Prosim za pojasnitev
Spoštovani!
Tudi midva se odločava za samoplačniško amniocentezo (ob porodu bom stara 33) , ki jo osebno razumsko sprejemam in sem za, čustveno pa se mi upira, verjetno ker me je precej strah možnih zapletov (splava) in pa zaradi občutkov, da delam nekaj nesprejemljivega…
Prosila bi vas, da napišete, kdo v Medgenu (dr.?) opravlja amniocentezo, kakšni so možni zapleti (se lahko z iglo poškoduje otroka?), ali velik strah pred posegom lahko poveča tveganje?
Tolažim se s tem, da je po statistiki tveganje za splav po AC manjše kot tveganje za lažno negativni rezultat pri NS.
Brala sem, da se 3 dni po posegu priporoča mirovanje. Kako striktno je to mirovanje (ležanje in le skok do stranišča) ali le splošno počivanje in nedvigovanje oz nenaprezanje trebušnih mišic (doma imam dveinpolletnika, ki mu je težko dopovedati, da ne sme zlesti k mami na posteljo, zato razmišljam, da bi se za te 3 dni ločila).
Koliko pred posegom se je potrebno naročiti (vsaj pri vas) in koliko prej je posvet (mora biti posvet obvezno tam, kjer bi opravljala amniocentezo oz. ali se po posvetu lahko premisliva?).
Ali se AC lahko opravi takoj po 16 tednih ali je to odvisno od količine plodovnice?
Če prav razumem, se naredi test za vse morebitne kromosomske nepravilnosti in se ne odkriva le DS?
Ponekod se AC omenja kot 100% metoda, drugje kot 99%. V čem je tisti 1% nezanesljivosti? V tem da v vzorcu ni plodovih celic oz. da ne uspe gojišče (saj se celice potem goji, ne?) ali to pomeni možnost dejanske napake pri analizi?
Natresla sem vam kup vprašanj, upam, da boste nanja lahko odgovorili.
Vnaprej hvala,
A.
Draga Marelica!
Seveda ni tu nič obveznega: ne posvet, ne poseg, ne kromosomska preiskava.
Posvet je pred amniocentezo obvezen le toliko, da dobite osnovna navodila, mi pa vaše točne podatke, da se poseg opravi strokovno. Po vašem sporočilu sodeč pa bi bil posvet za vas verjetno koristen, da bi si odgovorili na vprašanja, ki vas mučijo. Brez tega so odločitve nemogoče. Po posvetu se lahko odločite tako ali drugače.
Amniocenteze za Medgen opravljajo različni ginekologi, upoštevamo pa tudi željo pacientke.
Nobene potrebe ni, da bi se po ev. amniocentezi ločili od sina, saj ga lahko domiselno zamotite tudi brez dvigovanja. Nič hudega ne bo, če se stisne k vam v posteljo. Počitek pretežno leže, je dan po amniocentezi priporočen, ni pa nujen, če se optimalno počutite.
Naročite se takrat, ko se pač odločite, da se boste naročili. V 16. tednu je pri normalno potekajoči nosečnosti vedno dovolj plodovnice.
Kromosomska preiskava je zelo zanesljiva, analizira se število in zgradbo vseh kromosomskih parov. Če v vzorcu ni celic ali se te ne delijo, je potrebno poseg in postopke ponoviti.
LP