Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Limfom in levkemija Pritožba na odločbo I stopnje

Pritožba na odločbo I stopnje

Pozdravljeni!

Prisiljeni sem se odpovedati 3 kategoriji invalidnosti. Zaradi tega ,ker me delodajalci nemorejo zaposliti, ker imam 12 omejitev,ker na odločbi zpiz-a piše da sem sposobe delati 8 ur na dan.Zanima me, kaj je potrebno storiti da se odpovem 3 kategoriji invalidnosti?

Hvala za odgovor.

Spoštovani,

invalidnost katerekoli kategorije ni vprašanje želje oziroma volje posameznika, ampak je dejansko stanje, ki ga ugotovi za to pristojna komisija v sestavi strokovnjakov. Invalidnost je trajna telesna ali duševna okvara posameznika, ki je z medicinskim zdravljenjem ali rehabilitacijo ni mogoče odpraviti.

Vašo težavo dobro razumem, vendar se boste invalidnosti lahko “odpovedali” samo tako, da boste preko osebnega zdravnika ali sami vložili zahtevek na invalidsko komisijo, v kateri boste zahtevali, da ponovno preverijo vaše zdravstveno stanje, saj menite, da ne izpolnjujete pogojev za invalidnost oziroma se je vaše stanje toliko izboljšalo, da po definiciji oz. zakonu, več niste invalid. O vaši zahtevi bo odločalo invalidska komisija, ki pa na vaše mnenje seveda ni vezana.

lp

Jaka

pozdrav,v bolniski sem mesec in dva tedna zaradi prometne,hodim na terapije in imam mocne glavobole in ponoci nic ne spim,sedaj imam se izvid od psihologa da se nisem sposobna za delo pa mi je komisija vseeno zakljucla bolnisko kaj storiti sedaj,napisati pritozbo ali kaj,prosim za nasvet

Dogica,

forum je namenjen bolnikom z rakom. Verjamem, da boste odgovor našli med številnimi odgovori, ki so jih bolniki na tem forumu zastavili.

lp

Jaka

Možu so na I. stopnji zavrnili invalidnost, z obrazložitvijo, da v ZPIZ 2 to ni podrobno urejeno (v ZPIZ 1 pa je bilo), da invalidnost ni nastala zaradi bolezni pri delu ali poklicne bolezni.
Je težak onkološki bolnik. Dana je pritožba na II. stopnjo, obstaja verjetnost, da bo prej umrl kot dočakal odločitev, če to res traja do 6 mesecev. Že na I. stopnji smo morali prositi, trajalo je 2 meseca, da smo dobili zavrnilni odgovor. Kaj se zgodi, če bo prej umrl?
Je popolnoma odvisen od drugih, sama bolniške za njegovo nego ne dobim. Kako naprej? Pojma nimam.

Spoštovani,

ločiti morate med invalidnostjo in invalidnino kot denarnim nadomestilom za telesno okvaro. Domnevam, da so možu zavrnili zahtevek za invalidnino kot nadomestilo za telesno okvaro, saj ZPIZ-2 invalidnino predivdeva samo še za primere, da do telesne poškodbe oz. bolezni pride na delovnem mestu. V vašem primeru mož zato ni upravičen do invalidnine in bi morala biti pritožba neuspešna, razen če ste vlogo podali pred 31.12.2012.

Ugotavljanja invalidnosti (torej sposobnosti za telo) pa se z ZPIZ-2 ni bistveno spremenilo. Vendar glede na to, da je mož težko bolan in da trenutno ni sposoben opravljati dela (ne poznam starosti vašega moža), to pomeni, da je na bolniški, kar pomeni, da se vaše finančno stanje zaradi ugotavljanja stopnje invalidnosti ne more spreminjati….

lp

JAka

Mož je invalidsko upokojen, star 62 let. Obrazložitev komisije je, da se zavrača zato, ker v ZPIZ 2 še ni sprejetih podzakonskih aktov. Zakaj v ZPIZ invalidnina ni urejena tako kot v ZPIZ 1? Na enem od inv. društev so mi odgovorili, da je predsednica sveta ZPIZ ministru za delo predlagala, naj to prepusti min. za zdravje, ta pa ni še nič naredil.
Naša materialna varnost pa je zelo okrnjena, ker sem morala sama opustiti delo, da ga lahko negujem 24 ur dnevno, bolniške pa tudi ne dobim. Razen en teden po vsaki njegovi operaciji. Zakaj te stvari niso urejene kot so bile? Vi zagotovo poznate razlog.

Oprostite, zakaj so invalidi po 31.12.2012 diskriminirani? Zakaj se nihče ne zavzame za njih in ministrstvu naroči, naj popravi zakon? Če tega nočejo narediti, zakaj ne podate ustavne pobude? Vem, da delo opravljate voluntersko, pa vseeno. Najlažje je napisati: zakon je takšen. Pika. Stvar zaključena. Invalidi, vi pa se slikajte!!

