prezgodnji porod in povišana vrednost CRP
Spoštovani!
Najprej bi želela pohvaliti vaše delo. Med vašimi članki sem našla že veliko odgovorov in bolj mirno spala :).
Torej, noseča sem 31 1/7. To je moja druga nosečnost, prvi porod se je končal v 35 6/7 zaradi razpoka plodovnih ovojev.
V tej nosečnosti je ginekologinja opravila test patogenih bakterij, ki je bil negativen. Jemljem pa buscopan in magnezij in moram počivati, zaradi tiščanja dol in otrdevanja. V 29 4/7 sem imela zadnjič merjen MV in sicer 31 mm. Otroka nosim zelo nizko že celo nosečnost, je praktično “doli” na mehurju, zato tudi predvidevam, da imam velikokrat občutek, da bo “padel ven”. Težave imam tudi z medeničnim obročem, ampak to nima veze z vprašanjem.
Prejšnji teden je moj 2 letni sin zbolel za virozo in ga že 1 teden kuha vročina. Pred 3 dnevi je začelo kuhati tudi mene, včeraj je vročina dosegla vrh 39 stopinj in sem klicala v porodnišnico, kjer so mi povedali, da dokler čutim otroka (je zelo dejaven:)), da ni skrbi, vendar naj se danes odpravim k osebni zdravnici. To sem tudi storila in krvni test je pokazal blago anemijo in povišano vrednost CRP 80. Ker sem prebrala, da je CRP pokazatelj bakterijskega vnetja in teh se najbolj bojim zaradi ponovnega razpoka plodovnega mehurja, me zanima vaše mnenje?
Poleg vročine imam še polen nos, ki ga ves čas čistim, kašelj pa je že skoraj da ponehal. Obilno se hidriram, ker me non stop poti (4 litre in več).
Genikologinja mi je zadnjič rekla, da moram res počivati, da ne bom rodila še pred 32 tednom, ampak kolikor preberem na tem forumu je bilo do tega testa vse kolikor je pač lahko o.k.
Zdravnica mi je predpisala 2 škatlji Hiconcil 500 in Maxitrol kapljice.
Kaj menite?
Že v naprej se vam iskreno zahvaljujem za odgovor in vam želim vse dobro še naprej.
Spoštovani,
pravzaprav ne vem, kaj naj si mislim o vsem skupaj, ker je vse skupaj ena neverjetna mešanica možnih, slabo dokazanih ter nesmiselnih mnenj in ukrepov. Vedno znova namreč ponavljam eno in isto, pa se kar ne prime.
Pojem kot je “nosim nizko” ne obstaja oziroma, OK, obstaja v ljudskem izročilu, ampak je to za stroko in prognozo nosečnosti popolnoma nepomembno. Nizko nosijo skoraj vse ženske, ki imajo slabo vezivno-mišično telesno zgradbo in/ali so že rodile in imajo medenično dno raztegnjeno, zmehčano in seveda vsaka teža v trebušni votlini to dno dodatno raztegne ter se vse skupaj pač spusti nižje, s tem pa pritiska na organe, s katerimi si rodila delijo malo medenico torej zadaj na črevo in spredaj na mehur. Vse skupaj poslabšajo že razširjeni venski pleteži okrog rodil, ki so polni krvi in pač ustvarjajo občutek teže, polnosti, tiščanja…popolnoma fiziološko stanje, ki ne napoveduje ničesar in ga je zgolj treba zdržati do poroda oziroma mu prilagoditi telesni položaj in dejavnosti. Med te pa zagotovo ne sodi mirovanje, prej gibanje, kajti mirovanje je v nosečnosti bolj nevarno od gibanja, saj se v mirovanju prej zgodi, da se v kakšni veni pod ravnijo maternice tvori strdek kot če je ženska v gibanju, zaradi gibanja pa še nikoli nobena ni ne splavila niti prej rodila. Res je. ne vem od kje se je vzelo to pretiravanje s priporočili o mirovanju v nosečnosti! ??? To navodilo o mirovanju velja izključno pri stanjih preobremenjenosti srca pri srčnih bolnicah z napredovalim srčnim popuščanjem in v primerih zelo slabe plodove rasti zadnji teden, dva, preden se odločimo da otroka rodimo predčasno.
Kar zadeva CRP. Da, to je eden od pokazateljev bakterijske infekcije, pa ne izključno in brez izjem, zato zgolj na podlagi CRP ne bi kar razglašal, da gre za bakterijsko infekcijo ,ki rabi AB zdravljenje. Lahko gre npr. za bronhitis, sinusitis, morda celo le vnetje obzobnega tkiva ali kaj tretjega, kar je prisotno že od prej ali je nacepljeno na virusni respiratorno infekcijo, katere pa ne zdravimo vedno z AB.
Tretje je pojem “bakterijska infekcija”, ki se je bojite zaradi razpoka jajčnih ovojev v prejšnji nosečnosti. Ne vem kakšno zvezo bi imela ta dva pojma razen v primeru, da gre za nožnično bakterijsko infekcijo. Poznamo pa celo vrsto lokalnih ali regionalnih bakterijskih infekcij, ki z nožnico nimajo nobene zveze. Razen nožnične infekcije in infekcije v predelu materničnega vratu nobena druga ne povzroča razpoka jajčnih ovojev. Torej takole, na splošno, gojiti strah pred bakterijskimi infekcijami je povsem neustrezno.
No…fino 🙂 torej je visok CRP od tega…
11 sicer ni normalna vrednost CRP (ta je do 5), ni pa tudi kaj alarmantnega. kakorkoli, ob razpoku ovojev v terminu se po 24 urah praviloma ukrepa s pospešitvijo ali sproženjem poroda, ker to prinaša najmanj možnih zapletov zaradi infekcije, katera je ob razpoku ovojev praktično vedno prisotna, le da v začetni fazi ne dela sistemskih vnetnih znakov.