Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Pritisk v ušesu, zožana evstahijeva tuba

Pritisk v ušesu, zožana evstahijeva tuba

Pozdravljeni,

Že tri mesece imam težave z desnim ušesom. Sliši se kot da bi imel pritisk v ušesu. Bil sem na pregledu na ORL, vendar niso zaznali nič posebnega, rahlo zožana evstahijeva tuba. Prav tako sem bil na pregledu na avdiološki ambulanti kjer je bilo vse ok. Opravit še moram CT obeh ušes. Težava je zelo moteča, prav tako imam občasno vrtoglavico. Kakšen nasvet kaj še lahko naredim?

Pozdravljeni,

navajate, da so bile vse preiskave normalne – sklepam, da timpanogram, ADG, videoHIT.

Občutek napetosti v ušesu je lahko zaradi preveč napetih vratnih mišic, kar se prenese na drobne mišice v srednjem ušesu, lahko celo trzajo. Vse to je posledica stresa, stalnega sedečega dela z enakim položajem glave, daljšega govorjenja itd. Pomagajo ukrepi za zmanjšanje napetosti vratnih mišic – masaža, gretje, razgibavanje, 2 do 3 tedne nesteroidni antirevmatiki.

Niste napisali nobenih podatkov, kakšno vrtoglavico imate. Prav tako je lahko vrtoglavica posledica te napetosti mišic ali degenerativnih sprememb medvretenčnih ploščic. Poleg naštetih ukrepov je pri hudih težavah ter spremljajoči bolečini v vratu možna tudi diagnostično-terapevtska blokada izstopišč vratnih korenin.

Lp,

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Pozdravljeni.

Hvala za vaš odgovor. Vrtoglavica se pojavlja občasno, traja par sekund. Ne vrti se svet, ampak jaz, kot da si vinjen. Prav tako se občutijo mravljinci po telesu. Slabo mi ni, prav tako nisem bruhal. Pošijam izvlečem ORL preiskave:

-okulomotorni testi so vsi vredu, brez posebnosti

-test sakad je minimalno patološki, praktično v mejah normale

– v-hit pokaže zmanjšanje vrednosti levega anteriornega semicirkularnega kanala,gain v tem področju znaša 0,63. Zaznati je tudi hiporefleksijo posteriornega kanala desnostrsnasko, ki znaša 0,7.

Opravil sem tudi CT senčnic. V ušesu še občasno občutim kot da bi imel vodo, drugih težav ni razen vrtoglavice, ki pa je zelo moteča.

Hvala za odgovor.

 

Pozdravljeni,

Pri video HIT primerjamo levi anteriorni in desni posteriorni semicirkularni kanal, saj sta funkcionalni par. Kot ste napisali, imata omenjena kanala gain 0,63 in 0,7, kar je simetrično. Kljub rahlo znižani vrednosti obeh gainov je sta še vedno dovolj dobra, da lahko rečemo, da je funkcioniranje ravnotežnih organov v notranjih ušesih normalno.

Napišite, prosim, še izvid CT senčnic.

Potrebno je še izključiti nevrološki vzrok, kar preveri nevrolog.

Glede na vse, kar ste napisali, se zdi najbolj verjetna cervikogena vrtoglavica (svetujem masažo vratu, gretje, razgibavanje, analgetik po potrebi). Dodatno pa imate lahko zaradi vašega čustvenega odziva na težave še perzistentni perceptiualni pozicijski vertigo (PPPD), ki je psihosomatska bolezen. Pomaga šport, sprostitvene dejavnosti.

Lp,

 

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Pozdravljeni,

Pošiljam izvid CT senčnic:

– prepričljivih CT znakov za dehiscenco semicirkulatornih kanalov ne vidim

– votlini srednjega ušesa in mastoidne celice izgledajo prezračene

– mastoidne celice izgledajo primerno razvite

– slušne koščice izgledajo obojestransko ohranjene

– vestibularni akveduktu obojestransko ne izgleda prekomerno razširjen

– v področju notranjega ušesa večjih posebnosti ne vidim

– v intratemporalnem poteku obraznega živca obojestransko večjih posebnosti ne vidim.

Težave z vrtoglavico so še vedno prisotne in so zelo moteče. Ko pride do vrtoglavice imam mravljice po telesu in občutek toplote. Ne vem več kaj naj naredim.

Hvala

CT senčnic je glede na vaše navedbe brez patoloških sprememb.

Mravljinci in toplota po telesu sta odziv avtonomnega živčevja, rekacija na strah pred vrtenjem. To je perzistentni perceptualni pozicijski vertigo (PPPD), ki je psihosomatska bolezen. Pomaga šport, sprostitvene dejavnosti.

Zelo verjetna je cervikogena vrtoglavica, svetujem masažo vratu, gretje, razgibavanje, analgetik po potrebi.

Lp,

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Pozdravljen,

 

imam enake težave, s tem da se nisem naredila CTja.

Vrtoglavica se mi pojavi izključno v ležečem položaju in ob hkratnem premiku vrata levo ali desno. Prav tako če se recimo iz hrbta uležem na bok – takrat je bolj omotica.

Grem zdaj se enkrat na ORL, prvič sicer ni bilo ugotovljeno nič, potem pa načrtujem MR hrbtenice oziroma vratnega dela in glave.

Upam, da ste ok, res je neprijetna zadeva…

Pozdravljeni,

Ker je vrtoglavica še vedno prisotna sem opravil tudi MR vratne hrbtenice. Pošiljam izvid

– primerna ukrivljenost vratne hrbtenice

– zmerne spondilotične spremembe

– primerna intenziteta signala i. v. diskov

– višina i. v. prostorov je primerna

– medula spinalis ima primerno intenziteto signala

– v aksialni ravnini je v prikazanih nivojih videti primerno širok spinalni kanal

Mnenje: blažje degenerativne spremembe vratne hrbtenice, brez utesnitve spinalnega kanala.

Opravil sem tudi ekg, pregled krvi vendar vse ok. Prav tako so težave z ušesi minile in nimam več težav.

Kaj bi še lahko bil vzrok vrtoglavice? Je zelo moteče in nevem več kaj naj.

Hvala

Pozdravljeni,

na srečo je MRI vratne hrbtenice pokazal le blage začetne deg. spr. MRI ne more opredeliti, če so vaše vratne mišice preveč napete – to so funkcionalne težave zaradi sedečega dela, dela z računalnikom itd.

Kot sem napisala:

 Vrtoglavica je lahko posledica te napetosti mišic Pomagajo ukrepi za zmanjšanje napetosti vratnih mišic – masaža, gretje, razgibavanje, 2 do 3 tedne nesteroidni antirevmatiki.

Dodatno pa imate lahko zaradi vašega čustvenega odziva na težave še perzistentni perceptiualni pozicijski vertigo (PPPD), ki je psihosomatska bolezen. Pomaga šport, sprostitvene dejavnosti.

Lp,

 

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close