Predležeča posteljica / totalis
Pozdravljeni,
Noseča sem 27 tednov (6. ivf, več predhodnih operacij zaradi endometrioze). V bolnišnico sem bila sprejeta par dni nazaj, ker sem čutila pogosto otrdevanje trebuha in par bolečih krčev. Tam so naredili ctg kjer so te krče ugotovili, kasneje so se krči malo omilili ob Buscopanu. Potem sem odšla domov s terapijo spasmex 3x dnevno in utrogestan 200mg, to bi naj preprečilo krče (ki še vedno so) in preprečilo odpiranje materničnega vratu.
Zdravniki pa so v bistvu potem zagnali paniko zaradi moje placente previe. Najprej da naj ostanem kar tam, vendar sem vseeno odšla domov saj po mojem mnenju zaradi posteljice nimam težav.
Zanima me, ali je še kakšna možnost, da se posteljica dovolj dvigne, da ne bi bilo težav – če prekriva v 27. tednu NMU 3cm.
Drugo vprašanje je, da je ginekologinja rekla da je okolica zelo ožiljena – “v okolici številni žilni prostori”. Kaj to pomeni? So lahko zaradi tega večje težave s posteljico?
Ali lahko poleg te terapije sama naredim še karkoli, da poskrbimo za to, da bi bil otrok donošen?
Ginekologinja mi bo spremljala maternični vrat in iz vaših objav domnevam, da dokler bo nad 25mm iz tega vidika ni razlogov za skrb? Lahko spremljava še kaj drugega?
Link do dokumentacije sem poslala na privat sporočilo.
Spoštovani,
kolikor je mogoče videti iz priloženih UZ slik (na drugem linku) MV in prilegajoče se posteljice nisem prepričan, da je bil UZ sploh opravljen ustrezno, saj je MV močno “ukrivljen” okrog vrha vaginalne sonde, kar kaže na to, da je bil pritisk na MV verjetno prevelik, da bi lahko ustrezno ocenili predvsem dolžno MV, ampak eventualno tudi mejo med robom posteljice in odnosa do notranjega ustja MV. Po tistem, kar uspem razbrati iz obeh priloženih slik posteljica namreč ne sega preko notranjega ustja temveč le do njega. Takšno stanje pa lahko v najslabšem primeru imenujemo nizek sedež posteljice in nikakor ne placenta previja, sploh pa ne totalis. Itak se PP sme uporabljati šele po zaključenem 28. tednu nosečnosti.
Drugi problem je ocenjevanje pomena krčev in otrdevanja maternice. Le to je nekaj povsem normalnega in če mu ni pridruženo že opazno krajšanje MV, je klinično nepomemben pojav (fiziloški). Itak pa, to sem že ničkolikokrat zapisal, zdravila kot so spazmolitiki (buscopan, spasmex) ne preprečujeta ničesar, kar sicer vodi v prezgodnji porod. Pri placenti previji to tudi niso nikoli krči temveč fiziološki pojav “istmizacije” dela materničnega vratu v 3. tretjini nosečnosti, kar v prevodu pomeni, da se zgornji del MV razteguje in postaja del maternice in pri tem dogajanju se posteljica “na videz” odmika od notranjega materničnega ustja (fizično seveda ne) in pri tem procesu se pri nizko ležeči posteljici ali placenti previji lahko odpre kakšna žilica ali žila in pride do krvavitve. Šele ob prvi krvavitvi je čas, da se žensko hospitalizira in če nosečnost traja manj kot 34 tednov tudi prestavi v terciarni center (Ljubljana, Maribor), kjer potem sledi vsa nadaljnja terapija (nadzor, steroidi, priprava na CR ipd.). Za enkrat torej kaže, da kolegi iz vas (verjetno iz lastnega strahu) delajo bolnico brez potrebe. Upam, da vam vsaj steroidov za pospešeno dozorevanje plodovih pljuč še niso odmerili.
Za vsak slučaj, če imate voljo in čas(v staležu menda itak ste), se lahko naročite v mojo zasebno ordinacijo v MCCZ, kjer bi sam ponovil vaginalni UZ ter objektivno ocenil tveganja. Če potrdim, kar se mi zdi iz priloženega, potem ne bi potrebovali ničesar, niti staleža. Odsvetujem za enkrat le spolne odnose. Tudi mirovanje, sploh pa absolutno, nima nobenega smisla.