Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Povišan prolaktin

Povišan prolaktin

Pozdravljeni

28.1. je bil moj prolaktin 238 mIU/L. Ker še vedno nisem zanosila, me je G ponovno poslala na merjenje hormonov in moj prolaktin je poskočil na 348,4 mIU/L. Zanima me, kaj bi bil vzrok za nenadni porast prolaktin v enem letu? Naj omenim, da so vsi ostali hormoni sedaj bolj v mejah normale, kot so bili lansko leto.

Spoštovani!

Zvišane vrednosti prolaktina je potrebno opredeliti. Prolaktin je lahko zvišan pri nosečnosti, dojenju, stresu, stimulaciji dojk, ob jemanju nekaterih zdravil, pri boleznih hipofize, kroničnih boleznih ledvic, jeter…Glede na to, da so se pri vas vrednosti zvišale je potrebna obravnava pri endokrinologu.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

prosila bi vas za razložitev lab.izvida!

S-FSH 8.41mlU/mL
S-LH 7.67 mlU/mL
S-PROLAKTIN 23.46 ng/mL

Na preiskavi sem bila prvič, napotila me je dr. Reševa. Bila sem 4 dan menstrucije, prosim Vas za odgovor na izvid, hvala!

Z lepimi pozdravi!

Spoštovani!

Različni laboratoriji imajo različne normale za PRL. V lab. Klinike za nuklearno medicino UKC Lj. je vrednost PRL 23,46 ug/l še v mejah normale, prav tako FSH in LH.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Tudi sama imam povišan S-prolaktin in sicer 30,12 ng/m 5,67L. S-FSH 7,5mlU/mL. Že dobri dve leti skušam zanosit, žal neuspešno. Dobro leto nazaj sem naredila HSG in je vse brez problemov. Večkrat sva poskusila tudi s horm.terapijo, 3x je partner naredil spermiogram-B.P. Mi lahko kako svetujete.

Spoštovani!

Zvišana raven PRL lahko povzroči motnje menstrualnega ciklusa in zmanjša sposobnost oploditve. Vsekakor je potrebno opredeliti vzrok za zvišan PRL.Priporočam opraviti pregled pri endokrinologu.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

prosila bi vas za razložitev lab.izvida:

HCG ………… <2.0
S-Ca 15-3…….13.31 kIU/L (marker za dojki)
S-prolaktin……29.97 μg/L

Me zanima al je mogoce nosecnost z tako niska vrednost HCG?
ze 4 mjeseci kako imam opcutlivo bolne in pune dojke, zdaj pa je malo in trebuh napihan a imam redne menstruacije vsak mesec. Test za nosecnost sem naredila 5 dni pred M ciklus in je pokazal negativen <2.

Pozdravljeni,
prosila bi vas za razložitev lab.izvida:
HCG ………… <2
S-Ca 15-3…….13.31 kIU/L (marker za dojki)
S-prolaktin……29.97 μg/L
Me zanima al je mogoce nosecnost z tako niska vrednost HCG?
ze 4 mjeseci kako imam opcutlivo bolne in pune dojke, zdaj pa je malo in trebuh napihan a imam redne menstruacije vsak mesec. Test za nosecnost sem naredila 5 dni pred M ciklus in je pokazal negativen <2.

Spoštovani!

Glede na nizke vrednost beta HCG ne gre za nosečnsot. Mejno zvišane je vrednost PRL, kar pa je lahko posledica zelo različnih vzrokov in verjetno ne pomeni posebne patologije. CA 15-3 je tumorski označevalec za Ca dojke. Normalne vrednosti se nekoliko razlikujejo glede na metodo, ki jo lab. uorablja.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni
Na lab.preiskavi so ugotovili,da imam povišan prolaktin.
Izvid je bil zapisan z enoto ‘mI U/L
Opazila sem,da se pojavlja veliko razveličnih enot npr ‘mI U/ml, mcg/l., g/mL.
Ali obstaja nekakšen pretvornik iz ene enote v drugo?
Ali je možno zanositi kjub povišanemu prolaktinu? (457 mI u/L)
Je mogoče,da pride do povišanega zaradi prenehanja jemanja kontracepcijskih tabletk

Hvala in LP

Spoštovani!