Spoštovani,

pravica do denarnega nadomestila za telesno okvaro (invalidnina) je bila ena izmed pravic, ki jo je poznal naš zakon, zakonodajalec pa se je odločil, da te pravice več ne bo. Zaradi varstva pridobljenih pravic so posamezniki, ki so to pravico že pridobili, to pravico tudi obdržali. Čeprav vam moj odgovor ne bo všeč, moram dodati, da v tem ni nič neustavnega oziroma diskriminatornega. Pravzaprav je celo težko razumeti, zakaj bi znotraj obveznega zavarovanja imeti sistem, po katerem so posamezniku upravičeni do določenega denarnega zneska zaradi telesne okvare. Tovrstna zavarovanja so običajno urejena na prostem trgu in ni posebne potrebe, da bi bila vključena med obvezna zavarovanja. Oseba s telesno okvaro hkrati ni nujno tudi invalid, saj ne v smislu, kot to določa Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju.

Seveda pa imajo državljani pravico in možnost sami ali preko društev, predlagati spremembe zakonov, če menijo, da zakonodaja ni ustrezna. Zato vam predlagam, da se obrnete na, v vašem pisanju, omenjeno društvo in preko njih predlagate spremembo zakona. Sam mislim, da je zakon v tem delu pravilen.

Lep pozdrav,

Jaka Cepec

Kolikor vem, to, kar navajate, da se je zakonodajalec tako odločil, ne drži. Nekdanji minister Vizjak o tem ne ve nič, pa je bil resorni minister. ZPIZ 2 je samo nedorečen v tem delu (ni tako espliciten kot ZPIS 1) in navaja, da je treba sprejeti podzakonske akte. Teh podzakonskih aktov pa (še) ni. Za pripravo naj bi bili odgovorni na ministrstvu za zdravje. In samo v tem je razlog. Saj tako piše tudi v odločbi o zavrnitvi dodatka, da je zahtevek zavrnjen, ker še ni podzakonskih aktov. In vsi onkološki bolniki, invalidi, so brez dodatka. Prej bodo vsi pomrli kot se bo nekdo na ministrstvu zganil. Pa kaj jih briga, oni imajo svoje plače, kako invalidi, onkološki bolniki životarijo, pa nikogar nič ne zanima. Še Vlada Nusdolfer, varuhinja, se je začudila nad tem in je sporočila, da o tem ni bila seznanjena in se bo takoj pozanimala kako in kaj.

Me prav zanima, kje ste v službi, gospod Jaka Cepec in čigave interese zagovarjate?? – glede na vaš odgovor.

Še tole, potem zaključim to debato: sem vedno mislila, da imajo težki, predvsem onkološki bolniki v RS zagotovljeno varstvo. Pa ni bolniške za svojca, ki ga neguje, pa ni invalidnine, s katerim bi stvari lahko kompenzirali, ničesar. Vsak je prepuščen sam sebi. A naj dam moža v dom za starejše, da bom lahko hodila v službo? Še iz bolnice ga na hitro pošibajo domov, če ne drugače vsaj čez vikend, v odpustnici pa seveda napišejo, da je bil ves čas v bolnici.
Očitno ni nikogar v tej državi, ki bi se RES zavzel za te bolnike. Navkljub velikim in lepim besedam številnih organizacij in združenj. Pa brez zamere. Tako je!

Spoštovani,

razumem vašo jezo in stisko, vendar menim, da invalidnina ne bi rešila vaših težav. Invalidnina je mesečna denarna dajatev, ki jo je lahko pridobil zavarovanec ali uživalec pokojnine zaradi telesne okvare, nastale med zavarovanjem ali v času uživanja pokojnine. Telesna okvara je podana, če nastane pri zavarovancu izguba, bistvenejša poškodovanost ali znatnejša onesposobljenost posameznih organov ali delov telesa, kar otežuje aktivnost organizma in zahteva večje napore pri zadovoljevanju življenjskih potreb, ne glede na
to, ali ta okvara povzroča invalidnost ali ne.

Težave, ki jih omenjate bi bilo potrebno reševati sistemsko, bodisi z razširitvijo pravice do bolniške odstotnosti za bližnje svojce, ki skrbijo za obolele, bodis s sistemsko ureditvijo nege na domu oziroma nekega nadomestila za svojce, ki bi za čas bolezni bližnjega, začasno prenehali z delom in podobno. Invalidnina teh stvari ni reševala oziroma jih je lahko finančno reševala zgolj v tistih primerih, ko je bolezen povzročila tudi telesno okvaro. To pa na primer ni primer pri krvnih boleznih (levkemiji) in pri številnih oblikah raka, kjer ne prihaja do kirurških posegov itd.

Če povzamem, moja skrb so bolniki z rakom in menim, da invalidnina ni pravilna rešitev za odpravo težav, ki jih navajate. Morda me res vodijo napačni interesi in stvari ne razumem, pa čeprav sem sam nekoč bil rakav bolnik.

lp

Jaka Cepec

Odgovor enega od ministrstev:
Priznavanje invalidnine za telesno okvaro je določeno v ZPIZ-2. … Kar se tiče invalidnine za telesno okvaro je to v pristojnosti MDDSZ, v čigar pristojnost sodi zakonodaja s področja pokojninskega in invalidskega zavarovanja in zato uvajanje novih/dodatnih pravic s področja zdravstvenega zavarovanja, ki bi nadomestile pravico do invalidnine za telesno okvaro Ministrstvo za zdravje nima v načrtu.

