Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija rast zobkov

rast zobkov

Pozdravljeni, zanima me kdaj oz pri katerih mescih dobijo otroci prve zobke. No u bistvu me zanimajo kdaj začnejo rasti zadnji torej petice, šestice…saj ima moj 21 mesečnih povišano tt, se slini, vse tlači globoko v usta, malce je nejevoljen…?
Hvala za odgovor:

Pozdravljeni, Leam,
mlečni zobki izraščajo v nekih časovnih okvirih, vendar je individualnost tu kar precejšnja:
vrstni red izraščanja mlečnih zob je običajno tak, da za prvimi spodnjimi sekalci izraščajo prvi in drugi zgornji sekalci in nato drugi spodnji sekalci. Po dopolnjenem prvem letu izraščajo prvi kočniki, pozneje v drugem letu pa tudi podočniki. Zadnji izmed mlečnih zob izrastejo drugi kočniki. Do konca tretjega leta ima otrok praviloma izraslih že vseh dvajset mlečnih zob, in sicer po dva sekalca, en podočnik in dva kočnika na vsaki strani zgornje in spodnje čeljusti.

6. mesec starosti prvi spodnji sekalci (2)-enke spodaj
od 8. do 10. meseca prvi zgornji sekalci (2)-enke zgoraj
od 10. do 14. meseca spodnji in zgornji stranski sekalci (4)-dvojke
po 12. mesecu zgornji in spodnji prvi kočniki (4)-štirice
od 16. do 18. meseca podočniki (4)-trojke
do 24. meseca drugi kočniki (4)-petice
Šestice so prvi stalni zobje in zrastejo spodnje v šestem letu starosti in takoj zatem zgornje šetice.

http://www.mojmalcek.si/revija-10-05/zobki.php
http://www.bambino.si/?d=clanek&id=944

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

sem mamica 2 mesecnega decka, ki so mu priceli rasti spodnji zobki. Tako je ugotovila njegova pedatrinja. Zanima me kaj lahko naredim, saj imava tezave pri dojenju; namrec zelo grize moje bradavice, kar je zame zelo bolece. Posledicno se tudi on ne naje dovolj, saj med dojenjem joka in krici. Tako sma v zacaranem krogu, saj iz tega sledi, da moram pogosteje dojiti in se stvar se ponovi. Enostavno si ne znam vec pomagati.
A je to normalno da se zobki pojavijo tako zgodaj, saj se nikjer nisem zasledila take starosti otroka, ki bi mu priceli rasti zobki?

Hvala za vas odgovor in lep pozdrav,

Izraščanje zob je v tej starosti sicer redko, ni pa nemogoče. Če ima spodaj, kjer se bodo pojavile spodnje enke (sekalci) rdečino, oteklino, potem je temu najverjetneje res tako.
Tako malemu otroku odsvetujemo dajanje katerihkoli zdravil oz. jih dajemo le, če je nujno potrebno. Zato ne bi svetovala uporabe blažilnih gelov ali protibolečinskih zdravil. Morda le masiranje dlesni in hlajenje (mrzla dudica).

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

Mi pa imamo doma 4mesečnega dojenčka, ki mu najverjetneje zobki še ne izraščajo, čeprav vse tlači v usta (in vsi po vrsti komentirajo, da mu verjetno rastejo zobki). Pri starejšem bratcu je prvi zobek prikukal pri 8 mesecih in smo mu kdaj pa kdaj, ko je bilo res hudo, dali malo Panadola baby (da smo se vsaj za silo naspali). Saj s tem ni nič narobe, ali pač?

Spoštovana dr. Tanč,
moje vprašanje se tudi navezuje na temo izraščanja zob. Našem 14 mesečniku rastejo štirice, a še niso zunaj, velikokrat je nerazpoložen in mu damo 4 ml Dalerona (težak je 12 kg). Ponoči se pogosto zbuja in z možem sva v dvomih glede dajanja dalerona.Mu lahko škodiva? So vedo le zobki ali je moč to nerazpoloženst pripisati še čemu tretjemu? Je normalno, slabše zvečer, čez dan je v vrtcu, trudimo se vzdrževati red in rutino. Rada bi mu pomagala, a je proti večeru zelo nerazpoložen. Večerna rutina:umit in spat.


Vso dojenčki si nekje po 2. ali 3. mesecu tlačijo roke v usta, kar je učenje koordinacije roka – oko in najpomembnejši gib: gib hranjenja. Laiki to pogosto pripisujejo rasti zob, kar je napačno. Gre za normalni razvoj in tako naj tudi bo.
Izraščanje zbo boste prepoznali po rdečini in oteklini na mestu, kjer zob izrašča in le v primeru joka in izrazite bolečnosti damo paracetamol. Seveda v takem primeru ni nič narobe.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!


Če se kljub Daleronu zbuja, potem ne moremo reči, da kaj pomaga in v takem primeru ga opustite. Tudi sicer naj otroka najprej pregleda zdravnik, da ne bi spregledali kakšne bolezni. Ko le.-to izključimo in pripišemo bolečine, nemirno spanje izraščanju zob, bi svetovali občasno 5 ml Dalerona.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala Vam. No, saj zato, ker še nima nič rdeče in oteklo sklepam, da še niso zobki na pohodu ;-). Mi smo prvemu dali paracetamol le, ko se je iz spanja z jokom /jamranjem zbudil že tretjič (so mu šli npr. naenkrat ven 4 zobki – zgornje enke in dvojke in je bil res božček). Po paracetamolu je pa potem lepo zaspal in spal do jutra ”ko bubica”.

