Najdi forum

Pregledi in strah

Pozdravljeni,
stara sem 23 let. Že 2 leti pa pol imam težave z anksioznostjo. Paničnih napadov zdaj nimam že nekaj časa, večinoma sem v redu, se pa še vedno zgodi, da pride dan, dva.. ko sem počutim bolj razdraženo, tesnobno, v skrbeh.. V takih primerih imam malce povišan pulz (okrog 90) in v sebi čutim vzmemirjenost. Zaradi teh težav ne jemljem nobenih tablet, pomagam si sama in zaenkrat mi gre dobro. Obiskujem tudi skupino za samopomoč kjer nes je veliko s podobnimi težavami.
Trenutno eden največjih problemov je pa sledeč: odkar sem doživela prvi panični napad s hitrim bijem srca 158/min in pristaala na urganci, me je strah zdravnikov. Od takrat se mi vedno zgodi, da ko grem v ZD h svoji zdravnici, da že pred tem čutim napetost, strah, visok utrip… ko sem v čakalnici še nekako gre, potem, ko pa pridem v ordinacijo in vem, da mi bodo zmerili pritisk se pa začne nočna mora – pritisk imam sicer v redu… mi pa takrat pulz poskoči tudi do 160/min.. izgubim nadzor nad sabo in tega pulza ne morem umiriti, diham pa normalno. Vedno znova morem razlagati zakaj je temu tako… Prav zadnjič sem imela neko rutinsko operacijo in so me seveda pregledali zaradi anastezije. Spet sem imela pri merjenju 160 pulza, EKG so mi merili kar 15min saj smo čakali, da se pulz umiri, najnižja vrednost je bila 127/min, več se nisem mogla sprostit. Ko je pregled minil je minil tudi ta hiter pulz.

Doma si večkrat merim pritisk in pulz, ko sem popolnoma umirjena imam pulz tudi 65/min.. ponavadi pa med 65 in 85. Pritisk OK. Če se mi doma kdaj zgodi, da postanem tesnobna in panična mi pulz pride do max 110, torej samo v zdravstvenih ustanovah se zelo poviša…

Naj omenim, da ssem študentka zdravstvene nege. Meni ni problem drugim merit pritistk EKG… samo če kdo meni to dela pa mi srce ponori…

Kako bi se lahko tega rešila? Obstaja kakšna metoda, da bi se znebila tega strahu??? Pred prvim napadom 2 leti nazaj tega strahu ni bilo… je bil, minimalen, nikoli pa v taki obsežnosti kot sedaj.

Pozdravljeni,

temu rečemo “sindrom bele halje” in je precej pogost pojav. Kadar ste izpostavljena določenemu stresu (kot je pregled pri zdravniku) pritisk poraste precej več kot je to običajno. V varnem okolju je krvni pritisk normalen. Najlažje ločimo sindrom bele halje od kronične hipertenzije s 24-urnim merjenjem krvnega pritiska, vendar je že to, da imate doma normalen pritisk dovolj značilen za sindrom bele halje.
Zakaj se sploh pojavi? Verjetno je to specifičen odziv posameznika na stres, torej enim se pritisk prej zviša kot drugim kar dolgoročno morda tudi poveča tveganje za nastanek prave hipertenzije. Svetujem vam, da se ne osredotočate na krvni pritisk ampak bolj na bolj učinkovito spoprijemanje s stresom. Svetujem vam obiskovanje delavnic ki jih izvajajo vsi zdravstveni domovi “Spoprijemanje s stresom” in “Tehnike sproščanja”. Povprašajte pri svojem zdravniku.

Lep pozdrav,

Daniela Fiket, dr. med., specialistka psihiatrije - transakcijska analitičarka, svetovalka Inštitut Neocortex; Kontakt: 070/760-769 ali [email protected]; Spletna stran: http://psihoterapija-fiket.si

New Report

Close