prenehanje dojenja-boleče dojke
Lepo pozdravljeni!
Na vas se obračam s prošnjo za pomoč. S hčerkico, ki je stara 22 mesecev, sva se pred dvemi tedni nehali dojiti. Zadnja dva meseca se je dojila samo še zvečer, tako da sem imela res že bolj malo mleka. Zame je bilo to precej utrudljivo. punči je bila tudi med dojenjme stalo v akciji in v gibanju in tako sem se odličila, da pupe pač več ni. Hčerka ni imela nikakršnih težav, sedaj pove, da mami nima vec meka in to je to. Mene pa so pred dvemi dnevi začele boleti prsa, čutim nelagodje in tiščanje. Skušala sem si iztisniti mleko, pa ne gre nič ven (par kaplijc), pa še bradavice so me bolele.
Ali je to samo naval hormonov, saj se telo navaja na življenje izpred treh let (nosečnost in dve leti dojenja )!?
Prosim za kakršnokoli informacijo!
Hvala in lp
pozdrav…, jaz imam iste težave, ravno toliko sem dojila kot ti…v soboto sem prenehala…danes me pa prsa tako bolijo da sem v sem tažko v službi. Nimam pumpice da bi si stisnila mleko. V lekarni mi niso hoteli dati nič, baje je treba k zdravniku in dobiš tabletke, da se mleko posuši.
Prosim za nasvet…je dovolj časa, če bom tabletke dobila šele v četrtek. Ali se mi lahko do takrat že vnamejo dojke? Pomaga kakšen čaj? Hvala…
Draga Metuljčica,
vesela sem, da ste s svojo hčerko na tak lep način zaključili dojenje. A kaj, ko vam je dobro voljo pokvarilo očitno zastojno vnetje mleka. Res je, da ste z dojenjem postopoma prenehali, toda tudi prenehanje dojenja 1x na dan je očitno še prehitro (za vas). Zato svetujemo materam, da ob postopnem opuščanju dojenja ne pridejo na dokončno opustitev takrat, ko je dojenje le še 1x dnevno, ampak ko dojenje preide v fazo “1x na dva ali tri dni”.
Laktacija je namreč proces, ki ne preneha kar čez noč in mnoge mamice, ki so že pred meseci nehale dojiti, še vedno poročajo o prisotnosti mleka ali izcedku iz prsi. Večina mamic pri tem prehodu nima težav, a nekatere pa vseeno potrjujejo pravilo o izjemah…
Kaj se dogaja, če mleko iz prsi ni izpraznjeno? Če se mlečna celica (alveola) ne izprazni popolnoma, se novonastalo mleko premeša s preostalim mlekom v celici. Ko je mlečni vod poln, se sprožijo zaviralne snovi (encimi, maščobne kisline in drugi elementi), ki izločevalnim celicam pošljejo signal, ki upočasni tvorjenje mleka.
Kaj lahko storite? Lahko ročno iztisnete le nekaj kapljic mleka, toliko, da bo za olajšanje in uvedete vse posebne ukrepe ob mastitisu ali zastojnemu vnetju. Blaženje bolečine z mrzlimi obkladki (nekaterim bolj ustrezajo topli), nežna masaža, tople tuš, če se pojavi vročina pa tudi opbisk pri zdravniku!
Lep pozdrav!
Imam podobno težavo, le da je hčerka stara le osem mesecev. Ko je deklica dopolnila šest mesecev, sva začeli z uvajanjem goste hrane, ki je šlo bolj počasi, saj deklica ni ravno pravi jedec. Do sedaj sva se dojili pet do šestkrat na dan (vključno dvakrat ponoči). Vendar pa deklica ni več normalno pridobivala na teži (v mesecu in pol ni pridobila nič), zato so mi svetovali drugačen način hranjenja. Do nedavnega je zadeva funkcionirala takole: Ob polnoči dojenje, prav tako ob šestih zjutraj. Nato spanje še do devetih, ko je za zajtrk dobila sadje (pojedla dve, tri žličke), ob dvanajstih, ko je nazaj zaspala, zopet dojenje. Ko se je zbudila (približno ob 15.00), še ni bila lačna, zato smo s kosilom počakali do 16.00 (poje približno 120ml, na dober dan). Ob petih je bila zopet zaspana in se je podojila. Nato smo se še enkrat podojili tik pred spanjem ob 20.00. Občasno sem ji zvečer ponudila tudi žitno kašo, a jo je pojedla le dve žlički, pa še podojiti se ni hotela potem, zato smo s tem prenehali. Predlagana način hranjenja: Nočno dojenje in dojenje ob šestih ostane, nato ob devetih konkreten zajtrk, nato kosilo, malica in večerja in le zvečer še dojenje (naj povem, da je toliko obrokov za nas skoraj znanstvena fantastika ob tem koliko hčerka čez dan še spi). Količine, ki jih deklica pri obrokih poje, so res majhne (z izjemo kosila – 120 ml). Če ji ponudim dojko po obroku (ali takoj, ali čez 20 – 40 minut), jo zavrne. Če pa bi jo podojila pred obrokom, mi GH nato ne bi sploh nič pojedla.
Težava je, kot ste verjetno že sami razbrali, v tem, da imam čez dan zelo napete dojke. To se vleče v bistvu že več kot mesec, ko so rasli zobje in se deklica sploh ni in ni hotela dojiti. Od takrat imam stalno zastoje mleka. To ni le napetost, saj so dojke ogromne (vse me boli in koža me kar peče in sicer ob vsakem vdihu). Naj povem, da izpred meseca nazaj grude v dojkah niso izginile. Edina razlika od pred meseca nazaj je, da so bile takrat grude v dojkah zelo trde, sedaj pa so na otip take kot bi bilo tkivo otečeno. Po velikosti so zelo različne. Od večjih na krajeh dojke, do manjših, tik ob bradavici.
