Pregrada v maternici
Pozdravljeni,
Pred kratkim sem imela splav v 9. tednu.
Ob prebiranju sem naletela, da je pogosto razlog za splav tudi pregrada v maternici.
Spomnila sem se, da sem bila pred več leti na pregledu zaradi suma pregrade v maternici. Vse kar se od tega pregleda še spomnem je, da mi je ginekologinja rekla, da imam tanko steno maternice, kar bi lahko vplivalo na težave z vgnezdenjem in mogoče rahlo pregrado v maternici. Nisem dobila nobenih nadaljnih navodil, usmeritev, informacij glede odstranitve in podobno.
Našla sem sicer še UZ sliko. Lahko vi iz te slike karkoli razberete? Se vidi pregrada, ki bi lahko vplivala na nosečnost? Se pregrada tekom let spreminja, veča…?
Bi bilo smiselno pred ponovnim poskusom zanositve pregledati kakšno je stanje s pregrado?
Je pregrado priporočljivo odstraniti?
Hvala in lep dan vam želim.
Spoštovani,
slike niste priložili, sicer pa se pregrada z leti ne veča ampak je enaka od rojstva dalje. Vsekakor je UZ pregled maternice po splavu smiseln, čeprav tudi če res obstaja pregrada to ne pomeni, da ste res splavili zaradi pregrade, kajti pregrada povzroči splav le v 25% primerih, splav pa je tudi pri normalni maternici precej običajen pojav, ki se zgodi v cca. 8% primerih.
to je res mikro pregradičičica in ta ne povzroča splavov.
Pozdravljeni,
ponovno se obračam na vas in sicer, sem imela 1.10 sprožen splav z tabletkami (prva nosečnost) zaradi missed abortus v 8t5d, na kontrolnem pregledu je G rekla, da obstaja sum na pregrado, ki jo je ista G danes na vaginalnem 3D UZ tudi potrdila (ZM 24.11.2020). HSC op. kot je napisala, naj bi opravili med 6 in 9 dnem naslednje M, pregrada naj bi bila velika 6mm, zato je predlagala poseg brez anestezije, saj naj bi bil zame boljši, ker ni potrebno širjenje, če sem jo prav razumela? Zanima me ali je po vašem mnenju pregrado smiselno odstranjevati, glede na to, da je za mano že en splav in koliko M po odstranitvi bi z zanositvijo bilo potrebno počakati? Kako je s temi velikostmi instrumentov, glede na to, da sem enkrat že bila noseča? Po prebranem na tem forumu se mi je pojavil en kup vprašanj in dvomov. Za Vaš odgovor se Vam najlepše zahvaljujem.
Spoštovani,
tako nerodno se omenjali nosečnosti v preteklosti, da v bistvu ne vem ali ste bili noseči skupaj le 1x ali 2x niti ali ste že rodili ali ne. To bi namreč bilo lahko odločilno pri odločitvi o odstranitvi domnevne pregrade. Če ste že rodili normalno in je zdaj zgolj odmrla nosečnost, potem bi za enkrat pregrade ne odstranjeval, v kolikor ste že 2x splavili pa bi pregrado vsekakor odstranil. Strinjam pa se tudi z ambulantno histeroskopsko odstranitvijo s tankim instrumentom (histeroskopom), ker je vsekakor manj travmatičen za MV kot debelejši.
Se opravičujem za nerodno izražanje, noseča sem bila do zdaj le 1x in se je ta nosečnost končala z splavom v 8t5d (oktobra letos).
Zdaj bi rada ponovno zanosila in je G predlagala odstranitev pregrade pred naslednjo zanositvijo. Če se odločim za odstranitev, koliko časa je potrebno počakati z zanositvijo?
Kje pa bi pridobila podatek kakšen instrument uporabljajo? Najlepša hvala za odgovor.
Po odstranitvi pregrade velja počakati vsaj 2 ciklusa, da se rana na mestu odstranitve pregrade zaceli ter pokrije z novo sluznico. Glede načina oziroma instrumenta se lahko pozanimate samo v sami ustanovi, kamor se nameravate naročiti na poseg.
