predolga čakalna doba?
Sama imam alergijo na pršico in astmo. Moja 7. letna hči pa ima od lani alergijo na trave z žiti in pelode dreves. Lansko leto je bila vidna tudi alergija na pršico, a je bila še v fazi razvoja. Od lani, ko sva bili s hčerko nazadnje v alergološki ambulanti, se je njeno zdravstveno stanje zelo poslabšalo. Duši jo, kar naprej zajema sapo, ne more teči, ne more veliko govoriti, ker ona sicer zelo hitro govori, jo to utruja in ostane brez zraka, tako, da med govorom zajema sapo. Ima pa tudi hrapave roke, kot kačja koža. Dobila je precej zdravil in napotnico za pulmologa. Naročila sem jo aprila za (halo!) šele konec junija. Povsod kjer sem spraševala, so dolge čakalne dobe. Denarja za samoplačniško nimam, saj bi razne preiskave, slikanja idr naneslo ogromno! Zdravnica pravi, da za sprejem v bolnico ni primerna, da bi me dala pod nujno. Lepo sem prosila in povedala svoje mnenje vsem pulmologom, ki sem jih klicala in obiskala, a zaman. Kaj naj naredim, mene pa srce boli, ko vidim kako moj otrok trpi. Če bi kmalu dobila ustrezna zdravila, bi se revica počutila veliko bolje.
Hej!
Žal je danes res tako, da so čakalne dobe dolge, za marsikatero bolezen celo predolge.
jaz sem dobila prve znake alergije v sestem ali sedmem razredu, pa sem bila prvič pri alergologu šele predlani, ker mi zdravnica ni nikoli dala napotnice za specialista.
ker je bilo predlani že res hudo, sem jo dobila, ampak sem čakala več kot 4 mesece na prvi pregled.
Če vam je blizu komplementarna medicina, poskušajte sebi in hčerkici pomagati še s tem, sicer pa vam svetujem, da počakate na pregled in da vidite, kaj bo rekla stroka.
M.
Ne glede na datum pregleda pri specialistu vas vaš zdravnik mora zdraviti. Kakšna zdravila za astmo pa ima vaša deklica? Katera zdravila za alergijo, atopični dermatitis?
Nekaj dni pred pregledom prenehate z zdravili, da ne motijo ev. testiranj.
Pregled pri specialistu ni nekaj, kar je zdravnik na splošni ravni dolžan narediti, če obvlada znake in simptome. Dokler je bolezen urejena, ta pregled ni nujen, razen, če si želimo še kaj razjasniti.
Če temu v primarnem nivoju nismo kos, pač pošljemo dalje. VSI specialisti imamo enako znanje, le da so v bolnišnici ožje specializirani za posebna znanja in razpolagajo s specifičnimi testi. Vsi pa enako dobro moramo prepoznati bolezen in jo v skladu s trenutnim znanjem medicine tudi voditi. Zdravnik na osnovnem nivoju ni prometnik, ki usmerja, h kateremu specialistu bo nekdo šel. Dokler je zadevi kos, jo suvereno vodi sam.
lp
Tanč
Ima zdravila Zyrtec (1 žličko zvečer) in ventolin po potrebi (2 vpiha). Žal je zaradi alergije nismo morali peljati na obvezno cepljenje, zato smo cepljenje prestavili na mesec julija, če bo seveda vse v redu. poskusili bomo seveda tudi, da bo čimveč na morju, ker mediteranska klima zelo blagodejno vpliva na dihala. Teden dni pred pregledom, nam je tudi zdravnica svetovala, naj opustimo zdravila, saj bodo le tako točni izvidi.
Da ne bom skakala vašemu zdravniku v zelje, ampak, če opisujete, da otrok težko diha in zajema sapo, tudi po telesnem naporu, bi jaz zdrvljenje načrtovala takole: NOS: Zyrtec (pa kar 1 tableto), fiziološka v nos večkrat dnevno, da se izpere prah, Nasonex ali Flixonase 2x dnevno v nos vsaj 1 teden, da se umirijo znaki.
ASTMA (zelo verjetna!): Ventolin po potrebi 3-4 vpihe ob težkem dihanju, obvezno pa kortikosteroidno pršilo (ki je temeljno zdravilo za astmo, tako npr. kot penicilin za angino!) Flixotide, Tafen ali katerokoli vsak dan.
Po 1 tednu ponavadi že vidimo izboljšanje. Če pa ima deklica težave SAMO ob telesnem naporu, je shema zdravljenja lahko spremenjena, potrebuje lahko manj zdravil. Samo to je potrebno opredeliti, pa to tukaj ni možno.
Znano je, da večini otrok z astmo zelo blagodejno deluje sredozemska klima z morskim aerosolom – razpršene kapljice morske vode v ozračju (saj nekaj podobnega delamo ob inhalaciji fiziološke raztopine, si jaz mislim).
Julija, kar pogumno naprej, vse bo v redu.
Veste, te zadeve potekajo malo bolj počasi. Včasih so vsak kašelj diagnbosticirali ASTMA. Danes vemo nekaj malega več, pa želimo res potrditi to diagnozo, da ne bi bil otrok po nepotrebnem zdravljen. Kakšen mesec ali dva pa pri tem ne igra bistvene vloge, razen če bi bil otroček že tako ubogi, da bi bil ogrožen in bi potreboval takojšnjo pomoč.
Torej ob napadu težkega dihanja, otrok npr. ne more povedati stavka v enem dihu, je bled, poten, težko diha, ugreza (jamica na vratu), ne čakajte več kot 10 minut. Kar takoj k dohtarju. To sem napisala samo zato, da bi prepoznali znake, pri katerih pa morate res takoj po pomoč. Ne pa, da mislim, da bo pri vas tako, prav?
Lep dan vam želim
Tanč