Najdi forum

Zanima me kaj jeste dojece mamice? Ali uzivate kravje mleko in mlecne izdelke? Kaj pa ostala hrana – sadje, zelenjava, meso… Kaj da in kaj ne.
Lep vikend vsem.

Draga Nataša,
Znanstvenih dokazov, da hrana ki jo zaužije mati povzroča krče ni. Seveda to velja za zdravo, polnovredno prehrano. Če mati s kakšno hrano pretirava, pa so težave možne (to velja za kravje mleko in izdelke iz kravjega mleka, kavo, pravi čaj in čokolado – theobromin). Vzrokov za krče je lahko več: od nezrelosti otrokovega prebavnega sistema, možnih alergij, morda otrok popije preveč prednjega mleka, morda zaradi otrokovega prehlastnega pitja, kjer požre veliko zraka, celo stres matere, ki se prenaša na otroka in prehiter življenjski tempo naj bi bil eden od vzrokov za krče…. pa še kaj bi se našlo. Ena od zanimivih razlag naj bi bila tudi ta, da je dojenček občutljivejši na prilagajanje na življenje izven maternice. Je pa zanimivo, da je pojav krčev pri novorojenčkih značilen le v naši, zahodnjaški kulturi, medtem ko jih preprostejša in “primitivna” ljudstva sploh ne poznajo.

Hrana, ki jo zaužije mati pride v kri takoj, ko se absorbira vanjo preko črevesja. Materino mleko se tvori iz krvi. Koncentracija molekul zaužite hrane je v krvi največja 5 do 10 minut po zaužitju in nato počasi upada. Zaužita hrana se nato izloča iz telesa zelo različno (to je cela kemija), največ dva do tri tedne… Zato materam, ki imajo otroke s kolikami priporočajo, da izločijo iz svoje prehrane kravje mleko za najmanj dva tedna in otroka ves čas opazujejo.

Poudarjam – za krče ni vedno krivo le materino mleko in materina prehrana. Tudi mnoge matere, ki otroke hranijo s prilagojenim mlekom poročajo o težavah z njimi, zato znanstveniki domnevajo, da morda ni edini vzrok le v otrokovi prehrani.

In res je – vsi krči minejo, ko otroci rastejo. Morda ravno zato niso raziskave na to tematiko prav uspešne in nam ne morejo ponuditi vse veljavnih receptov. Je pa to kaj slaba tolažba za starše, ki se ob otrokovem joku nenadoma počutimo tako nemočne in nam prve mesece po prihodu otroka, ki naj bi bili eno samo veselje spremenijo v nočno moro….

O prehrani doječe matere tukaj kopiram:

PREHRANA DOJEČE MATERE
(vir: Dojenje in materinstvo iz srca, s prijaznim dovoljenjem povzeto in prilagojeno iz knjige Ksenije Šoster Olmer, založbe Vale-Novak), str. 92-94.

Vzpodbudne besede nosečnici: >Le jej, saj ješ za dvaGlej da ne boš jedla zelja, pomaranč, cvetače, in..Ali jem hrano, ki je nimam rada, vendar sem jo začela jesti dojenčku v prid ob začetku dojenja ali že med nosečnostjo? Ali si zelo želim določene jedi? Po čem posežem, kadar imam slab dan?< Zelo verjetno je, da otroku prav te jedi povzročajo težave, kajti odpor proti določeni hrani ali pretirana želja po njej so znaki, da materino telo reagira na nenormalen način. Preden se mati loti detektivskega iskanja sumljive hrane, naj se vpraša, ali morebiti dojenček ne dobiva česa drugega, na kar je občutljiv - sok, adaptirano mleko ali vitamine in železo.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

mene pa zanima kaj lahko jem in pijem da mi bo ostalo mleko.Prosim vas odgovorite mi.

Pozdravljeni,

priporočila za prehrano doječe matere so navedena zgoraj. Skrbi vas, da bi vam zmanjkalo mleka. Mamice lahko mleko izgubijo nenadoma le ob zelo velikih stresnih dogodkih, kot je, denimo, smrt bližnje osebe. Jeste in pijete lahko tako rekoč vse, kar vam zadiši in kadarkoli vam zadiši, le da je zdravo oz. ob upoštevanju zgoraj navedenih smernic. Za dovoljšnjo tvorbo mleka je pomembno, da mamica dovolj počiva, še posebej v prvih tednih, ko se vzpostavlja tvorba mleka, in da dojenčka dovolj pogosto pristavlja na prsi (novorojenček se doji vsaj od 8 do 12 krat v 24 urah; pristavimo ga ob prvih znakih lakote). Nekaterim mamicam, ki imajo mleka preveč, pomaga pri zmanjševanju količine mleka žajbelj. Zato se lahko vi izogibate žajblju.

Lep pozdrav,
LLLUrška

New Report

Close