Tudi mene nekaj zanima:

kot vzgojiteljica sem v vrtcu opazila nekaj otrok, ki so jim najprej izrasle trojke ali celo štirice? Sedaj pri svoji 5,5mesečni punčki opažam izrazit nemir, zbujanje z jokom, dojenje na 1do2 uri in oteklino na dlesnih spodaj, vendar ne tam kjer naj bi zrasla enica, temveč trojka ali štirica (ne vem natančno). Glede na to, da ste zgoraj lepo opisali kako v povprečju rastejo zobje, me zanima v kakšnem deležu so otroci, ki se jim rast zob ne začne z enico, temveč tako kot sem opisala in ali je zaradi tega karkoli narobe oz. zaskrbljujoče.
ISKRENA VAM HVALA

Anita

Nisem dobila podatka v katerem procentu izbijajo drugi zobki namesto incizorjev (enke, in dvojke)…poskusite na drugem forumu. Svetujem pa gele za dlesni ki zmanjšujejo bolečino. prašanje če je oteklina nad 3. in 4. zobkom, ali bo res ta prvi se pokazal. Sedaj vsi poačsi rinejo gor, sicer spodnji 1. in 2. naj bi se pokazali pri 6,5. mesecu (povprečje)…
ne skrbite. pravi moja mati da se imela težave z dlesni celo leto, prvi so se pokazali okoli 1. rojstnega dneva…..a sedaj zobi beli- krila labodja….;-D

Pozdravljeni!
Zanima me kakšni so simptomi pri izraščanju petic? Naša punčka 2,5 leti stara se že kar nekaj časa slini, bolje rečeno slina ji teče v potokih. Nekaj časa je imela tudi zaprt nosek toda ven ni priteklo nič razen občasno malo vode. Danes mi je potožila da jo boli glava in je zaspala kar brez večerje. Sicer sama pokaže, da ji spodnja desna petica nagaja. Ko potipam lahko začutim samo en delček ostrega zobka, vse ostalo še ni pokukalo. Ima že vse zobe, razen petic. Koliko časa lahko trajajo različni simptomi in s čim ji lahko olajšam bolečine pri izraščanju zob? Naj povem, da je drugače zdrava, prehlajena še ni bila, imela je pa pri vsakem izraščanju zob povišano temperaturo, ki je trajala do 3 dni. Najlepša hvala za odgovor!

Posebnih simptomov ni. Če že sama pokazuje kaj jo matra, nejverjetneje res jo bolijo dlesni. lahko date gele ki za kratko olajšajo bolečino, tudi antipiretiki ki jih dajete proti vročini imajo proti bolečinske lastnosti tako daji še to lahko date, če jo močno boli.

Najlepša hvala za hiter odgovor. No, danes ponoči je imela tudi malo povišano temperaturo, ki pa je do jutra izginila. Upam, da so res samo zobki. Imam pa že pripravljene Paracetamol svečke, ker sirupov ne mara.
lp

Vendar bi po 2 ali 3 dneh povišane temperature svetovala pregled, ne glede na to, da bi vročino pripisali izraščanju.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!

Moja 18m hči ima zaenkrat 7 zobkov. Glede na to, da ji je desna dvojka izrasla že v sredini avgusta, leve pa še ni in ni, me zanima, ali tako dolg “premor” med izraščanjem enega in drugega zoba še sodi v normalen potek izraščanja.

Hvala in lp!

Lahko je več mesecev med rastjo dva zobka.

Naš fantek je dobival zobke po zelo hecnem vrstnem redu: sp. in zg. enkice, nato sp. dvojkice. Kasneje štirice, petice in zgornja šestica. Na koncu šele zg. trojkica in na zadnje pri 20 mesecih zg. dvojkica, ki je sedaj popolnoma kriva. Torej, pri 20m smo imeli VSE mlečne zobke + 1 stalnega.
Kako to, da je ta “ritem” izraščanja popolnoma zmešan? Poleg tega me skrbi šestica, ki je že stalni zob. Nisem še zasledila, da bi 18 mesečnik že imel šestico… Sedaj smo stari 33 mesecev in stanje zob je nespremenjeno.
Zobki so lepi, jih redno čistimo. Vendar imamo prvi pregled pri zobozdravniku šele, ko bomo dopolnili 36 mesecev, meni pa tale šestica ne da miru…Kaj mislite vi?

Nenavadno je, da bi izrasla stalna šestica pri tako majhnnem otroku. POjdite na pregled k pedontologu.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

zdravo.

zanima me naslednje… 8 mesečni dojenček..ali je normalno, da ima zgoraj med zobmi-enkami vraščeno meso.-nevem če se temu tako reče.. sama sem si pogledala v usta in nimam tako-imam to meso čisto zgoraj-dejansko pod nosom…zanima me ali je to normalno…?

hvala,lp

New Report

Close