Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Alergija Prvo cepljenje in alergija

Prvo cepljenje in alergija

Sin je star 4 mesece in še ni bil cepljen. ravno pred mesecem dni smo ugotovili alergijo na pšenico, mleko, olivno olje in svinjino. Pediatrinja bi ga cepila kar takoj, ko se mu koža popravi, jaz pa nisem ravno navdušena nad tem. Cepljenje bi najraje odložila za nekaj mesecev, mogoče tudi za eno leto, da se imunski sistem opomore. Bojim pa se, da bo zdravnica delala težave.

Glede na to, da je cepljenje obvezno, me zanima ali so lahko kašne sankcije, če otroka pač ne pripeljem k zdravniku na cepljenje. Kaj ste naredile ve?

Naj povem da se polno dojiva in da imam jaz dieto.

Taja

Obrni se na Karin Rižner. Veliko je preučila o cepivih in bi ti morda lahko kaj svetovala. Dela z g. Golenhofnom.

Lp-Mojca

Veliko hrabrosti in poguma ti želim. Če se res za to odločiš, potem se res cepljenju lahko izogneš. Tp ti povem iz svoje izkušnje.Poglej si tole in res podrobno preberi:
Povzeto po mama forumu. Če slediš linku prideš do diskusije iz katere navajam potem en citat, ki ga je tam prispevala dominika.

http://www.mama.si/forum/viewtopic.php?t=6501&postdays=0&postorder=asc&start=135

za mamice , ki ne odobravate obveznega cepljenja!

našla sem en super forum! če imate čas si ga preberite. Najde se veliko pametnega!!!!!!!

lep pozdrav

NASVETI ZA STARŠE OB OBVEZNEM CEPLJENJU OTROK

1. Ukrepi pred uvedbo upravnega postopka
a) Pogovor z otrokovim osebnim zdravnikom. Najlepša možnost bi bila, v kolikor otrokov osebni zdravnik ni slepi zagovornik cepljenja in bi opusti-tev cepljenja spregledal. Zdravnik s tem tvega, vendar v praksi kljub temu prihaja do takšnih primerov.

b) Menjava osebnega zdravnika. Že pred “sezono cepljenja” je dobro poz-nati zdravnikov odnos do obveznega cepljenja. V kolikor je slepi zagovor-nik, ga poskušajte zamenjati.

c) Poskrbite, da se v otrokovo kartoteko zabeleži vsaka zdravstvena težava. Pogosto je pomanjkljivost vpisov v kartoteko vzrok temu, da otro-ke z oslabljenim imunskim sistemom obravnavajo enako kot vse ostale, kar lahko povzroči dodatne težave.

d) V času prehladov in drugih začasnih bolezenskih stanj lahko cepljenje samo odlagate, kar tudi ni slabo.

e) Zahtevajte izročitev slovenskih in originalnih navodil za vsako posa-mezno cepivo, s katerim želijo cepiti vašega otroka. Dobro je vedeti, da so že originalna navodila na nekaterih mestih dvoumna in da so pisana za tržišča s prostovoljnim cepljenjem. Slovenska navodila prevede trgovec sam in se pogosto pomembno razlikujejo od originalnih. Posebej pozorno si oglejte poglavje o sestavinah in poglavje o kontraindikacijah.

f) Zahtevajte čim daljši čas, da navodila preučite. Bodite pozorni na zava-janja proizvajalca v navodilih. Primer je cepivo proti ošpicam, mumpsu in rdečkam – Priorix, proizvajalca GlaxoSmithKline, v slovenski verziji našteva samo šest pomožnih snovi (sestavin), originalna verzija jih našteje dvanajst.

g) Zahtevajte testiranje na alergijo zoper vse sestavine in pomožne snovi, ki naj bi jih pri cepljenju uporabili. Kot kontraindikacije za cepljenje (raz-logi za opustitev cepljenja), navodila običajno naštevajo alergije na sesta-vine cepiva in oslabljen imunski odgovor osebe. Prav tu prihaja do prve sistematične kršitve predpisov s strani zdravstvenega sistema! Da bi zago-tovili čim večjo precepljenost in se izognili stroškom testiranja, se cepljen-je opravlja brez predhodnih testiranj glede alergij na sestavine cepiva. To se opravi le izjemoma, kadar je pri otroku očitno, da ima težave z odpor-nostjo.

h) V kolikor ima eden od staršev katerokoli avtoimuno bolezen, si pridobi-te mnenje strokovnjaka, da obstaja možnost za oslabljen imunski odgovor otroka. Glede tega si mnenja zdravstvenih strokovnjakov niso enotna, za-to poiščite takšnega, ki bo glede cepljenja vsaj previden, če že ne naklon-jen opustitvi.

2. Po uvedbi upravnega postopka zoper starše, ki otroka niso cepili

V kolikor bi po vseh zgornjih ukrepih Komisija za kontraindikacije izdala mnenje, da ne obstajajo razlogi za opustitev cepljenja, vam bo po spre-membah ZNB, Ministrstvo za zdravje izdalo odločbo, da morate otroka ce-piti.

