Prometni zakon 2010
Kaj prinašajo novi cestni zakoni?
(objavljamo del novičke)
[sup]21. december 2010 ob 06:19
Ljubljana – MMC RTV SLO[/sup]
Za alkoholiziranost, prekoračeno hitrost in vožnjo v napačno smer bodo kršilci po novem najstrožje kaznovani – s takojšnjim odvzemom vozniškega dovoljenja.
Novi zakon o pravilih cestnega prometa predvideva zlasti strožje sankcioniranje voznikov, ki jih policija zaloti pri prekrških, neposredno povezanih s hujšimi posledicami prometnih nesreč. Na drugi strani pa se bodo znižale globe za prekrške, ki ne vplivajo bistveno na varnost cestnega prometa.
Po novem višje globe
Tako bo, če bo alkotest pokazal več kot 1,10 grama na kilogram krvi, po novem zakonu denarna kazen znašala 1.200 evrov, kar je 400 evrov več kot po zdaj veljavni zakonodaji. Voznik s tako visoko stopnjo alkohola v krvi bo dobil tudi 18 kazenskih točk in odvzeto mu bo vozniško dovoljenje, je za TV Slovenija poročala Ana A. Gajič.
Enake kazni kot v primeru alkoholiziranosti veljajo tudi v primeru vožnje pod vplivom prepovedanih substanc. Glede na staro zakonodajo je globa višja in po novem tudi v tem primeru sledi takojšen odvzem dovoljenja.
Zakoni se bodo začeli uporabljati od 1. julija 2011
V primeru prekoračitve hitrosti v naselju nad 50 km/h bo globa po novem za 200 evrov višja, kazen za odvzem dovoljenja pa ostaja enaka.
Med strožje sankcioniranimi prekrški sta tudi pobeg s kraja nesreče in odklonitev preizkusa alkoholiziranosti.
Spremenjen režim pridržanja voznikov
V novem zakonu je med drugim spremenjen tudi režim pridržanja voznikov. Pogoji za pridržanje pri različnih kategorijah voznikov bodo odslej izenačeni, policist pa se bo lahko tudi odločil, da v določenih primerih pridržanja ne odredi.
Obvezna bo udeležba na kontrolnem zdravstvenem pregledu
Zakon o voznikih se osredotoča predvsem na vzgojo in usposabljanje udeležencev v prometu, resocializacijo povratnikov prometnih kršitev in prenovo področnih kontrolnih zdravstvenih pregledov.
Za kršitelje, ki jim je bil izrečen ukrep prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja, določa obvezno udeležbo na kontrolnem zdravstvenem pregledu in programu dodatnega usposabljanja za varno vožnjo oz. udeležbo na rehabilitacijskih programih.
Ana Mavsar
http://www.rtvslo.si/slovenija/nova-prometna-zakonodaja-denarne-kazni-tudi-do-1-200-evrov/246778