Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Limfom in levkemija rak dojke in invalidska komisija

rak dojke in invalidska komisija

Gospa Iri,

Po Seznamu telesnih okvar je v točki X B 11 b določeno, da se izguba obeh jajčnikov pri ženskah do 45 let starosti šteje kot telesna okvara v višini 50%.
Pri tem je navedeno , da se za izgubo obeh jajčnikov šteje kirurška odstranitev ali izguba funkcije jajčnikov zaradi obsevanja. Vprašanje se , v kolikor ga prav razumem, nanaša nato ali se izguba funkcije obeh jajčnikov v posledici kemoterapije šteje enako kakor, da je do izgube funkcije obeh jajčnikov prišlo v posledici obsevanja.
Menim, da je pri tem potrebno izhajati iz same definicije TO. ZPIZ-1 v 143 členu določa, da je TO podana, če nastane pri zavarovancu izguba, bistvena poškodovanost ali znatnejša onesposobljenost posameznih organov ali delov telesa, kar otežuje aktivnost organizma in zahteva večje napore pri zadovoljevanju življenjskih potreb, ne glede na to , ali ta okvara povzroča invalidnost ali ne.V tretjem odstavku istega člena je določeno, da vrste okvar, na podlagi katerih se pridobi pravica do invalidnine, in odstotke teh okvar določi pristojni minister.
Izhajajoč iz navedenega je pri vas prišlo do onesposobljenosti oziroma izgube funkcije obeh jajčnikov pred 45. letom starosti, kar pomeni 50% TO. Menim, da pri tem to ali je izguba funkcije delovanja obeh jajčnikov posledica obsevanja ali kemoterapije ni takšnega odločilnega pomena, da bi bil vaš zahtevek iz tega razloga zavrnjen.
Lep pozdrav. Jaka

Gospa Marija,

Vaše vprašanje ni najbolj jasno.
V kolikor se nanaša na priznanje pravice do invalidnine ( denarni prejemek, do katerega je zavarovanec upravičen v primeru telesne okvare) mora biti pri vas ugotovljena telesna okvara najmanj v višini 50% če gre za primer bolezni, oz. 30 % če gre za primer poškodbe pri delu ali poklicne bolezni. Seznam telesnih okvar npr. določa za izgubo obeh jajčnikov pri ženskah do 45. leta , da gre za telesno okvaro v višini 50%. Enostranska radikalna amputacija dojke pomeni 40% telesno okvaro. V vašem primeru je prišlo do radikalne odstanitve ene dojke, ni pa iz vprašanja razvidno ali je prišlo tudi do izgube obeh jajčnikov oz. funkcij obeh jajčnikov.V kolikor je do navedene izgube prišlo bo seštevek obeh telesnih okvar presegel 50 % in boste upravičeni tudi do invalidnine. Menopavza zaradi kemoterapije ali obsevanj sama po sebi ni določena v seznamu telesnih okvar kot telesna okvara.

V kolikor pa se vaše vprašanje nanaša na invalidnost ( ( spremembo v zdravstvenem stanju, ki je ni mogoče odpraviti z zdravljenem ali ukrepi medicinske rehabilitacije in se zmanjša zmožnost za zagotovitev oziroma ohranitev delovnega mesta oziroma za poklicno napredovanje) bo invalidska komisija ugotavljala ali se vas razvrsti zaradi tega v kategorijo inavalidnosti ( I., II. ali III. kategorijo) in napodlagi tega določila eno izmed pravic , ki vam na podlagi taga gre.

V obeh primerih je postopek s formalnega stališča enak. Organ Zavoda ZPIZ vam bo izdal odločbo s katero bo odločeno o vaši pravici iz naslova invalidskega zavarovanja. Zoper odločbo se lahko pritožite. Pritožbo torej vložite vi in ne osebni zdravnik ali onkolog.

Lep pozdrav

Jaka

Lepo pozdravljeni.

Zaradi raka dojke sem bila tudi jaz predstavljena IK,odobril so mi štiriurno upokojitev,.
Izračunali so mi 268,00 evrov na mesec,zanima me zakaj mi od tega zneska
odtrgajo 30,00evrov davka. Hvala za odgovor in lep dan.

