Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? rak grla

rak grla

Vidim, da je vprašanje že staro nekaj mesecev. Upam, da ste v tem času uspeli dobiti odgovore. Bi pa vseeno želela na tem mestu (morda za druge, ki zaidejo na to stran) povedati, da je lahko opis vaših simptomov marsikaj. Glede na to, da sem iz raka v ustni votlini že skoraj “doktorirala”, ker ga je pred 4,5 leti prebolel moj oče, bi samo želela opozoriti, da je res nujno takoj s takimi spremembami iti k zdravniku.
Res je, da osebni zdravnik tega takoj v začetku ne bo jemal resno. Bo morda videl pordelo grlo, predpisal morda celo kakšen antibiotik in to je to. Če imaš zraven še želodčni refluks (kar ima veliko ljudi), potem bo dalj časa pekoče grlo pripisal temu in te odslovil.
Saj, da ne bo pomote – dostikrat tudi JE tako, da GERB oz. refluks povzroči lahko tudi pekoče grlo, kašljanje itd. Pa ni nujno, da je rak.
Vendar dalj časa trajajoče draženje grla oz. pekočina in pordelost (tudi, če je zaradi kisline oz. refluksa) LAHKO na dolgi rok povzroči, da nastane rak. Zato je NUJNO vsakršno draženje grla omiliti oz., če ima oseba refluks, se držati diete, ki več ne bo povzročala draženja grla.
In za vrsakršne dalj časa trajajoče simptome obvezno zahtevati od osebnega zdravnika takojšnjo napotnico za ORL, kjer najprej s fizičnim pregledom in UZ vratu ugotovijo, če bi šlo za kakšne patološke spremembe. Večinoma seveda ni tako, ampak lahko pa tudi, zato je dobro biti pazljiv.

Torej, za možnost raka v ustni votlini in grlu (ki je lahko kjerkoli v votlini (tudi glasilke), vključno z jezikom oz. korenom jezika, kjer ga je imel moj oče) je značilno dalj časa trajajoče pekoče oz. moteče požiranje, morda celo kakšna zatrdlina ali bel madež na jeziku, večja (dalj časa trajajoča) afta v ustih, dostikrat tudi povečana, neboleča bezgavka (ali več njih) na vratu. Lahko se pojavi hripavost itd. Torej vsakršne spremembe na področju ust in grla čimprej raziskati.

Pri nas je bilo tako, da je očeta dalj časa peklo grlo in ga je zdravnica vsakič odpravila, da je morda kriv refluks. Potem se mu je naenkrat hitro povečala bezgavka na vratu in tudi takrat ni delala panike. Ker o vsem tem takrat nismo imeli pojma, tudi mi nismo delali panike in še vedno krivili pač refluks. No, bezgavka ni izginila, le povečala se je… Potem smo končno dobili napotnico za ORL, kjer pa so z UZ že videli patološke spremembe. Tudi s prostim očesom se pri taki vrsti raka že da videti nenavadne spremembe v ustni votlini. Žal osebni zdravniki temu dajo premalo pozornosti.

New Report

Close