba) so družinski člani zavarovane osebe in zavarovane osebe, ki stalno ali začasno prebivajo v državi članici, ki ni pristojna država članica, upravičeni do denarnih dajatev, ki jih zagotavlja pristojni nosilec v skladu z zakonodajo, ki jo uporablja. Pristojni nosilec in nosilec v kraju stalnega ali začasnega prebivališča se lahko sporazumeta, da take dajatve vseeno zagotavlja nosilec v kraju stalnega ali začasnega prebivališča na stroške pristojnega nosilca v skladu z zakonodajo pristojne države članice. V tem primeru je pristojna država Slovenija, ker ste slovenska zavarovanka, pristojni nosilec pa Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (v nadaljevanju: ZZZS).
Postopek za uveljavljanje denarnih dajatev za nezmožnost za delo v primeru začasnega ali stalnega prebivališča v državi članici, ki ni pristojna država članica pa določa člen 27 Uredbe (ES) št. 987/2009. Če zakonodaja pristojne države članice zahteva, da zavarovana oseba predloži potrdilo, da bi se ji priznale denarne dajatve v zvezi z nezmožnostjo za delo na podlagi člena 21(1) osnovne uredbe, zavarovana oseba zdravnika v državi članici stalnega prebivališča, ki je ugotovil njeno zdravstveno stanje, zaprosi za potrditev njene nezmožnosti za delo in verjetno trajanje te nezmožnosti. Zavarovana oseba pošlje potrdilo pristojnemu nosilcu v roku, ki ga določa zakonodaja pristojne države članice. Slednje običajno stori delodajalec.
Ker ste v Sloveniji vključeni v sistem obveznega zdravstvenega zavarovanja, lahko v Sloveniji uveljavljate pravico do začasne zadržanosti od dela zaradi nege otroka tako, da pri otrokovemu pediatru v Italiji zaprosite, da v skladu s tamkajšnjo zakonodajo izda dokazilo o nezmožnosti za delo zaradi nege otroka, v katerem se določi tudi verjetno trajanje otrokove potrebe po negi. Če bo uveljavljal pravico do začasne zadržanosti od dela zaradi nege otroka otrokov oče, navedene pravice ne morete hkrati uveljavljati Vi kot mati otroka. Kot tudi ne, če je oče otroka zmožen zagotoviti nego otroka brez zadržanosti od dela ali če je morebiti brezposeln in bi lahko zagotovil nego otroka. V ta namen je po informacijah, pridobljenih strani ZZZS potrebno, da oče otroka podpiše Izjavo o nemožnosti uveljavljanja začasne zadržanosti o dela zaradi nege otroka.
Navedena dokumenta je potrebno predložiti delodajalcu, ki ju bo posredoval Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije.

Odgovor pripravila:
Jožica Ficko
članica Skupine za pomoč staršem bolnih otrok

New Report

Close