Najdi forum

postrežnina – kdaj pripada

Najprej en lep pozdrav!

Sprašujem za svojega sorodnika. Star je 64 let. Vse življenje je alkoholik, nikoli ni delal. Bil je poročen in ima živih še 6 otrok in ženo, ki pa se je nakako pred dvemi leti tudi od njega uradno ločila.Od takrat je sam živel v svoji rojstni hiši.Žena se je odselila otroci tudi.Pred dvema letoma so mu morali odrezati nogo, ker se mu je zastrupila nevem skozi rano, ker ni bilo čistoče in ni nič povedal. Letos pozimi pa mu je druga noga zmrznila in so mu morali odrezati še to. Sedaj pa je odšel v dom. In tu je sedaj problem, kako s plačevanjem doma. On je imel do sedaj nekaj socialne podpore. Hiša (stara za podreti) je njegova last.Ali je on opravičen do invalidnine ali kakšnega drugaga dodatka.Delovne dobe ima vsega skup morda 5 let.Otroci se sedaj bojijo, da bodo morali dom plačevati oni. Kako je s tem? Najlepša hvala za odgovor in pomoč?

Alenka

Pozdravljeni!
Še enkrat o tem kdo je upravičen do dodatka za pomoč in postrežbo:
Pravico do dodatka za pomoč in postrežbo lahko
pridobijo naslednje osebe s stalnim prebivališčem v
Republiki Sloveniji:
– uživalci starostne, invalidske, vdovske ali
družinske pokojnine,
– slepi ali slabovidni zavarovanci, ki so sklenili
delovno razmerje ali pričeli opravljati
samostojno poklicno dejavnost,
– zavarovanci, ki oslepijo ali postanejo
slabovidni v času trajanja delovnega razmerja
ali opravljanja samostojne poklicne dejavnosti,
– osebe, ki so kot uživalci pokojnine oslepele,
– slepe osebe, ki so zdravstveno zavarovane po
drugem zavarovancu zavoda oziroma po
upokojencu*,
– nepokretni zavarovanci, pri katerih je zmožnost
premikanja zmanjšana najmanj za 70%, ki so
zaposleni primerno svojim delovnim
zmožnostim, vendar najmanj s polovico
polnega delovnega časa.

Invalidnina je denarni prejemek, do katerega je zavarovanec upravičen v primeru telesne okvare.Pravico do invalidnine pridobi zavarovanec ali uživalec pokojnine, pri katerem je podana določena vrsta in stopnja telesne okvare, nastale med zavarovanjem ali uživanjem pokojnine, upravičenec pa ob njenem nastanku izpolnjuje tudi pokojninsko dobo, potrebno za pridobitev invalidske pokojnine. Slednji pogoj ni potreben, če je telesna okvara posledica poškodbe pri delu ali poklicne bolezni ali če je nastala v času uživanja starostne ali invalidske pokojnine.

Glede na napisano in na stanje vašega sorodnika težko verjamem, da bi bil opravičen do česar koli, vendar bodo o tem najbolj vedela socialno služba doma za starejše, kjer je nameščen. Morda bodo oni našli še kakšno možnost, ker bodo imeli vse dokumente in je potem lažje soditi.
Kar se tiče plačevanja doma pa naslednje. Kot plačilo se bo najprej vzela njegova nepremičnina na katero se vnese knjižba. Kljub temu, da je hiša stara, je nepreminčnina kar nekaj vredna. V primeru, da bi bili otroci klicani kot zavezanci, pa je tudi možnost, da dokazujejo, da je bila družina razdrta, da oče za njih ni dovolj skrbel itd. Kar je potrebno dokazovati preko CSD. Spremeni se edino, če imajo otroci željo, po tej nepremičnini, potem je pa plačilo njihova dolžnost.
Upam, da sem odgovorila. Če je vaš sorodnik že v domu, je bilo plačilo doma prav gotovo že urejeno.
Vse dobro!
Helena Zevnik Rozman

Slovenska karitas, 01/4320207 <http://www.karitas.si/>

Najlepša vam hvala za odgovor, ki pa je nam bil v veliko pomoč, ker se prvič srečujemo s takimi težavami.
Lep dan še naprej in veliko uspeha pri Vašem delu Vam želi
Alenka

Najlepša Vam hvala za odgovor in pomoč, ki jo pri taki nevednosti še kako potrebujemo.

Lep dan in veliko poslovnih uspehov Vam želi
Alenka

Pozdravljeni,

zanima me, če je upokojenka upravičena do dodatka za pomoč in postrežbo v kolikor ni zmožna opravljati osnovnih življenjskih potreb, ter prejema vdovsko pokojnino cca. 450€ in invalidnino cca. 50€. Zahvaljujem se vam za odgovor.