1. Kaj zdaj, je v ZPIZ 2 invalidnina ali ni? Ali pa jaz prav ne razumem?

In še o negi: Pravica do nege ožjega družinskega člana (otrok, zakonec) je določena v Zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (30. člen), širši družinski člani (vnuki, bratje sestre in drugi otroci brez staršev, ki jih je zavarovanec vzel k sebi z namenom, da jih preživlja, in starši, ki živijo z zavarovancem v istem gospodinjstvu in jih zavarovanec preživlja), so lahko zavarovani po zavarovancu, nima pa le-ta pravice do nadomestila za nego navedenih širših družinskih članov.
Glede dolgotrajne oskrbe starejših in invalidnih oseb pa bo to zakonodajno uredil zakon s področja dolgotrajne oskrbe, ki ga pripravlja MDDSZ.

2. Ali zakoncu potem pripada pravica do nege drugega zakonca, tj. bolniška?

Spoštovani,

invalidnina kot nadomestilo za telesno okvaro je v ZPIZ-2 urejeno samo še za tiste zavarovance, pri katerih je do telesne okvare prišlo zaradi posledic poškodbe pri delu ali poklicne bolezni ter za vse tiste, ki so to pravico pridobili oziroma vlogo za pridobitev pravice vložili pred 31.12.2012. Ker bolezen vašega moža ni posledica poškodbe pri delu oziroma poklicne bolezni ter ker pravice ni pridobili oziroma vloge vložil do 31.12.2012 se po ZPIZ-2 ne bo več mogel pridobiti te pravice. Odgovorom ministrov itd. pa ne želim komentirati. Sicer pa je vaš mož še vedno v postopku v katerem zahteva pridobitev te pravice in boste videli kako bodo odločili za to pristojni organi. Če vašo vlogo zavrne drugostopenjski organ, imate na voljo še sodni spor na Delovnem in socialnem sodišču v Ljubljani.

Glede praice do nege zakonca smo relativno veliko pisali pred časom. O tem najdete na tem forumu tudi rubriko. Moje mnenje je znano, vednar številne menijo, da je napačno in da te pravice zakonec nima. Sam menim drugače.

Ninočka, se popolnoma strinjam z vami in sem na podobnem kot vi glede invalidnine.
Zakon je potihoma odpravil pravico do invalidnine NEKATERIM bolnikom.
Tudi jaz sem razmišljala o tem, kako to, da razne invalidske org. in zdrużenja proti rakom niso protestirala.
Še vedno je możno dati predlog za spremembo zakona. Če vam lahko kako pomagam pri poizvedovanju oz. predlaganju, da se zadeva pravično reši, prosim, pustite kontakt.
Morda bo bolj zaleglo, če nas več sitnari.

G. Cepec- glede na vaše mnenje, da je sistem znotraj sistema-zakaj pa ni bila odpravljena pravica invalidom, ki se poškodujejo v slużbi…

Gospa “Samo ena”,

kratek odgovor bi bil: ker je zakonodajalec tako odločil. Nekoliko daljši pa; da je zakonodajalec tako odločil, ker je menil, da obstaja pomembna in bistvena razlika med tem ali nastane invalidnost na delovnem mestu ali izven njega. Drugo vprašanje pa je ali se s tem strinjate (strinjamo) ali ne.

Jaka

In tretja resnica. Prvotni predlog je bil, da se dodatek za invalidnost v celoti črta iz zakona, a so se delovni invalidi temu uprli in dosegli, da zanje dodatek ostane v veljavi, ostali invalidi in njihova združenja pa niso reagirali in zato smo kjer smo.

Pozdravljeni, bom cim bolj kratek..moja mama je sla pred invalidno komisijo za polno invalidsko ker ni vec sposobna delat in tako je tut mnenje specijalistov…da nikoli nebo izboljsanja zato predlagajo invalidsko…na komisijo so ji pa ze drugic dali odgovor, kljub novim izvidom ki jih je drugic prilozila da jo lahko upokojijo za polovicni delovni cas…in sedaj bomo napisali pritozbo…in me zanima ce je treba prek odvetnika da bo kak ucinek ali lahko sam napisem????

hvala za odgovore

Spoštovani,

pritožbo lahko napišete sami. Za pritožbo je bistveno, da pojasnite dejansko stanje, torej bolezen oziroma poškodbe ipd. O vaši pritožbi bo odločala Komisija II. stopnje. Rok za pritožbo je naveden v pravnem pouku na koncu odločbe (15 dni). Če tudi s pritožbo ne bi bili uspešni imate še vedno možnost vložiti tožbo, zoper dokončno odločbo IK II. stopnje.

Odločitev o tem ali boste pritožbo napisali sami ali ne, morate sprejeti sami. Menim, da je pravna pomoč sicer vedno koristna, res pa je, da ni obvezna.

New Report

Close