Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Pri 6.mesecih se še ne obrača

Pri 6.mesecih se še ne obrača

Pozdravljeni,

moja 6 mesečna hči (sicer nedonošenka, rojena v 35. tednu) se še vedno ne obrača s hrbta na trebuh. Veliko časa jo imamo na tleh na penasti podlagi, ukvarjamo se z njo, jo motiviramo z obračanjem, za igračami, vendar pravi obrat ji ne uspe. Skoraj se že obrne, vendar ji zgorna ročica ne dovoljuje obrata. Imajo preveč stegnjeno nazaj in se zaradi tega ne more obrniti. Drugače je zelo napredna punčka, lepo napreduje v razvoju, vendar me vseeno malce skrbi, ker se še ne obrača kljub našemu trudu. Bi bilo dobro, da bi dobili napotnico za razvojno ambulanto, ali naj še nekaj časa poskušamo doma sami?

Za odgovor se vam že v naprej zahvaljujem in vas lepo pozdravljam

Blondy

Razvojno ji morate odšteti 5 tednov, torej bi bil njen nevrološki razvoj 4 mesece 3 tedne. Pri tej starosti pa obračanja še ne pričakujemo.
Nedonošenčki (še posebej, če je bilo še karkoli pridruženega po porodu) naj bi bili vsi napoteni v razvojno ambulanto zaradi zgodnjega spremljanja razvoja in odpravljanja morebitnih manjših motenj.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Najlepša vam hvala za tale odgovor. Sem se kar pomirila. Nikoli nisem sploh pomislila, da bi ji mogla dejansko odšteti 5 tednov. Vedno sem jo tretirala enako kot dojenčke rojene takrat kot je sama. Potem v marsičem še prehiteva, ker dejansko je drugače v razvoju po merilih za 6 mesečnega dojenčka (razen tole obračanje).
Pediatrinja nas pa nikoli ni napotila v razvojno ambulanto. Niti omenila ni nikoli, da bi morali hodit glede na to, da je nedonošenka.

Nedonošenčku pri oceni razvoja vedno odštejemo tiste tedne, ki manjkajo, vsaj prvih nekaj mesecev, potem pa so mejniki itak tako široki, da nekaj tednov ne pomeni primanjkljaja v razvoju (drugo je, če je npr. nedonošen 8 ali več tednov). Nič ne skrbite, otrok očitno lovi svoje vrstnike, nekaj gibalnega zaostanka pa do prvega leta zagotovo bo, vendar nič pomembnega.
Razvojne ambulante pa so ravno za take otroke. Žal ponekod niso še vsi tega dojeli:=(

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Še enkrat vam hvala za te vzpodbudne besede. Bom pa omenila pediatrinji kako da nam ni nič omenila razvojne ambulante glede na to, da je hči nedonošenka.

Lep večer vam želim.

Blondy

Pozdravljeni,

bom kar tu dodala še svoje vprašanje. Moj sinček je star 8 mesecev in pol. In je pri gibalnem razvoju med počasnejšimi (moja ocena). Tudi mene ža rahlo skrbi. Zelo dogo se ni obračal. Zdaj se zna, a tega nikoli ne počne. Nobena motivacija ni dovolj dobra, razen če ga sama primem za nogico in nakažem obrat. Potem se z veseljem obrne. Mali se tudi še ne plazi in se ne usede sam. Zna sedeti, dobro lovi ravnotežje, je zelo živahen, če leži na hrbtu redno dviguje ritko od tal. Pri pasenju kravic se sicer obrne okoli osi, a naprej se ne zna splaziti. To pa je vse. Malo me skrbi, ker otroci prijateljic, ki so malo starejši, so se pri njegovih mesecih že plazili, obračali kot vrtavke, vstajali ob opori… Pa tudi mahali so pa-pa, ploskali. Naš tudi tega ne počne. Veliko se ukvarjam z njim, ga motiviram z igračami, ampak mali se ne premakne z mesta.

Me mora že skrbeti? Vprašala sem pediatrinjo, ki pa mi ni bila ravno v pomoč. Pravi, da bo že. Razmišljam o kakšni uri pri fizioterapevtu? Bi bilo to ok?

Zaenkrat še ni nič takega, da bi bilo potrebno kaj ukreniti. Razen doma, postavljanje na trebuh s pokrčeno nogico pod trebušček (da pritegne še drugo), potem pa ga obdržite v tej poziciji (od zadaj ga fiksirate z vašimi rokami za boke in kolena, sam pa se drži na iztegnjenih rokah, potem ga malo guncajte naprej in nazaj, da lovi ravnotežje na rokah). Pa sevda vse vrste obračanje.
Pa-pa in ploskanje pridejo na vrsto po 9. mesecu, vi samo vztrajajte. Menda je potrebnih 1000 ponovoitev, da otrok osvoji neko gibanje.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

moram vam povedati, da se je moja hči danes začela obračati. Ko je osvojila svoj prvi obrat, je bila potem non stop na trebuhu. Samo da sem jo dala na hrbet, se je že obrnila na trebuh. Danes dopoldan sem jo jaz obračala s hrbta na trebuh in s trebuha nazaj na hrbet. Bilo ji je tako všeč, da je kar vriskala od veselja. Malo prej pa je tudi njej uspelo sami se obračat.
Včeraj sem bila še v skrbeh, potem ste me vi pomirili, sedaj sem pa neizmerno srečna, ker ji je uspelo.
Hvala vam :-))

Lep večer vam želim

Blondy

Super, sedaj bo verjetno razvoj tako hiter, da ne bost sledili. So pa nevarni, bodite pozorni na morebitne padce.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

Moja 6m stara hčerka (roj. 10dni čez rok) se obrača na trebušček samo iz leve strani.
Iz desne pa ji nikakor negre in postane prav histerična. To sem opazila komaj zdaj pri 6m saj cca dva mesca nazaj, kadar se je komaj začela obračat se je tudi iz desne. Kadar je na trebuščku pivotira iz vseh strani. Z obemi rokicami pred seboj pobira in meče predmete, se ziba iz ene rokice na drugo. Na hrbtu medenico dvigne in tipa stopala.

Res me skrbi, ker se nemore obrniti iz desne strani še posebej, ker mesec od tega sem opazila, kadar je bila v pokončnem položaju, da desno oko nemore dokonca odpreti.( P je seznanjena je omenila samo, da kontroliram in če se oko poslabša pridemo nazaj. Učke so drugače vredu, ne škili problem naj bi bil, da veke nemore dokonca dvignit). Zadnje čase razlike v učkah ne opazim več. Zanima me ali naj počakam in vadim obrat z hčerko z desne strani ali naj grem takoj do pediratra?

Lep pozdrav,

T.

Doma vadite, če ste že imelil 6 mesečno posvetovalnico, potem pojdite do pediatra in pokažite ponovno. Če še niste imeli, počakajte na redni pregled.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close