potreben test?
Zanima me, če se opravljajo kaki preventivni pregledi glede rakavih obolenj. So možni na napotnico osebnega zdravnika?
Stvar je namreč v tem, da se moja mami sicer dobro počuti (stara 53 let, sladkorna bolnica že 20 let, kadilka), pri 35 so ji odvzeli jajčnike in maternico zaradi miomov. Njena mama je umrla zaradi raka na kosteh (pred tem še operiran rak dojke), njen oče je imel raka, vendar ga niso odkrili dovolj hitro, po odkritju ni bilo nobenih terapij. En brat je umrl zaradi srčnega infarkta, enemu bratu pred 10 leti odvzeta ledvica zaradi raka, drugi zdaj na zdravljenju zaradi raka debelega čreva; krajšanje čreva ter kemoterapija.
Očitno je, da je bolezni v družini precej in zanima me, kako ravnati v bodoče, da se to ne bi dogajalo še naprej oziroma, če že, da bi to odkrili čimprej.
Najlepša hvala!
Draga Barca!
Rak je raznolika bolezen, ne ena sama. Tako tudi ne obstaja en sam okvarjen gen, ki bi se pojavljal v družini za različna rakava obolenja. To pomeni, da lahko v primeru raka dojke iščemo en gen, ki je povezan s to boleznijo, v primeru raka ščitnice drugi gen itd. Vseh genov, ki vplivajo na raka, pa niti še ne poznamo, torej jih niti ne moremo odkriti. Vsaj nekatera obolenja v vaši družini lahko torej pripišemo bodisi vplivu okolja ali spontanemu nastanku. V človeškem telesu namreč rakave celice niso neznanka, ampak nenehno nastajajo. Običajno jih imunski sistem prepozna in odstrani. V branje vam priporočam vsaj dve povezavi (več jih najdete s pomočjo iskalnika):
http://med.over.net/phorum/read.php?f=26&i=291&t=291#reply_291
http://med.over.net/phorum/read.php?f=26&i=2281&t=2271
V članku dr. Marka Hočevarja boste lahko prebrali nekaj pomembnih podatkov in informacij o genetskem svetovanju. Vaša babica ni imela raka na kosteh, ampak razširjenega raka dojke. Rak je nastal na dojki, nato pa so se njegove celice po krvi razširile še v kosti. Tako je bil na koncu res v kosteh, vendar je nastal v dojki, zato ga še zmeraj imenujemo rak dojke. Rak tako napreduje po telesu v obliki zasevkov ali metastaz. Srčni infarkt v družini pomeni večje tveganje za srčno žilna obolenja (pa tudi sladkorna bolezen, ki jo ima mati). Pred njim in tudi pred rakom se bo mama najbolje zavarovala, če bo prenehala kaditi, se primerno prehranjevala s hrano, ki ne vsebuje veliko živalskih maščob, če se bo torej odrekla cvrtju in paniranju v olju, si izbirala suho meso (najbolje perutnino) in ribe ter se prehranjevala v skladu s priporočili za sladkorne bolnike. Pomembna je tudi skrb za primerno telesno težo, torej tudi gibanje. Vsi ti ukrepi bodo zmanjšali napredovanje sladkorne bolezni, ki je kronična bolezen in lahko zdravimo samo njene posledice, ne pa vzrokov. Zdrav način življenja pa varuje tudi pred rakom in mora postati pomemben tudi v vaši družini. Danes se v ordinaciji zdravnika običajno odvija zanimiv spopad. Ljudje večinoma sprašujejo, kako bi medicina lahko preprečila nastanek bolezni pri njih, medicina pa vse bolj odkriva, da morajo za preventivo z načinom svojega življenja poskrbeti predvsem sami. Tudi za raka na debelem črevesju, ki ga je vse več, krivijo sodobno prehrano, bogato z živalskimi maščobami, mesom in rafiniranimi, predelanimi izdelki in siromašno z vlakninami, ki jih je bilo na jedilniku človeka v preteklosti veliko več (zelenjava, sadje, polnozrnat kruh).
Za oceno tveganja je pomembno tudi, koliko so bili stari člani družine, ko so zboleli. Glede na dejstvo, da so mami pred skoraj 20 leti odstranili maternico in jajčnike sklepam, da od takrat ni bila pri ginekologu. Pri njem pa bi se morale zglasiti tudi ženske, ki so prestale tako operacijo. Ginekolog mora vsaj enkrat na 10 let pregledati tudi vagino – npr. zaradi raka vagine, ki je sicer zelo redek, toda za vsak primer. Ob tem se pregleda tudi dojke in ginekolog se bo pogovoril z mamo o načrtovanju rednih pregledov dojke in morebitnih mamogramih, če bi bili potrebni. Svetujem vam torej, da mamo naročite pri svojem ginekologu na pregled.
Lepo vas pozdravljam!
Irena
Spoštovana ga.Irena!
Najlepša hvala za odgovor.
Mama dejansko pri ginekologu ni bila že kakih 5-6 let, sem jo pa že prepričala, da se je naročila (je že sama razmišljala o tem, predvsem zaradi pregleda dojk).
Za svojo sladkorno bolezen dobro skrbi; še vedno je pri 1/2 tabletke dnevno, nivo sladkorja niha med 6,5 – 8 (izjemoma ob kakih praznovanjih več, 10 preseže mogoče 1-2 letno), tudi 3-mesečni povprečki dobri,težo ima primerno (shujšala 20 kg v letu in pol), giblje se dovolj, le malo ima povišan holesterol. Glede tega pa jo tolaži tudi njena diabetologinja, da konec koncev več kot 20 let bolezni nekje pusti posledice, ampak da je vzoren pacient.
Jedilnik v naši družini je precej prilagojen njeni bolezni tudi za ostale člane, pusto meso, veliko zelenjave, olivno olje..Živalskih maščob ne uporabljamo, tudi vidne maščobe na mesu obrežemo, jemo polnozrnate izdelke, skoraj ne uporabljamo soli ampak jo nadomeščamo z zaćimbami…Priznam pa,da se sama kdaj pa kdaj pregrešim s kako čokolado ali pa kakim pikantim čipsom.
Babici so raka odkrili pri pri starosti okrog 60 let, dedku pri 90, stricu na ledvici pri cca 48 let, drugemu stricu na črevesju pri 65 letih, srčni infarkt pri stricu pri 50 letih.
Glede na starosti predvidevam, da naj bo mama pozorna na spremembe v/na telesu, mogoče bolečine ter seveda, da obišče ginekologa in ambulanto za bolezni dojk. Verjetno bo tako ravnanje zadostovalo?
Lep pozdrav in hvala!
Barca.
Draga Barca,
vaš dedek je verjetno bolehal za rakom prostate, ki je v starosti, ki jo omenjate, zelo pogost. Vsi drugi so prav tako zboleli v starosti, ko so te bolezni najpogostejše in nič ne kaže, da bi šlo za genetsko povezavo. Prehranjujete se odlično, sklepam, da se tudi ukvarjate s športom, ob slednjem pa droben prekršek s čokolado ali čipsom ni nič hudega. Mami kot kadilki lahko svetujete še redne preglede pri zobozdravniku, ki lahko preventivno pregleduje tudi ustno votlino, v kateri je pri kadilcih pogost rak. Seveda to lahko stori tudi mama sama, če bi imela v ustih spremembo, ki se ne bi zacelila dlje časa, je potrebno k zdravniku.
Lep pozdrav,
Irena