LP

Andrej

Lepo pozdravljeni!
Do postrežnine so upravičeni naslednji upokojenci:
uživalci starostne, invalidske, vdovske ali družinske pokojnine.
Torej v vašem primeru, če prejema vdovsko pokojnino, je upravičena. Razlog za podelitev ni višina pokojnine, ampak koliko je oseba zmožna oz. nezmožna sama skrbeti zase – torej, če se ne more umivati sama, jesti sama, obleči sama, obuti sama, če je slepa….
Kolikor razumem iz vašega dopisa sama ni zmožna opravljati osnovnih življenjskih potreb – torej je upravičena. Vendar vedite, da to ocenjuje komisija, in njihovo mnenje bo verodostojno.
Lep dan vam želim!
Helena Zevnik Rozman

Slovenska karitas, 01/4320207 <http://www.karitas.si/>

Pozdravljeni1

Imam vprašanje glede postrežnine. Mama je zaradi hude demence na varovanem oddelku v Domu starejših. Prejema vdovsko pokojnino. Zanima me ali ji pripada tudi postrežnina in kako se to uredi( kakšen je postopek)

Hvala za odgovor in lep pozdrav

Pozdravljeni

Mama je na varovanem oddelku v domu starejših zaradi hude demence. Prejema vdovsko pokojnino. Zanima me, če ji pripada tudi postrežnina in kakšen je postopek, za pridobitev.

Lep pozdrav

Pozdravljeni!

Zanima me glede razlike v dodatku za pomoč in nego med najnižjo in srednjo. Moja mama je namreč dobila odločbo invalidske komisije I. stopnje o najnižjem dodatku t.j. 145,08 EUR nakar sem v njenem imenu podala ugovor na invalidsko komisijo II. stopnje. Namreč ona je v domu starejših občanov vezana na invalidski voziček, ne more se oblačiti, slačiti, obuvati, sezuvati kakor tudi ne skrbeti za osebno higieno, niti opravljati fizioloških potreb. V domu starejših občanov je uvrščeno v 3. kategorijo oskrbe in je praktično nepokretna, Položijo jo na invalidski voziček in peljejo po domu, saj sama tega ne zmore. Hrani se sicer sama ampak več strese po sebi kot vase. In na osnovi tega je bila moja pritožba na invalidski komisiji II stopnje zavrnjena. Smatram da ji pripada višji – srednji dodatek v višini 290,15 EUR.

Od 1.7.2011 velja
– za najtežje kategorije 414,50 EUR
– za opravljanje vseh osnovnih življenjskih potreb 290,15 EUR
– za opravljanje večine življenjskih potreb 145,08 EUR

Lepo prosim, če mi lahko tudi svetujete kako naj zadevo rešim.

Hvala za vaš čas in lp.

Pozdravljeni!

Zanima me glede razlike v dodatku za pomoč in nego med najnižjo in srednjo. Moja mama je namreč dobila odločbo invalidske komisije I. stopnje o najnižjem dodatku t.j. 145,08 EUR nakar sem v njenem imenu podala ugovor na invalidsko komisijo II. stopnje. Namreč ona je v domu starejših občanov vezana na invalidski voziček, ne more se oblačiti, slačiti, obuvati, sezuvati kakor tudi ne skrbeti za osebno higieno, niti opravljati fizioloških potreb. V domu starejših občanov je uvrščeno v 3. kategorijo oskrbe in je praktično nepokretna, Položijo jo na invalidski voziček in peljejo po domu, saj sama tega ne zmore. Hrani se sicer sama ampak več strese po sebi kot vase. In na osnovi tega je bila moja pritožba na invalidski komisiji II stopnje zavrnjena. Smatram da ji pripada višji – srednji dodatek v višini 290,15 EUR.

Od 1.7.2011 velja
– za najtežje kategorije 414,50 EUR
– za opravljanje vseh osnovnih življenjskih potreb 290,15 EUR
– za opravljanje večine življenjskih potreb 145,08 EUR

Lepo prosim, če mi lahko tudi svetujete kako naj zadevo rešim.

Hvala za vaš čas in lp.

Spostovani,

moj oče je uzivalec starostne pokojnine, star je 64 let,v zadjem letu mu se je zdravstveno stanje poslabšalo, pa je vlozil vlogo za TO in pred nekaj dni dobil vabilo za invalidsko komisijo za oceno telesne okvare.Interesira me ali je oče opravičen do dodatka za pomoč in postrezbo ker zaradi srčanih problemov mu je ugrajen pejsmejket pred pol leta, ima neuroloških problemov -vrti mu se v glavi,,,ima odrezan kazalec…a vsa medicinska dokumentacija je trenutno pri invalidski komisija katera mora dati svoje oceno TO.Ali ta ista komisija predlozi za dodatek za pomoč in postrezbo ukolikor je opravičeno na osnovu zdravstvenega stanja ali pa je potrebno da znova uvlozi vlogo za dodatek za postrezbo in pomoč.