Ko sem deklico začela hraniti na tak način, mi potegne sedaj še ponoči in se ne hrani ob polnoči kot prej. Včasih potegne tudi do štirih, petih zjutraj in imam težave tudi ponoči.
Iz dojk iztiskam mleko (precej težko) in sicer samo toliko, da odleže. Hladim jih, prav tako pa manj pijem (čeprav mi je to najtežje, saj sem bila navajena popiti tudi štiri do pet litrov vode na dan, sedaj pa komaj popijem kozarec ali dva).
Naj povem, da mi je hudo, saj sem si predstavljala, da bom z dojenjem prenehala počasi in opuščala obrok za obrokom, vendar očitno to pri naši deklici ne pride v poštev.
Prosila bi vas za nasvet ob vsej omenjeni kolobociji. Kako naj vse skupaj izvedem, da bo kar najbolje za hčerko in tudi zame? Deklica je sicer precej živa in čez dan, ko se dogaja, ne pomisli na dojenje. Razen, ko je zaspana in seveda ponoči, pa se še vedno rada doji in se carta. Vsakič poje vse kar je v obeh dojkah. Z mojega stališča najverjetneje ni najbolj zdravo kar naenkrat prenehati z dojenjem kajne?
Upam, da je iz napisanega kaj razbrati, sigurno pa napisano odraža tudi vso zmedo, v kateri smo se znašli.
Hvala za vaše nasvete in lep pozdrav
Suki, pozdravljeni!
Vaša deklica je stara 8m in morali ste spremeniti urnik uvajanja GH in način dojenja, ker ni dobro pridobivala na teži. Težava je, ker ne pije veliko GH, po GH se noče dojiti, če se doji malo kasneje ali blizu naslednjega obroka GH, pa spet ne bo imela kaj dosti apetita in ne bo pojedla dovolj GH.
Se je do zdaj že kaj spremenilo, se je apetit deklici kaj povečal? Imate morda kakšne alergije v družini ali je deklica alergična? Je bila morda v zadnjem času kaj bolna in bi to lahko bil možen vzrok, da ne poje veliko GH? Možno je, da ni dobro napredovala zaradi odklanjanja dojenja v času bolečega zobenja, kajne.
Vsekakor je pomembno, da deklica dobro napreduje, raste in se razvija in da uporabite način, ki deklici bolj ustreza.
Nočno dojenje – se strinjam, je smiselno, da ostane in da deklici ponudite kar obe dojki, če ne bo prej zaspala.
Zajtrk – konkreten zajtrk vsekakor je na mestu. Če bi pojedla še naprej le nekaj žličk in torej ne bi uspeli imeti konkretnega zajtrka (kljub jutranjemu nedojenju), bi morda lahko takoj po zajtrku ali tudi pred njim vseeno ponudili tudi dojenje, če bi sprejela. Pa vsake nekaj dni npr. dojenje izpustite in opazujete, ali je že kaj bolj ješča in ali bo pojedla kaj več kot par žličk.
Prenapete dojke so ob začetku uvajanja GH pogost pojav, vendar pri vas se to že dolgo vleče. Kaj pomeni, da imate zastoje – da gre za zamašitve vodov in morate potem to odmaševati pod vročo vodo, z masažo, stiskanjem? Ali morda celo zastojna vnetja – mastitis (z vročino, bolečino na mestu vnetja)? Imate tudi pordela mesta na dojkah, če prav razumem… Se vam zamašitve ponavljajo na istem mestu? Je morda upadla vaša odpornost? Kaj pa kakšna zdravila, dodatki v prehrani, zeliščni pripravki ipd. – ta lahko včasih vplivajo na prekomerno delovanje laktacije.
Smiselno je hlajenje dojk, to bo morda najbolj ublažilo prenapetost in bolečine. Nikar si ne odrekajte tekočine, da boste žejni. Vsekakor lahko omejite tekočino in ne pijete tako veliko, kot ste prej, vendar pa pijte, da ne boste imeli občutka žeje in suhih ust.
Ali morda pijete kakšen čaj za dojenje? To bi bilo smiselno opustiti.
Koliko načrpate v 24h približno oz. kolikokrat črpate?
Ali se vam zdi mogoče, da jo npr. podojite po obroku GH tedaj, ko bo zaspana in se bo npr. že delno uspavala, nato pa se bi v času uspavanja še dodatno (le na pol zavedno) dojila. To bi lahko prakticirali kakšen teden ali dva, recimo enkrat dodatno prek dneva, kadar potem praviloma dlje spi. Tako bi vam deklica izpraznila dojki, da bi bilo manj težav.
Kaj pa uporaba spreja Syntocinon, če imate občutek, da “ne gre nič ven”? Smiselno bi bilo mleko ob bolečih dojkah iztisniti. Kot že počnete – malo, da odleže. V začetku morda več, nato pa vsak dan malo manj. Običajno bi moral kaken teden do dva zadostovati, da se dojki navadita na manj povpraševanja.
Ne, praviloma ne priporočamo, da bi v taki situaciji kar naenkrat prenehali z dojenjem.
Prenapete dojke:
http://www.kellymom.com/bf/concerns/mom/rev_pressure_soft_cotterman.html (slike masaže)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981639 (5m in 2m, opuščanje črpanja)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4715467 (6m, prenapetost v kasnejših mesecih)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4924797 (13m, nenadno odstavljanje)