Gospa 1111 zofi,

gre za akontacijo dohodnine. Vaš dohodek je sestavljen iz plače in delne invalidske pokojnine. V skladu z Zakonom o dohodnini pa morajo vsi zavezanci mesečno plačevati akontacijo dohodnine. Invalidska pokojnina ni odvzeta iz dohodnine.
V kolikor plačujete preveč ali premalo dohodnine vam bodo to obračunali ob letnem obračunu dohodnine.

lp

Jaka Cepec

Spoštovani!
Dne 13.2.2009 mi je bila zaradi raka odstranjena desna dojka. Pred operacijo sem imela kemoterapije, po operaciji pa obsevanje in biološka zdravila. Imela sem tudi že rekonstrukcijo dojke. Novembra 2011 je bila vložena na ZPIZ vloga za priznanje pravice do invalidnine za telesno okvaro. Dobila sem odločbo : zavarovanka nima pravice do invalidnine za 40 % telesno okvaro.
Zanima me, ali je smiselno, da vložim pritožbo za večji % telesne okvare. Težave, ki jih imam z desno roko po odstranitvi bezgavk (mrtvičenje, nemoč v roki ) v izvedenskem mnenju (priloga odločbe) sploh niso omenjene. Na odločbi mi tudi piše : zahteva ni utemeljena. Ne vem kaj naj bi to pomenilo.
Stara sem 56 let, na borzi in čakam v letošnjem letu na upokojitev.
Hvala za odgovor in srečno!

Spoštovani,

radikalna odstranitev ene dojke predstavlja 40 % telesno okvaro. Za pridobitev pravico do invalidnine pa mora biti okvara vsaj 50%, saj v vašem primeru ne gre za poklicno bolezen ali poškodbo pri delu. Iz navedenega izhaja, da niste upravičeni do invalidnine.

Predlagam, da preberete tudi naslednjo zloženko:

http://www.zpiz.si/wps/wcm/connect/0155ed00440fb7f5b106f9745e837060/invalidnina.pdf?MOD=AJPERES

Lp

Leta 1996, pri starosti 35 let so mi odstranili tumor na prsih in pazdušne bezgavke. Sledila je kemoterapija in obsevanje. V letu 2008 so mi na CT preiskavi ugotovili metastaze v pljučih. Uvedli so zdravljenje s Femaro ,kar pa ni bilo uspešno , tako da so mi konec leta 2011 uvedli terapijo z Nolvadexom. Kirurgi mi v primeru smiselnosti obljubljajo operacijo.
Lani Maja 2011 so me invalidsko upokojili. Decembra pa je osebna zdravnica spisala vlogo za oceno telesne okvare. Danes 14.02.2011, dobim odločbo o 40% okvari , kar pa je premalo za invalidnino.
Zanima me smiselnost pritožbe, glede na zgoraj navedena vprašanja o okvari jajčnikov ,kot posledica kemoterapije in obsevanja. Tudi jaz sem namreč že zelo zgodaj ( pri 40- ih) izgubila menstruacijo.
Imam pa tudi okvarjena vratna vretenca, katerih izvidi pa niso bili predloženi k vlogi. Ali lahko k morebitni pritožbi priložim te izvide( seveda če jih uspem pridobit v petnajstih dneh, ker ne smejo biti starejši od šestih mesecev), ali bi morala moja zdravnica spisati novo vlogo v oceno.
Kvala za odgovor.

Spoštovani,

ker iz vašega vprašanja niso bile dovolj natančno opredeljene telesne okvare vam predlagam, da za odgovor pogledate v rubriko: seznam telesnih okvar, kjer boste našli Samoupravni sporazum o seznamu telesnih okvar, ki ureja zadevno vprašanje.

lp

Jaka Cepec

Zopet se oglašam, tokrat s povratno informacijo ;).
Po odklonitvi invalidnine, češ da mi ne pripada zaradi priznane le 40% TO, ker mi izgube funkcije jajčnikov pred 45. letom starosti niso priznali, sem napisala pritožbo. Pritožila sem se tako na izvedenjsko mnenje zaradi nepriznanja TO, kot tudi na odločbo zaradi odklonitve invalidnine. Priložila sem tudi izvide onkologinje, v katerih piše, da je amenoreja posledica zdravljenja, da se v primeru ponovnega pojava menzesa le-tega blokira z injekcijamio Zoladexa; ter, da prosi IK za dodelitev invalidnine. Sama sem še napisala, da je zaradi visoko hormonsko odvisnega raka bil cilj zdravljenja tudi blokada funkcije jajčnikov, ki je pri meni nastal kot posledica kemoterapije. Na IK 1. st. mi je namreč zdravnica poudarila, da se prizna izguba funkcije jajčnikov samo zaradi operacije oz. injekcij Zoladexa, ostalo ne priznajo.
Pritožbi je bilo pozitivno ugodeno,priznana mi je bila 60% TO, dobila pa sem invalidnino (okoli 47€/mes. ) za nazaj, in sicer za 6 mesecev pred vložitvijo prve vloge za invalidnino-skupaj torej za 1 leto nazaj.
Upam, da sem napisala razumljivo, ter da bo ta informacija komu v pomoč.

