Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Razlaga izvida UZ glavice

Razlaga izvida UZ glavice

Vse, kar je napisano v izvidu, je normalno – tako razmik med poloblama (=interhemisferična fisura), asimetrija stranskih ventriklov (da je eden malo širši kot drugi).
Ni nobenih znakov za stanje po moteni oskrbi s kisikom ali slabi prekrvavitvi (=ni povečanih odbojev = disehoičnosti v možganovini ob prekatih ali možganskih jedrih, kjer se te spremembe najpogosteje opazijo).
Povezovalno nitje med obema možganskima poloblama (=corpus callosum) je normalen. Podarjenost možganskih vijug v čelnem delu je bolj tehnična posebnost preiskave (ko se pod določenim kotom položaja tipala poudarijo razlike med različno gostoto tkiv) in nima prav nobenega pomena v izvidu.
Normali so tudi odboji (=ehogenost) v področju žilnih pletežev (horioidnih pletežev).
Torej – še bolje kot ob prvem pregledu, ko je bilo b.p. (=brez posebnosti) 🙂
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni, prosim za razlago izvida…sin nedonošenček,rojen kot dvojček B rojen v 35/3 carski rez, ob rojstvu je potreboval predihavanje z masko, ocjena 3,8,9.. Sedaj je star 7 mesecev in sva imela tretjič uz glavice.. Akustično okno je manjše,fontanela anteriorno ožja. Zgolj na posameznih prerezih vidna minimalna hiperehogenost periventrikularno. Ventrikularni sistem je simetričen,leži centralno in ni razširjen.giralizacija je ustrezna. Prikazni deli možgan so morfološko v mejah normale… Naj še umenim da je bila ob rojstvu višja ehogenost periventrikularno..in da je fantek razdražljiv…hvala,lp

Spoštovana,
ocena po rojstvu kaže, da se je vaš fantek kljub težavam med porodom zelo hitro prilagodil na samostojno življenje, kar pravzaprav že izključuje kakšno pomembnejšo poškodbo osrednjega živčevja.
Manjše akustično okno pomeni, da se velika mečava že zapira in je preglednost z ultrazvočno preiskavo manj dobra, zlasti so pogostejši odboji zaradi tehničnih razlogov – kar se kaže kot “senčka”, kot povečana ehogenost. Kar prav nič ne pomeni v njegovi starosti.
Povečana ehogenost (hiperehogenost, flare) je opozorilo, da je možno, da je prišlo ob težavah med porodom do slabšega pretoka skozi tisti predel možganovine, ki je najslabše oskrbljen z žilicami – kar je pri nedonošenčku zlasti v beli možganovini ob stranskih prekatih, pri donošenih pa tik pod možgansko skorjo. Kadar je prekrvavitev resno motena, pride v teh predelih pribl. 3-6 tednov kasneje do nastanka cist, ki kažejo na propad celic v tem delu možganovine. Torej je povečana ehogenost opozorilo, ne pa diagnoza. In če v tako dolgem obdobju po rojstvu ni prišlo do opisanih sprememb, lahko vse opise v izvidu kar odmislite, fant ima normalen izvid in normalen razvoj! Razdražljivost pa ne pomeni prav ničesar – morda samo to, da fant težko prenaša pregledovanje, kar pokaže s tečkarjenjem… 🙂
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni.
Rodila sem v 36.tednu. Po sestih tednih smo bili na UZ kontroli glave. Pri porodu so zabelezili kefalhematom, ki je ze izginil.
Sedanji izvid pregleda pa je tak:
Interhemisferna fisura je primerno siroka. Ventrikularni sistem je v podrocju stranskih ventrilkov simetricen in primernih dimenzij. V podrocju desnega kaudotalamicnega stika je videti cistično spremembo, ki delno sega v nukleus kaudatus. Sicer v periventrikularni beli mozganovini in v podrocjih bazalnih ganglijev ni videti disehoičnosti.
Corpus callosum v celoti prikažem.
Girusna risba je primerna.
Horioidna pleteža sta primerno ehogena.
V zadnji kotanji ni videti sprememb. Priporocam kontrolo cez 6 tednov in sledenje v ambulanti za razvojno nevrologijo.

Mi lahko prosim razlozite izvid “po domace”? Kaj to pomeni? Kaksne so lahko posledice?