Pozdravljeni, se opravičujem za esej.
Pred kovidom sem imela diagnosticirano pregrado maternice čez več kot polovico kavuma, še preden sem poskusila zanositi. Po predlogu specialistke so opravili resekcijo, na hitri kontroli po posegu septum ni bil več viden. S partnerjem sva se nato več kot eno leto neuspešno trudila zanositi. Ko sem menjala ginekologinjo in mi je po vsem tem času (to je bilo leto in pol po prvi histeroskopiji) ponovno naredila ultrazvok, je videla še vedno precejšen ostanek septuma. Naročili so me na ponovno sekcijo, po kateri je ponovno kontrola pokazala, da septuma več ni. Zanosila sva v prvem poskusu, nosečnost se je končala v 8t s spontanim splavom. Na kontroli po splavu se je SPET videla pregrada, ki je zdaj precej manjša. Ker sta tako ginekologinja kot kirurginja odsvetovali še tretji poseg, sem spet zanosila in sem v 7.tednu.
Ker mi malo delajo živčki me zanima, ali je možno, da se po resekciji septuma s časom dela maternice spet “zlepita”? Menite, da mi pretekla posega ob upoštvanju ostanka septuma manjšata možnost uspešne donositve? Ne, da bo to karkoli spremenilo, se bom pač trudila naprej, želela bi si samo naliti čistega vina, na kakšnem izhodišču sem.
Ali je res, da lahko progesteronske kapsule zakrijejo splav, ki že poteka? Da bi se na primer krvavitev pojavila kasneje?
Za konec pa bi se vam rada še iskreno zahvalila, kar se po mojem mnenju na tem forumu zgodi preredko. Hvala za potrpežljivo ponavljajoče odgovarjanje in pomirjanje, hvala za spodbujanje gibanja, ne počitka in sproščenega preživljanja nosečnosti in hvala za iskrena “no bullshit” pojasnila o zanositvi in splavih. Takšno postopanje po mojem mnenju te tematike normalizira in tudi nam omogoča, da se o tem malo bolj sproščeno pogovarjamo.
Spoštovani,
spoznanja o pregradah in splavih so sicer stara že poltretje desetletje, ampak še vedno mnogi ne razumejo pojma “tveganje”. Pregrada povzroči splav le, kadar se zarodek vgnezdi točno na pregrado, verjetnost takšne vgnezditve pa je tolikšno, kot je delež površine pregrade v razmerju do celotne površine maternične votline in ta nikoli ni večja od 25%. Zarodek se seveda vgnezdi nekam v maternici po naključju in v veliki večini je to ena od sten maternice, sprednja ali zadnja, visoko v svodu ali nižje pri MV. Torej vaš ostanek pregrade, če je, predstavlja zgolj nek delček površine maternične votline in v kolikor se zarodek ni vgnezdil na njej, ima tako rekoč enake možnosti kot pri ženski brez pregrade. Progesteronske kapsule lahko preprečijo oziroma odložijo splav po odmrtju zarodka, ampak s tem ne povzročijo nobene škode. Tudi koristijo žal redko, čeprav tej terapiji ginekologi posvečajo veliko prostora. Dejansko progesteron prepreči splav izključno v primeru, da ima ženska kratko lutealno fazo in RT propade preden se zarodek vgnezdi. Ko se enkrat vgnezdi in hormonsko podredi RT svojemu obstoju preko hCG hormona, progesteron ne rešuje več ničesar. Žal pa vseeno lahko pride do splava še iz desetin drugih razlogov, ki se pa na progesteron ne odzivajo. Skratka, tudi pri obravnavi krvavitev in splava je žal veliko “blefa”, torej zdravljenja iz navade, iz psiholoških razlogov in zato, da zgleda, kot da zdravimo nekaj, brez pretiranega poglabljanja v razloge za splav.