Lep pozdrav
Marija

Pozdravljeni.

Lani septembra sem zbolela za rakom dojke. Oktobra sem imela ohranitveno operacijo (odstranili so samo tumor), odstranili so mi 3 bezgavke, ki so bile negativne. Potem pa še 6 ciklov KT in 32-krat obsevanje. Hormonskih in bioloških zdravil nimam. Zdaj sem pri koncu zdravljenja in prejela sem pošto s ZPIZA. Zanima me, če imam sploh možnost za kakršno koli boniteto iz naslova ZPIZA, saj se dobro počutim. Edino leva roka ni ista kot prej, ampak boli pa tudi ne dosti. Imam vsaj možnost za začasen skrajšan delovni čas? Po poklicu sem učiteljica, stara 36 let.

Hvala za odgovor.

Spoštovani,

kakšno pošto pa se od ZPIZ-a prejeli?

Jaka

Zadeva: Uveljavljanje pravic iz invalidskega zavarovanja
Obrazec: Delovna anamneza / zavarovanec (DD-1/B)

Zoprno je, da je treba izpolnjen obrazec poslati v 15 dneh (dobila sem ga 25. 4., pa vsi prazniki so bili vmes).

Me je pa v tem času moj osebni zdravnik že napotil na medicino dela, kjer naj bi skupaj nekako izpolnili obrazec (je kar kompliciran).

LP

Pozdravljeni, rada bi vas uprašala glede prava invalidov,Sem invalid druge kategorije, leta 1997 sem bla operirana na levi strani delno karcinom dojjke ,19 bezgavki 2 pozitivne v tem času sam imela kemoterapijo in opsevanje, bla na bolniškem 9 mesecov.Po tem sem začela delati po 4 ure tj skrajšani delovni čas, delo sem opravljala v trgovini, leta 2009 so nas dali v invalidsko podjetje.Leta 2011 sem spet zboljela in so mi odstranili levo dojko in sem imela rekonstrukcijo lastnim tkivom, na bolniški sem bla 9 mesecov.Ko sam začela delat ponovno marca 2012 pred tem sem imela IK ki mi ni hotla priznati nič več invalidnosti, so mi rekli da sem zmožna za delo skrajšanim časom tj 4 ure ko do zdej.zdravljenje ni končano jemljem Nolvadex dve tablete, mesntruacijo sem izbubila in mam močne oblive.Zanima me da li invalida druge kategorije smejo dati delati nočno delo tj od 5do 6 ure zjutraj in od 22 do 23 zvečer eno , drugo da li so oni ko delodajalec dožni podati Ik predlog o oceni moje zmožnosti za delo na recepciji.Nolvadex bom jemala še 4 leta.
Za vaša pojasnila bom vam hvaležna.

Življenje gre na prej
Hvala, Staša

Spoštovani!
Po kar nekaj časa se ponovno oglašam,zanima me kaj je najbolje narediti.Pred 2 letoma sem zbolela za rakom dojke,imela 4 kemoterapije in 25 obsevanj,Onkologinja mi je zardi krvavitve zamenjala letarizol teva z Nolvadex-om,za dobo 5 let.Že leto dni imam grozne teave na katere se nihče ne ozira.Mrtvi mi desna roka,krvavim po 2x na mesec,hodim na ćiščenja ,bila sem na tanjšanju zadebeljene matrnice.Imam od 2003 3. kategorijo zaradi močne Hipertiroze-Bezedovke.Po vseh pregledih ,ki sem jih imela so ugotovili samo kronično vnetje sluznice maternice a Nolvadex-sa niso menjali čeprav je ginekologinja bila mnenj,da bi bilo dobro.Sedaj pa je poknilo do konca.V bolnišnico sem bila ponovno sprejeta zaradi neznosnih bolečin in po vseh preiskavah so ugotovili cisto in strukturno spremenjen jajčnik.Bolečine so sedaj stalne,vendar vsaj hodim lahko.Sedaj pravi ginekologinja,da kljub temu,da sem mlada,stara bom 44 let je potrebna odstranitev jajčnikov.
Mene zanima ali je smoterno po koncu podati novo oceno invalidnosti? Zanima me kaj to spremeni pri izplačilu invalidnine? Sem prijavljena na zavodu za zaposlovanje kjer bom ostala,saj imam že kar velike omejitve in zaradi težav pri zdravljenju raka na dojki sem še vedno nesposobna za delo. Se vam najlepše zahvaljujem za odgovor.