Zdaj smo stari 7tednov. In dojencek se vedno veliko spi. Tudi 20ur. Ali je to normalno? Je lahko povezano z diagnozo?
Prosim, pomagajte mi. Sem cisto na tleh od skrbi.
Lp

Čisto na kratko: izvid UZ pregleda glave je povsem v mejah normalnega (vključno s cisto…).

Malo na daljše: kefalhematom sodi med “površinske” porodne poškodbe in praviloma nima nobene povezave z možgani ali UZ glave.

Predel “kavdotalamičnega stika” je del prekatnega sistema, kjer žilni pletež iz stranskih prehaja v 3. prekat in se v njem pogosto z UZ lahko vidi manjše votlinice, ki so ali pa tudi niso posledica manjšega puščanja kapilar – krvavitve še v času nosečnosti ali med porodom. V vsakem primeru gre za povsem nenevarne spremembe, ki jih ne označimo niti kot “patološki UZ izvid”.
Vsi ostali opisi so optimalni, bolje ne bi moglo biti.

Vaš dojenček je očitno zelo zadovoljen zaspanko, ki nima razloga za jok, budnost, nerganje – ampak je, spi in lula ter kaka. Tudi optimalno!

Povezave “težav” z njegovo diagnozo? Le katero? Pri šestih tednih lahko tudi diagnozo “prematurus GS 36 tednov” počasi pozabite.

Torej ima diagnozo ZDRAV DOJENČEK. Prezaskrbljena mama pa zna dobiti kakšno diagnozo, če je tako odlični izvidi ne pomirijo.

Kontrola čez 6 tednov? Kontrola pri razvojnem pediatru – nevrologu? Očitno je tam, kjer ste rodili in hodite na kontrole to algoritem dela. In za pediatra ni lepšega dela, kot kontrolirati lepe, zdrave, pridne dojenčke.

Lepe dneve vam želim,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Za Vaš zelo hiter in pomirjujoč odgovor se Vam najlepše zahvaljujem. Nisem pričakovala tako pozitivnih besed. HVALA.

Pa da se še malo navežem na sporočilo:
Na zdajšnjem pregledu mi ni bilo nič jasno, saj so en UZ glave naredili takoj po rojstvu, kjer niso niti omenili kakršnih koli posebnosti, zato sva s partnerjem nič hudega sluteč šla na kontrolo in zadelo naju je kot strela z jasnega. Najbolj naju skrbijo ciste… Oz. kot pravijo: cistična sprememba, ki delno sega v nukleus kaudatus. Ampak če vi pravite, da je v mejah normale in ni razloga za skrb?
Menim, da so nas ravno zaradi teh cističnih sprememb ponovno naročili na kontrolo UZ GLAVE v juniju.

Lp

Res ni razloga za skrb, tudi če bodo ciste še opisovali. Če bi namreč naredili UZ pregled glave prav vsakemu novorojenčku, bi zanesljivo pri mnogih zdravih, donošenih in normalno razvijajočih se dojenčkih našli marsikaj, kar bi staršem lahko pomenilo “strelo z jasnega” in zagrenilo prve mesece življenja.
Lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Ppzdravljeni,

Prosila bi za razlago uz izvida.

Sin se je rodil šest tednov prehitro, po porodu je doživel dihalno stisko, bil takoj intubiran, na intenzivni enoti je bil 25dni, sedaj se doma lepo razvija in pridobiva na teži. Appgar-4, 6, 9

Dg: zlatenica, konatalna sepsa, sindrom dihalne stiske, bolnisnicna okuzba s stafilokokom epidermis.

Uz glave je bil opravljen 3 dan po rojstvu in pred odpustom domov.
Porodna teza 2420g in 47cm, sedaj po dveh mesecih je 3800g.
Prvi uz glavice je bil, ko je bil star 3dni- ventrikularni sistem simetricen, primernih dimenzij, VID 11.3mm, VID 12.4mm, levo hiperehogeno obrobljen. Levo tudi ojacan kavdotalamicni stik. Horoidna pleteza simetricna, primerna. Korpus kalozum v celoti razvit, primerno razviti girusi in sulkusi. Nekaj hiperehogenih odmevov v beli mozganovini. Prisoten CSP.