V laboratoriju KNM UKCL uporabljamo za določevanje PRL ug/l. Enkraten odvzem PRL je nepoveden. PRL je sresni hormon, zato določamo t.i. PRL pool. Jemanje oralnih kontraceptivov ne vpliva bistveno na raven PRL.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

Na kliniki za neplodnost so ugotovili, da imam povišan prolaktin 102 in me zato napotili k endokrinologu. Ta je ugotovil, da je narasel na 175, zato mi je predpisal tablete Bromergon – 2 tableti na dan. Rekel mi je, da takoj, ko ugotovim, da sem noseča, jih neham jemati. Na kontrolo pa pridem le v primeru, če ne zanosim ali če po končanem dojenju ne bom dobila redne M.

Ambulantni karton sem odnesla k zdravnici na kliniko za neplodnost. Ta pa mi je rekla, da naj tablete jemljem vse do prvega ultrazvoka (5. – 6. teden) in potem postopno ukinem.

Glede nato, da sta mnenji različni, me zanima, kaj naj naredim v primeru zanositve. Ubogam endokrinologa ali zdravnico?

Hvala za odgovor.

Spoštovani!

Načeloma je potrebno jamti Bromergon dokler ne zanosite.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

spoštovani

jemljem zdravilo torendo, ki lahko poviša hormon prolaktin. zanima me, kakšne negativne posledice lahko pričakujem. prav tako torendo povečuje možnost povečanja suicidnosti. je to morda povezano s prolaktinom če ne, kako se temu izogniti?
hvala za odgovor,
laura

Spoštovani,

Torendo res lahko zviša raven PRL vendar to navadno ne povzroča kliničnih težav in ne vpliva na suicidalnost. Glede neželenih učinkov priporočam posvet z zdravnikom, ki vam je zdravilo predpisal.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Moje stanje pa je tako. Diagnosticiranje imam sekundarno neplodnost (SP. splav 2 leti nazaj), imela sem že konizacijo dec16 in histero in laporoskopija dec17 – odstranjena manjša pregrada in endometrioza. Jajcevodi so prehodni. Imam tudi povišan prolaktin, merjen tudi 3x v intervalih (vrednost cca 60). Bila sem tudi na MR, kjer so potrdili hiperprolaktinomijo. Imam tudi nekoliko večjo hipofizo 9mm (sum na mikroprolaktinom). Ostale hormonske vrednosti so v mejah normale:
S-TSH 2,47 (ref 0,55-4,78)
S-pT4 14,1 (ref 11,5-22,7)
S-pT3 5,3 (ref 3,5-6,5)
S-FSH 5,8
S-LH 5,9

Zaradi povisanega prolaktina se že 3m zdravim z Bromergonom in endokrinologinja mi je razložila, da ne more priti do vgnezditve, dokler se prolaktin ne zniža.

V petek pa sem bila na GK na pregledu in zdravnica mi je rekla (preden je preverila raven prolaktina), da bi me dala na inseminacijo.

Sicer sem tega zelo vesela, ker se že 2 leti trudiva zanositi, ampak me zanima, če ima to sploh smisel, glede na to, da se ne vemo, če se je raven prolaktina sploh znižala-ali lahko zanosim, če je prolaktin se vedno visok?

Drugače pa imam redne cikluse na 28-29 dni. Aha, pa se to.. Že nekaj časa imam pred menstruacijo cca en teden rjave izcedke.

Prosim za nasvet.

Hvala in lp,
Žabica

Spoštovani,

glede načrtovanja nosečnosti priporočam posvet z endokrinologom, ki vas zdravi.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

malo sem zmedena zaradi vrednosti prolaktina.
Tudi jaz ga imam povišanega (517μIU/mL), me pa ni nihče nikamor napotil. Bi me moral oskrbeti? Je pa res da sem v zadnjem obdobju v velikem stresu.
Hvala že vnaprej za odgovor in Lp

Spoštovani,

zvišano vrednost prolaktina je potrebno kontrolirati, oziroma opredeliti vzrok. Vsekakor lahko tudi stres zviša vrednosti PRL.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

Stara sem 31 let in se 2 leti trudim za otroka. Danes sem dobila hormonski izvid domov in na njem pise:
s-FSH 5.5 mIU/mL
s-LH 6.0 mIU/mL
s-prolaktin 1303.0 yIU/mL
s-AMH plus 3.92ng/mL

Prosim za razlozitev le tega.
Hvala in lep pozdrav.

New Report

Close