V naprej zahvaljujem na hitrem odgovru in lep pozdrav.
Najlepše vas prosim da ima odgovor poslejete na email [email protected]

Darija

Pozdravljeni.

Imam mamo, ki zaenkrat še živi sama. Problem s katerim se srečujem je Alzharmerjeva demenca. Vprašal bi, ali mami pripada postrežnina, glede na to, da mama sama ni več zmožna plačevati položnic, si prinesti potrebščine iz trgovine, iti do zdravnika, si skuhati…
Glede na to, da se je pred 2 leti odločila za vpis v dom za ostarele, bomo verjetno še kar nekaj časa morali skrbeti zanjo.

Hvala za odgovor in lep dan
Stane

sem invalidsko upokojena, stara 35 let, imela sem poskodbe hrbtenice, moten vid, poskodbe v mozganih, sedaj pa sem noseča in mi zaradf teh mojih tezav je onemogoceno vsakdanje opravljanje odločenih potreb : kuhanje, gospodinjska opravila ker se zaradi hudih bolecin v hrbtenici komaj premikam. ali sem v taksnem primeru opravicena do pomoči in postrežbe, na koga se lahko obrnem. lp

Pozdravljeni,

mama je stara 83 let. Vse do leta 2013 je živela v v Sloveniji kjer je prejemala tudi pokojnino – tam nekje 300 €.
Ker se sama ni mogla več oskrbovati zaradi težav z nogami, mi pa vsi delamo, se je lani namesto v dom za ostarele preselila k hčeri v Nemčijo. Ona je doma in jo lahko oskrbuje.
Ker pa mama vedno težje hodi – čeprav si pomaga s hojico, invalidski voziček pa tudi s težavo uporablja zaradi težav z rokami, se bojimo, da bo kmalu na postelji, to pa pomeni 24 urno oskrbo.

Ali je mama, glede na to, da je v RS plačevala zdravstveno zavarovanje, upravičena do postrežnine, glede na to, da zdaj živi v Nemčiji? Tam ni, ker ni bila tam zdravstveno zavarovana.

Hvala za odgovor.

Zanima me sledeče. Staro mamo je pred 2 meseci zadela možganska kap, bila v bolnici 5 tednov, sedaj je v domu… Nepokretna.
Ali ji pripada postrežnina? Kaj pa za nazaj?

Dodatek za pomoč in postrežbo

Imam babico, stara je 87 let.
V naslednjem tednu bo preseljena v dom za starejše, ker zanjo doma ne moremo več skrbeti.
Vlogo za dodatek za pomoč in postrežbo sem vložil pred 1 mesecem, pa od komisije, ki bi preverila stanje ni ne duha ne sluha. S pokojnino in dodatkom za pomoč in postrežbo bi bili sposobni finančnega bremena doma za starejše.
Ker do danes ni bilo nikogar me zanima ali je cena dodatka odvisna od tega, v kateri razred v domu je oseba razvrščena? Ali ima SPIZ svojo lestvico. Kar bi bilo protislovje
in
Ali osebi pripada dodatek za pomoč in postrežbo, tudi če biva v domu več kot 6 mesecev.

Koliko časa povprečno preteče od vloge do prihoda komisije?

Hvala za odgovore

mama dobiva vdovovsko pokjnino,sedaj gre v dom ker je nepokretna ali ji pripada dodatek za pomoč in postrežbo ko je v domu

Spoštovani,
imam mamo stara je 72 let, ima glavkom, na enem očesu vidi 30% na drugem 20%, zanima če je upravičena do dodatka za pomoč in postrežbo in v kaki višini.

lp.

Spoštovani!

Pogoji za prejemanje postrežnine predvidevajo tudi tiste osebe, ki so oslepele v času upokojitve. Glede na to da navajate slabovidnost, Vam svetujem da zdravnik oziroma izvedenec oceni celostno zdravstveno stanje in ugotovi upravičenost za prejemke.

lp

Pozdravljeni!

Zanima me kdaj se odobri dodatek za pomoč in postrežbo za nazaj – kot piše v vseh zakonih, da se lahko dobi za 6 mesecev nazaj od datuma nastanka. Kdo to odloča in na kakšni podlagi se to določa? Namreč dobili smo odločbo, v kateri je veljaven datum vzet od takrat, ko je bila vloga poslana. Nastanek nepokretnosti, pa je bil že dosti prej (ampak zaradi nekaterih okoliščin ni bila prej oddana vloga).

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

New Report

Close