Drugi uz v starosti treh tednov- danasnji uz mozganov brez bistvene dinamike v primerjavi s prejsnjim. Ventrikularni sostem simetricen, primernih dimenzij. ojacana kaudotalamicna stika. Horoidna pleteza simetricna, primerna. Korpus kalozum v celoti razvit. Razvitost girusov in sulkusov primerna za starost. Se nekaj disehoicnih odmevov v beli mozganovini in bazalnih ganglijih.

Je vse ok? Skrbijo me predvsem ti ojacani stiki in vidni odmevi?

Hvala vam vnaprej in upam na dobre novice, ker smo res ze od rojstva nonstop v strahu…

Hvala

Kot ste opazili, med diagnozami, ki jih je dobil vaš sin v porodnišnici, ni nobene, ki bi kazala na kakršen koli zaplet v glavici. Opis ultrazvoka tudi ne kaže na kaj pomembnega, bolj na subjektiven vtis preiskovalca glede odbojev v določenih delih možganov oziroma tkivih ob njih (“ojačani stik”, “hiperehogeni odmevi”, “disehoični odmevi” so izrazi, ki kažejo bolj na negotovost presikovalca in na željo po ponovnem preverjanju stanja – in nikakor ne bi smeli biti zapisani brez razlage prestrašenim staršem!). Ker nič od opisanega ne kaže na kakšno nepravilnost ali poškodbo, ste lahko – kljub morebitnim napotitvam na kontrole ali k razvojnemu pediatru – povsem mirni glede prihodnosti vašega dojenčka. Vsaj kar se tiče UZ pregledov glave.
Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Najlepše hvala. Ja, kot ste ugotovili, imamo kontrolni uz v avgustu, k razvojnemu pediatru pa hodimo na 14dni, ker je baje “zelo rizičen”.

Pozdravljeni,

Oglašam se vam po ponovni uz kontroli, izvid:

Ventrikularni sistem simetricen, primernih dimenzij, vid 15.5mm,vis 15.5mm. Sirina desno 4.3mm,levo, 4.6mm.
Horoidna pleteza simetricna, primerna.
Korpus kalosum v celoti razvir, primerno razviti girusi in sulkusi. Fizioloska hiperehogenost bele mozganovine.

Uz v sirsih mejah normale. Svetujem kontrolni uz cez 2meseca.

Starost otroka med uz:2.5meseca.
Ze pri prejsnjem uz ste napisali, da ne bi rabili vec kontrole, ampak smo jo ponovno dobili. To je zaradi te fizioloske hiperehogenosti? Ali zgolj zaradi spremljanja?

Lp

Fiziološka pomeni normalna (obratno: nenormalna = patološka).
Torej je kontrola samo zaradi kontrole :-), saj je izvid povsem v normalnem.
Ker pa je UZ kot metoda varen in neškodljiv, vam ne bo prav nič hudega.
Ponovnih kontrol pa verjetno ne bo več – ne toliko, da si jih vi ali zdravniki – preiskovalci ne bi želeli, ampak se z UZ ne bo več dalo ocenjevati, saj bo mečava že premajhna in preveč “zakostenela”, da bi lahko preko nje še prodrli UZ valovi.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Hvala za odgovor. Glede na to, da so bili vsi zgornji uz izvidi bp, si lahko oddahnemo pred dg kot so cerebralna paraliza ali kaksna druga poskodba mozganov? Bi se na dosedaj narejenih uz ze to videlo oz ugotovilo?
Sprašujem zato, ker smo bili na drugem pregledu na razvojni, kjer me je opozorila na desno roko, kjer je imel palec v pesti. Vcasih se ga da v pest, vcasih je zunan pesti, velikokrat ima ze pesti razprte. Sedaj je star skoraj 4 mesece, korigirano 2.5 meseca. Druga stvar je, da ni hotel spremljati ropotuljice. V eno stran ja, v drugo ne. Bil je tudi utrujen. Doma spremlja igracke, sedaj ze steguje roke proti njim, gruli. Prav tako mene gleda, vzdrzuje ocesni stik, se smeji ko me zagleda na vsa usta in gruli. Problem pri njem pa je, da rabi malo vec casa, da mene ali kaksno stvar dejansko zagled. Ko pridem do njega, po navadi ko se zbudi, mu kaj recem, kar obraca glavico in me z ocmi isce, parkrat gre tudi mimo mojega obraza, kot da me ne vidi, potem ko me enkrat zagleda pa je vse vredu. Me gleda v oci, ce mu pokazem jezik gleda v usta, me spremlja s pogledom itd. Isto je z igracami. Vcasih jo zagleda takoj, vcasih rabi malo vec casa.
Tretja stvar, ki jo je omenila pa je, da so neonatalni refleksi se vedno prisotni in izzivni.
Tonus oznacuje kot normalen. Jaz nekih posebnosti ne opazam, razen nekaj casa pred cca pol meseca, se je iztegoval ko sem ga dvignila iz posteljice. Raztegnil je noge in vrat, kot da se upira, potem ko je bil v narocju, je bilo ok. Zadnje dni tega vec ne opazam. Nogice iztegne in vzravna samo ko kaka ali ga napenja. Taksno iztegovanje opisujejo simptomi cp?
Edino kar sem pozabila omeniti na razvojni je, da ko se vpere z nogico v mene, ko se dojima, se mu vcasih, ne vedno, ta rahlo zatrese.