suzana

Do nove invalidnosti pride, če se zavarovancu, pri katerem je podana invalidnost II.ali III. kategorije, že ugotovljena invalidnost poslabša ali nastane nov primer invalidnosti zaradi bolezni ali poškodbe izven dela. Odstranitev jajčnikov sama po sebi ponavadi ne pomeni nove invalidnosti oz. spremembe že ugotovljene invalidnosti, saj je eden izmed pogojev za samo invalidnost sprememba v zdravstvenem stanju, ki je ni mogoče odpraviti z zdravljenjem ali ukrepi medicinske rehabilitacije in v posledici tega pride do zmanjšanja zmožnosti za zagotovitev oziroma ohranitev delovnega mesta oziroma poklicnega napredovanja. Nova invalidnost pa je podana tudi v primeru, ko je zavarovanec še nadalje invalid iste kategorije invalidnosti potrebne pa so dodatne omejitve pri delu.

Invalidnina je denarni prejemek, ki ga zavarovanec prejema zaradi telesne okvare ob izpolnjevanju določenih pogojev. V kolikor se vam poveča odstotek telesne okvare se poveča tudi invalidnina. Vi mislite verjetno na nadomestilo za invalidnost, ki ga prejemate kot invalidka III. kategorije. Odstranitev jajčnikov na to višino ne bo vplivala.

Lep pozdrav

Pozdravljeni stara sem 40 let lani septembra so mi ugotovili raka na desni dojki ter desnih bezgavkah. Ravno kar sem zaključila z 6. ciklosi kemoterapije sedaj me pa čaka operacija nato še obsevanja. Odstranili mi bodo celo dojko ter vse bezgavke na desni strani.Ker sem že invalid tretje kategorije 16 let z omejitvami brez telesne okvare. Prejemam pa nadomestilo iz ZPIZa.Delala sem polni delovni čas v invalidskem podjetju sedaj me zanima kako je z ponovnim ocenjevanjem glede na moje stanje.Koliko je % telesne okvare pri odstranitvi dojke ter vseh bezgavk.Kakšne so možnosti 4 urnega dela glede na to ,da sem zaposlena v proizvodnji v kateri smo na normi ,ki je precej visoka.Kajti moja roka več ne bo sposobna delat takšnega dela. Kako pa je s tem nadomestilom,če ti priznajo 4 urno delo najbrž tega več ni ali še zmeraj to dobivaš.Upam, da sem na kratko opisala dovolj. Zahvaljujem se vam za odgovor.

Spoštovani,

ko bo vaše zdravljenje zaključeno, predlagam, da skupaj z osebnim zdravnikom ponovno izpolneta vloga za ocenitev vaše preostale delovne zmožnosti (invalidnosti). O vaših zmožnostih bo nato odločala invalidska komisija, ki bo tudi določila morebitne dodatne omejitve. Postavljati domneve o tem kaj bo odločila invalidska komisija, pa si ne upam.

JAka

Pozdravljeni,

Vprašala bi vas rada kako je z invalidnino, če je bila dojka odstranjena, vendar imaš samo 24 let?

Hvala za odgovor.

Pozdravljeni,

maja 2012 so mi pri 42ih letih starosti ugotovili rad dojke. Po kemoterapiji so mi jeseni odstranili dojko in vse pazdušne bezgavke, sledili so še trije cikli kemoterapije, zdaj pa sem na obsevanju, ki ga bom zaključila čez en mesec. Do sredine aprila bom še na bolniški, potem imam kontrolo. Ker sem zelo utrujena in me boli roka, si ne predstavljam, da bi se potem že vrnila v službo. Kako dolgo običajno traja bolniška? Ker gre za genetsko okvaro, me, čimprej, ko bom telesno boljše, čaka še odstranitev druge dojke in jajčnikov. Kakšno stopnjo invalidnosti to pomeni?

Hvala lepa za odgovor!

Spoštovani,

od 1.1.2013 oziroma s pričetkom veljavnosti ZPIZ-2 pravice invalidnine za telesne okvare, ki so nastale izveden delovnega mesta, več ni oziroma jo obdržijo samo tisti, ki so vlogo za pridobitev te pravice vložili do 31.12.2012.

lp

Jaka

New Report

Close