Povišan krvni tlak-ustreznost zdravila
Spoštovani dr. Cibic!
Danes sem prebrala nekaj o povišanem krvnem tlaku in o vrstah zdravil zanj (na med.over.net). V zvezi s tem imam vprašanje. Imam 21-letnega sina, ki že tretje leto jemlje zdravilo Propranolol za zniževanje krvnega tlaka. Sin je aktiven športnik, med zdravili pa sem zasledila zaviralce receptorjev beta, kamor spada tudi omenjeno zdravilo in sicer, da teh zdravil ne smejo jemati športniki. Sin ob jemanju zdravil sicer nima težav. Prvotno je imel zdravila Concor, pri katerih pa se mu je vrtelo v glavi in imel je še močnejše glavobole (zdravilo mu je predpisal kardiolog). Ali je lahko kaj narobe zaradi jemanja zdravil, glede na to, da ima hudo naporne treninge? Drugače pa je vzrok njegovega visokega tlaka družinska anamneza, ker na EKG-ju in ultrazvoku srca drugega niso našli. Sama jemljem Enap 10 že od svojega 37. leta, prej pa sem imela nekaj let težave.
Drugo vprašanje pa se tiče merilca krvega tlaka. Kardiolog mu je svetoval merjenje krvnega tlaka z manšeto s precej velikim obsegom, ki ga ni v prodaji (ne spomnim se sicer obsega, vendar ima sin precej velik obseg bicepsov, zaradi narave njegovega vodnega športa). Ali je kakšna razlika v višini tlaka, če si ga meri z zapestnim merilcem?
Hvala za odgovor in let pozdrav. yana
Zaviralci receptorjev beta so se izkazali kot zelo uspešna zdravila pri zdravljenju mladih hipertonikov. Njihov “nezaželen” stranski učinek je upočasnitev srčne frekvence. Taka upočasnitev je v napoto športnikom, zlasti, če je huda.
Nekoliko me preseneča ugotovitev, da se bolnik ni počutil dobro pri prejemanju Concorja, ki manj upočasni srce kot Propranolol in s tem manj ovira športno dejavnost.
Ne nasprotujem, da se bolnik še nadalje bavi s plavanjem, vendar se lahko zgodi, da ga bo zdravilo “oviralo”, ko si bo prizadeval za visoke uvrstitve. Priporočam posvet z zdravnikom specialistom športne medicine. Ni izključeno, da bo bolnik dosegel normalne vrednosti krvnega tlaka že z zdravim življenjskim slogom. Naj se potrudi.
Pri nadlahteh, debelejših od 30 cm, moramo ob uporabi standardne manšete (12-13 cm široke) računati, da so vrednosti v aparatu višje od dejanske vrednosti tlaka (5-10 cm).
Lep pozdrav!
prim. Boris Cibic, dr. med.
Spoštovani dr. Cibic!
Hvala za hiter odgovor. Naj povem še to, da sin ni plavalec, ampak vaterpolist (mislim, da je to še večji napor). Živi zdravo, ne kadi, ne pije in je vegetarijanec (je ribe, sir, jajca), kar je po moje malce nenavadno za športnike, ampak uživa tudi veliko sojinih izdelkov. Njegov srčni utrip je pod 50, nekje od 45 do 50, pri kardiologu pa je bilo tudi ugotovljeno, da ima povečan desni prekat, kar pa menda tudi ni nič nenavadnega za športnike.. Propranolol jemlje (40 mg) 1/2 zjutraj 1/2 zvečer. V preteklih letih smo imeli tudi malce problemov z železom, njegova vrednost je bila 4 (normalno je menda od 11 do 28), zato je tudi bil vedno utrujen. Z zdravili in hrano ga je spravil na 11, menim pa da bi ga moral spraviti še na višjo vrednost.
Najprej je pričel zdravljenje s Propranololom, po obisku kardiologa je pričel s Concorjem – jemal ga je približno en mesec, vendar je bil med tem časom stalno zaspan, vrtelo se mu je v glavi, spet je imel glavobole in bil je omotičen. Po prehodu na prejšnje zdravilo se mu je stanje izboljšalo, čeprav še vedno ni čisto brez glavobolov. Prejšnjo sezono je bil tudi pri zdravniku specialistu športne medicine, kjer vrhunskim športnikom dodeljujejo statuse, vendar na njegovo stanje in zdravila ni imel pripomb.
Lepo pozdravljeni. Yana