Celoten izvid je:
Primerno prehranjen, dojen, pije lepo. Somatski status bp. V legi na hrbtu že poravnan, očesni kontakt vzdržuje in se že nasmiha. Ropotuljici sledi cez sredinsko crto v desno, v levo se ne. Reakcije zenic na svetlobo so prisotne. Mimika obraza simetricna. Nogici semiflektirani, dviguje jih ze od podlage, nekoliko manj gibanja v rokicah.
Pri potegu v sedenje še glava precej pada navzad, rokici nakazano flektirani. V polozaju na trebuhu rokici pokrceni ob telesu, glavo dviguje, medenica na podlagi. Pri vertikalni in horizontalni obesi ocenjujem tonus kot normalen. V vseh legah so na desni roki vidne stisnjene pesti s palcem znotraj pesti. Neonatalni refleksi so se izzivni in simetricni. Proprioceptivni refleksi na nogicah se izzovejo z lahkoto in simetricno.. Po pregledu nam je izdala napotnico za NFTH.

Bi lahko ti opisani znaki in izvid kazali na kaj resnega?
Predvsem me skrbi zaradi oči in tega iztegovanja, ko sem ga dvignila, saj sem prebrala, da je zgodnji znak cp tudi ce se otrok ob dvigovanju izteguje nazaj in ob tem iztegne roke in noge… Sicer pri njem nisem opazila toliko tega, da bi se iztegoval nazaj, ampak samo raztegnil je celo telo in napel misice vratu, nog in rok. Bi potem to iztegovanje telesa minilo samo od sebe, ce bi nakazovalo na cp, ker ga zadnje dneve ne opazam vec?

