Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? rak in nosečnost

rak in nosečnost

Pozdravljeni!
Stara sem 24 let in pred tremi meseci sem bila na ginekološkem pregledu. Zdravnica mi je vzela bris in danes sem dobila po pošti, da naj se v oktobru ponovno zglasim na kontrolnem pregledu. Ko sem klicala, mi niso znali dost povedat, tudi sama ne zaganjam neke panike, vendar me “preventivno” vendarle nekaj zanima..

Če bi npr. ugotovili, da imam spremenjene celice, kakšni so nato postopki? Vem, da ste nekaj že pisali o tem in sem si prebrala, vendar me zanima predvsem kdaj se dela konizacijo, imaš potem še vedno lahko otroke?

V naši družini je rak kar zelo prisoten, mami je prebolela raka dojke, očetova mama prav tako, po mamini strani so tudi skoraj vsi umrli zaradi te obupne bolezni. Zanima me predvsem rak dojke. Pri katerih letih naj bi začela hodit na mamografijo, sploh zaradi tega, ker imamo ta problem v družini. Sama si sicer pregledujem dojke, ampak res ne vem kako naj ločim bulice. Levo dojko imam po mnenju ginekologinje vozličasto. Po pravici povedano si tudi ne znam pregledati bezgavk, saj ne vem na kaj naj bom pozorna. Pa imam zloženko doma.. teorija je eno, praksa pa nekaj čisto drugega:)

Vem, da sem vam natrosila veliko vprašanj. Saj se ne obremenjujem s temi stvarmi in gledam pozitivno, ampak se mi zdi, da več ko veš, bolje je. Najlepša hvala za vaš čas in odgovor!

Sama sem imela pred 10 leti spremenjene bris, rezultat je bil PAP 2 CIN 3, ali pa obratno (nisem čisto sigurna). Skratka ginekologinja mi je spremenjene celice odščipnila in poslala v analizo, spremembe so bile samo benigne, ki jih je potem odstranila s hladno koagulacijo in to ambulantno.

Sedaj imam dva otroka, ki sta stara 6 in 2 leti.

Torej kar pogumno, z rednimi ginekološkimi pregledi, se te spremembe lahko pozdravijo.

Draga urška!

Ponovno vabilo na ginekološki pregled ni dandanes nič posebnega in ne bi smelo vzbujati preveč zaskrbljenosti in strahu. Verjetno je bil vaš izvid PAP brisa nekoliko spremenjen, kar lahko povzroči tudi vnetje (najpogosteje). Večina takih sprememb nazaduje in ne napreduje v raka. V vaši starosti je rak materničnega vratu izjemna redkost. Ker pa želite biti pripravljeni na najhujše, vam lahko zagotovim, da ste tudi v primeru rakavih sprememb lahko mirni, saj jih zdravimo s konizacijo, po kateri je moč tudi povsem normalno zanositi in roditi. Odličen vir primerov iz prakse, ki so vam nekateri morda podobni, je forum dr. Pušenjaka, npr.

http://med.over.net/phorum/read.php?f=19&i=8846&t=8843
Tukaj opisuje prehode med PAP I, II in III. Z iskalnikom najdete še več podobnih odgovorov.

http://med.over.net/phorum/read.php?f=26&i=1380&t=1377
Tukaj sem pisala o CIN.

http://med.over.net/phorum/read.php?f=26&i=2281&t=2271
Tukaj pa si preberite o raku dojke in dednosti ter o pregledih, ki vas zanimajo. Vedeti morate, da se, kadar je rak deden, ta bolezen pojavlja prej kot pri ostali populaciji, torej zbolevajo mlajši ljudje. Pravite, da je v vaši družini rak pogosta bolezen. V resnici se napake v celicah, ki napredujejo v raka, s starostjo kopičijo in so do neke mere normalen pojav. Če pa rak nastane zaradi dedovanih lastnosti in spremembe v genih, se ta rak pojavlja v družini pogosteje in bolj zgodaj. Zato je potreben podrobnejši pogovor in ocena zdravnika, ali pri vas resnično obstaja povečano tveganje za raka dojke in ali podatki govorijo v prid genetskemu pojavljanju raka. V tem primeru se lahko tudi testirate, ali ste nosilka gena 1 in 2.

http://www.onko-i.si/Slo/bolezni-dojke/BD11D.htm

Povsem se strinjam z vašo ugotovitvijo, da več ko veš, boljše je! Zato se trudimo na forumu čimbolj podrobno pojasnjevati stvari, ki vas zanimajo. :)Mislim, da za zdaj nimate razloga, da bi vas skrbelo.

Lepo vas pozdravljam in vam želim vse dobro na ponovnem pregledu!

Irena

Iskrena hvala za odgovore.

New Report

Close