Pogosta napaka staršev je, da ne vložijo pravnega sredstva zoper odločbo. Verjetno je razlog v temu, da odločba sama ne pove, kaj se zgodi v koli-kor je starši ne izvršijo. V tem primeru namreč sledijo sklepi o izvršbi in denarne kazni, ki se ponavljajo vsakih par mesecev in se glasijo na zneske od 20.000 SIT do 100.000 SIT. Zoper odločbo ne morete več vložiti red-nega pravnega sredstva, temveč samo še izredna, ki pa so lahko uspešna samo v izrednih, z zakonom točno določenih primerih. Zoper odločbo je torej potrebno vložiti redno pravno sredstvo, ki je po spremembah ZNB (januar 2006) tožba na Upravno sodišče RS.

Tudi v tožbi ne morete uspešno navajati česarkoli, vsekakor pa dodajte morebitno pomanjkljivo ugotavljanje kontraindikacij (če niso bile popol-noma preverjene – kar je velika možnost) in neskladnost zakona z ustavo in odločbo Ustavnega sodišča U-I-127/01 (v nadaljevanju “Odločba US”). Odločba US je namreč postavila zahtevo, da se v ZNB uredi odškodninsko odgovornost za škodo na zdravju, ki bi nastala kot posledica cepljenja. Zakon je to storil tako, da je v prvih dveh odstavkih 53 a člena določil pravico za odškodnino, v tretjem pa je določil izjemo, v kolikor bi škoda nastala zaradi strokovne nepravilnosti ali kot posledica neustrezne kako-vosti cepiva. Ker sta to tudi edina dva razloga, zakaj lahko škoda nastane, je s tem tretji odstavek v nasprotju z prvima dvema, hkrati pa je v nasprotju z Ustavo RS in odločbo US. To pomeni, da objektivne odškodninske odgovornosti države sploh ni, zato ne more biti niti njene pravice po poseganju v ustavne pravice do svobodnega odločanja glede medicinskih posegov v telo stranke.

3. Tipične napake pri izpodbijanju odločbe o cepljenju
– sklicevanje na dejstvo, da cepiva niso varna,
– sklicevanje na Ustavo RS in pravico do svobodnega odločanja,
– sklicevanje na deklaracije in norme o človekovih pravicah,

Kot tipično napako v zvezi s problematiko cepljenja naj omenim tudi pre-cenjevanje ali podcenjevanje zahtevnosti upravnih postopkov. Vsekakor priporočam pogovor s strokovnjakom, saj je razumevanje predhodnega teksta lahko zelo različno. Pričujoči tekst je nastal v času spremembe ZNB, glede katerih še ne obstaja zadostna pravna praksa, zato raje nava-jajte več pritožbenih razlogov kot premalo.

4. Predpisi, ki jih je potrebno poznati in njihove konkretne določbe (tudi preostali tekst predpisov je koristno poznati):

Zakon o zdravstveni dejavnosti, nadalje ZZD (Ur. l. RS, št. 23/2005)
– v drugem odstavku 47. člena določa: “Za otroke do 15. leta starosti in za osebe pod skrbništvom uveljavljajo pravice iz prejšnjega odstavka nji-hovi starši oziroma skrbniki.”
– v četrti alinei 47. člena določa, da ima vsakdo pravico biti predhodno obveščen o vseh možnih posledicah in učinkih zdravljenja.

Zakon o nalezljivih boleznih, nadalje ZNB (še ni objavljen v Ur. l. RS)
– v 22. a členu določa: “Zdravnik, ki opravlja cepljenje mora s pregledom osebe, ki se cepi in vpogledom v njeno zdravstveno dokumentacijo ugoto-viti morebitne razloge za opustitev cepljenja, zaradi katerih bi se zdravstveno stanje osebe lahko trajno poslabšalo. Med razloge za opusti-tev cepljenja se štejejo alergije na sestavine cepiva, resen nezaželen učinek cepiva po predhodnem odmerku istega cepiva, bolezen ali zdravstveno stanje, ki je nezdružljivo s cepljenjem.
– v petem odstavku 22. a člen določa: “Poleg zdravnika predlog iz prejšnjega odstavka lahko da tudi oseba ali njeni starši oziroma skrbniki. (predlog se pošlje na Ministrstvo za zdravje)
– tretji odstavek 22. č člena določa, da zoper odločbo ministra, glede o-pustitve oziroma neopustitve cepljenja ni pritožbe, možen pa je upravni spor.

Zakon o splošnem upravnem postopku, nadalje ZUP (Ur. l. RS, št. 22/2005)
– v 8. členu določa načelo materialne resnice: “V postopku je treba ugoto-viti resnično dejansko stanje in v ta namen ugotoviti vsa dejstva, ki so pomembna za zakonito in pravilno odločbo. Na podlagi verjetno izkazanih dejstev lahko organ odloči le v primeru, da tako določa zakon.”
– v 9. členu določa načelo zaslišanja stranke. Prvi odstavek: “Preden se izda odločba, je treba dati stranki možnost, da se izjavi o vseh dejstvih in okoliščinah, ki so pomembne za odločbo (zaslišanje stranke).

http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?num=1142238206/15%5B/quote%5D

New Report

Close