Hvala za vase potrpljenje s prestrasenimi mamicami.
Lp

Res ste preveč zaskrbljeni in vidite strahove, kjer jih niti slučajno NI.
Kot prvo – o cerebralni paralizi, ki se je tako bojite, ni niti sledu. Tudi zato ne, ker jo lahko ocenjujemo šele v določeni starosti otroka, ki pa je vsaj 2 leti. Vse kar je prej, sicer lahko označimo kot dejavnik tveganja – a nikakor ne gre za variante normalnega razvoja, ki jih opisujete v svojem sporočilu.
Kot drugo – večina dojenčkov na pregled ne pride v idealni “fazi”. Lahko so utrujeni, zaspani, pravkar “najedeni” – in dobijo opis, kako so slabo odzivni, ne kažejo zanimanja, imajo znižan mišični tonus, ne pokažejo niti znanja osnovnih mejnikov. Lahko so lačni, neprespani, razdražljivi – še zlasti, če je zaradi čakanja v ambulanti in zaradi strahu pred izvidom v stresu tudi njihov spremljevalce, praviloma je to znervirana mama. Ti bodo ocenjeni kot prekomerno napeti, ki stiskajo pesti, ki se usločijo v most, ki se za vsako malenkost iztezajo, po možnosti se tudi slinijo…
Pa vendar gre lahko za istega, povsem normalnega otroka v različnih fazah njegovega dneva.
Prav zato večina razvojnih pediatrov vzame vse te variante v poštev, ko ocenjuje nevrološki razvoj dojenčka. In pogosto v primeru, ko ve, da ni dovolj časa ali prazne ordinacije za ponovitev ocene dojenčka, raje naroči na nevrofizioterapijo. Ki je koristna za vse dojenčke, tudi tiste idealne. Križ je le, da je nevrofizioterapevtov veliko premalo 🙂
Ob vsem, kar sem prebrala v vašem sporočilu, se mi niti enkrat ni “prižgal alarm”, da bi bilo lahko kaj narobe. Zato kar mirno, “vse bo v redu”…
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,
sin, 3.5 m je bil pred kratkim operiran zaradi velikega tumorja v tebuhu. Ker so pediatri opazili tudi stegovanje glavice nazaj so odredili uz glave, ki je bil bp. Sama sem ga zacela za tem panicno opazovati za morebitnimi znaki celebralne paralize , ceprav fizoterapevt meni da gre za prehodno stanje in za iskanje otrokove najugodnejše lege pred operacijo, katere vzorci ao še prisotni. To pomeni, da zvraca glavico nazaj ce lezi na boku in ni podložen. Ce leži na hrbtu ima rokice veckrat ob strani navzgor. Za predmeti ne sega, drzi pa ce mu dam. Prav tako se je pred operacijo že oglašal , zdaj se spet ne. Se pa nasmehne, vsppstavi ocesni kontakt, obraca glavico v obe smeri, sledi predmetom ki jih premikam, daje rokice v usta-vec desno. Pri dvigovanju ss mu zdi da je izredno tog in da ga ves cas popravljam v pravilno lego. Se take nepravilnosti kot je CP vidijo na UZ ali šele sproti. Napoteni smo v razvojno, seveda ko se koncno rešimo bolnice. Hvala!

dodatek:otrok je rojen ob roku, hitro in pri obeh brez težav

Čeprav niste napisali, kakšen tumor je imel vaš fantek v trebuščku (glede na zapis predvidevam, da ni bil maligen), imam po branju sporočila občutek, da težave, ki jih opisujete, nikakor niso povezane s poškodbo možganov, ki bi lahko privedla do trajnih posledic, kot je npr. cerebralna paraliza.
Vsaka takšna operacija namreč pomeni, da je dojenček “prisilno” v bolnišnici, da dobiva precej protibolečinskih zdravil in pomirjeval, pa tudi sicer vsi ostali postopki niso “prijazni” hitremu doseganju razvojnih mejnikov. Večinoma se napredovanje začasno povsem ustavi. Nekateri se “branijo” prav na načine, kot jih opisujete – da se zvijajo navzad (v tem položaju tudi lažje dihajo in so manj boleči), “pozabijo” na nasmeške, komunikacijo ipd. Pa vse pride nazaj, kar brez skrbi.
Kar se ultrazvočne preiskave tiče, nam pove veliko – in je povsem dovolj, da z njo izključimo pomembne poškodbe – še zlasti tiste, kjer bi z zgodnjimi ukrepi spremenili izid.
Diagnozo “cerebralne paralize” lahko postavimo najbolj zgodaj ob 2. letu starosti – prej lahko govorimo le o abnormnih nevroloških znakih. V primeru vašega dojenčka ne bo niti takšnega opisa, morda le “rizični” nevrološki znaki, “rizična” simptomatika. Kar je praviloma prehodno, bolj kot podlaga za opazovanje, poostren nadzor, uvrstitev na nevrofizioterapijo …… in podaljšanje porodniškega dopusta.
Srečno in lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Šlo je za predvidoma nemaligen tumor, izvida še ni. Gre pa za prirojen tumor, zato sem sklepala, da so morda tudi manjsa gibljivost in vzorci vedenja prirojeni?

Kot že zapisano prej – najverjetneje ni nobene povezave med težavicami v gibljivosti in vzorci vedenja ter tumorjem v trebuščku, bolj je možna povezava s “hospitalizmom” – torej “prisilnim” bivanjem otroka v bolnišnici, ko se zaradi vplivov iz okolja, zdravil, operacije…. razvoj začasno ustavi.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Dober dan. Jaz imam eno vprašanje. Moja hčerka je rojena v 27 tednu. Ob rojstvu je imela mozganske krvavitve 2.stopnje( nepoškodovane) in bili smo na uz glavice.ne razumem teh razlag na izvidu. Corpus callosum v celoti razvit deluje nekoliko stanjšan, primerno razviti girusi sulkusi.

New Report

Close