Spoštovani,
stara sem 26 let, od pubertete imam PCO, brez sindroma, samo na UZ vidne ciste, menstruacije sem vcasih imela neredne, sedaj so urejene, ovujacije imam, jih je tudi ginekologinja večkrat potrdila na UZ. Na zadnjem UZ mi je odkrila pregrado ali uterus subseptus 5mm ter me naprej napotila pod redno na kontrolni UZ v porodnisnici. Po prebiranju forumov imam nekaj vprašanj:
Ali je moja 5mm pregrada velika ali mala?
Ali lahko zraste?
Kolikšne so šanse za splav, saj nisem bila še nikoli noseča?
Ali mi lahko pregrada povzroča neplodnost, saj se z partnetjem eno leto trudiva zanosit in še ni uspeha?
Ali se lahko tako 5mm pregrado odstrani z tenkim inštrumentom, ki ne bi povzročil razširitev MV in trajne poškodbe?
Ali je možno da sem zanosila in preden sem zvedla za nosecnost tudi zaradi pregrade splavila?
Hvala za izčrpne odgovore.
– vaša pregrada je mala
– pregrade ne rastejo ampak nastanejo v embrionalni fazi razvoja in so prisotne od rojstva
– pregrada za cca. 25% poveča verjetnost splava glede na vse ostale verjetnosti, ki sicer obstajajo.
– pregrada lahko povzroča neplodnodt, ampak preden o tem karkoli izrečemo, je potrebno morebitne razloge sistematično obdelati, saj obstajajo razlogi tudi pri moškem partnerju ali pa je lahko pri dotični ženski prisotnih več razlogov hkrati.
– malo pregrado je mogoče prerezati tudi z ambulantno (tanko) histeroskopijo, seveda pa ni dovolj naprava, pomemben je tudi izvajalec.
– vse je možno.
Spoštovani,
verjetno ste jo v tem delu razumeli narobe, da se takrat, ko se začne menstruacija spravite k telefonu, da se naročite, ker bo takrat mogoče predvideti, kdaj bo drugi del ciklusa, ko je ta preiskava optimalna. Preiskave se ne dela takrat, ko je menstruacija.
Pozdravljeni,
v ambulanti za neplodnost so mi našli pregrado, ki meri 12 mm. Imam pomisleke glede same predlagane odstranitve, namreč razlog za neplodnost so našli zgolj pri partnerju – azoospermija. Povedali so mi, da pregrada ne vpliva na uspešnost zanositve, lahko pa povzroča težave v nosečnosti, zato jo tudi želijo preventivno odstraniti. Glede na da me najverjetneje čaka postopek umetne oploditve, ali mislite da bi bilo dobro jo preventivno odstraniti?
Pomisleke pa imam z vidika morebitnih zapletov, saj je prijateljica eno leto nazaj imela veliko težav zaradi samega posega.
Že vnaprej se vam zahvaljujem za odgovor!
Spoštovani,
hm?…. niste nič zapisali, koliko ste stari. Vprašanje je sicer na videz res nepovezano s samo odločitvijo, saj so tveganja za nosečnost s pregrado enaka pri vseh starostih. Ampak ni povsem enaka situacija, če ste npr. stari 25 ali 40. Pri 40tih bi radi pred poskusom zanositve zaradi kratke dobe, v kateri sploh še lahko upamo na uspeh, v čim manj potezah odstranili čim več dejavnikov tveganja (in pri tem seveda tvegamo tudi zaplete poseganja), pri zelo mladih pa smo lahko bolj konzervativni in na prvo žogo nismo tako “dosledni”. Če ste torej mladi, bi se odstranitvi pregrade na prvo žogo odpovedal, če ste že pri zgornji meji reproduktivne dobe pa bi se morda vseeno za odstranitev odločil tudi sam.
Spoštovani,
vsi bi radi črno/bele odgovore, ampak takšnih v medicini žal ni. Vse je zgolj vprašanje verjetnosti. Pri vaši starosti torej spadate med mlajše. Zdaj bolj ali manj veste, kako jaz razmišljam, odločitev po kateri poti, pa je pri vas.