Najdi forum

Poškodba hrustanca v kolkih

Spoštovani,

v izvidu navajajo obrabne spremembe ter raztrganino vezivno-hrustančne ustnice v zgornjem in sprednjem delu.

Težave bi se zelo verjetno dalo zmanjšati z artroskopskim operativnim posegom. Tovrstne posege na kolčnem sklepu izvaja mag. Klemen Stražar, dr. med., spec. ortoped, na Ortopedski kliniki UKC Ljubljana.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!
Pred kratkim sem zaradi bolečin opravila MR artografijo desnega kolka. Izvidi so sledeči:

Sklepna površina femoralne glavice je regularno oblikovana, sferična, brez znakov robne osteofitne apozicije. Artikularni hrustanec je videti malo stanjšan, superiorno je videti fokalno hondralno lezijo.
Kostni rob acetabula je še primerno oblikovan. Superiorno je subhondralna kortikala nekoliko iregularna, hrustanec je fokalno stanjšan. Superiorno je labrum zmerno hiperintenzivno spremenjen.

Kaj vse to pomeni? Po moji interpretaciji gre za obrabo/degeneracijo hrustanca in labruma. Ali je to normalno za nekoga pri 24ih letih? Se da to kako popraviti, kaj priporočate, kakšna je praksa okoli tega? Ali vsaj kaj priporočate, da se to ne bi slabšalo?

Hvala in lep pozdrav!

Spoštovana,

da, v ospredju je, sicer omejena, okvara sklepnega hrustanca v zgornjem delu glave stegnenice. Priporočam pregled pri kolegu ortopedu mag. Stražarju na Ortopedski kliniki UKC Ljubljana, ki se usmerjeno ukvarja s tovrstnimi obolenji.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani!

Pred časom ste mi svetovali pregled pri dr. Klemnu Stražarju. Pregled sem opravil in bil napoten na artroskopijo kolka. Na operacijo čakam že 4 mesece in bom še kar nekaj časa. Ker večino dela opravim peš in pod bremenom, so bolečine vedno hujše – boli me od kolka do kolena. Zanima me, ali si do operacije z opravljanjem dela poškodbo še poslabšam. Prav tako me zanima, ali imate poleg protibolečinskih tablet še kakšen nasvet ali terapijo za lajšanje bolečin.

Že vnaprej najlepša hvala za odgovor.

Lep pozdrav

Spoštovani,

da, vse kar Vam povzroča bolečine dela dodatno škodo, saj so bolečine opozorilni znak zanjo. Najboljše bi bilo, da se vsem bolečim obremenitvam izognete. Tudi zdravila proti bolečinam dolgoročno niso dobra rešitev, saj le zmanjšajo opozorilne znake in s tem posredno prispevajo k večjim okvaram.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Zaradi težav s kolkom sem opravil Mri, ki je pokazala sledeče:

Sprednji labrum je v celoti ločen od acetabula.
Med glavo in vratom stegnenice so vidne manjše ciste, katere ne sežejo skozi kortikalo. Kostnih naplastitev tako na vratu kot na glavici z gotovostjo ni videti. Alfa kot je primeren, višina sklepnega hrustanca je ohranjena.

Mnenje: opisano kaže na avulzijo labruma

Prosim za Vaše mnenje,

hvala

luka

Spoštovani,

navajajo iztrganje sprednjega dela vezivno hrustančne ustnice s čašice medenice. Priporočam artroskopsko operativno zdravljenje.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani.

Hvala za odgovor! Vprašal bi Vas še, kako težka je ta poškodba in koliko časa traja rehabilitacija po tovrstni operaciji?
Ukvarjam se s kolesarstvom, zato me zanima, če sem lahko sklep poškodoval z vožnjo kolesa? Nesreč oziroma padcev, zadnjih 6-7 let, nisem imel. Kolk me tudi sedaj na kolesu ne boli. Boleča je, občasno, le hoja, ko me vščipne, kar pa je vse pogostejše(lahko tudi večkrat na dan). Tudi prvič me je vščipnilo med hojo nekaj let nazaj.
Glede na to, da se na operacijo dolgo čaka, me seveda zanima, če lahko kolo vseeno vozim?

Hvala za odgovor,

lp

Luka

Spoštovani,

sam artroskopskih operacij kolčnega sklepa ne opravljam. Glede na podobnost z ramenskim sklepom sklepam, da tudi rehabilitacija po tovrstnih operacijah traja 4 do 6 mesecev (vključen je tudi čas mišične rehabilitacije).

Do operativnega posega priporočam le neboleče dejavnosti (tudi kolesarjenje).

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani

Stara sem 19 let in imam że 7 let hude bolečine v predelu medenice, križa, kolkov in navzdol po stegnih. Bolecina je konstantno topa, pridejo pa epizode ko me začne ščipati in mi predel med križem in kolkom rahlo zateče. Takrat so bolečine res tako močne, da veliko krat kar izgubim zavest, v nogah pa čutim mravljince.
Že 11 let še zdravim za ulceroznim kolitisom in v sklopu tega zdravljenja sem opravila že nešteto preiskav, ki pa niso pokazale nič posebnega, zato so zdravniki rekli, da je bolečina vzrok primerne bolezni. Pred 2 letoma so mi ponovno opraviti nekaj preiskav in ugotovili provecano prekrvavitev v predelu kriza. Pred mesecem pa mi je koncno uspelo priti na vrsti pri revmatologu, ki mi je opravil rtg, uz in pregledal kri.

Na rtg izvidu piše sledeče:
Rtg torakolumbnega prehoda AP in stransko- skelet je letom primeren
Ocena rtg lumbosakralne hrbtenice AP in stransko iz IMPAX- spondilarteoza lumbosakralnega prehoda
Rtg sakroiliakalnih sklepov po Barsonyju- ni rtg znakov
Rtg medenice s kolkom a AP- cisto idea formation nepravilne oblike v vratu levega femurja vel. 9×5 mm, lahko gre za sinovialno herniacijo ali kortikalni defekt.

Uz kolkov: kolki primerno oblikvani, je pa majhna razlika med sklepno špranjo med obema, desno je 640, Levo 540. Peritrohanterno podrocje b.p.

V mnenju so podali, da po priporocilu radiologinje prihaja v upostev še dodatno ciljano rtg slikanje levega kolka za opredelitev cistoidne formacije na katerga bom se kar nekaj casa cakala.

1. Mi lahko prosim obrazložite izvid, kaj tocno so sploh iskali in kaj so našli?
2. Kaj pomeni ta sklepna spranja?
3. Kaj tocno je ta cista, je kej hujsega, kako jo odpravit itd.
4. Ce imate kakšen nasvet kako olajšati bolečine. Poskušala sem że z razfibavanjem, fizioterapijo in proti bolecinskimi tabletami. Ce ne drugega ali poznate še kaksna zdravila, ki bi delovala proti bolecinam in nebi prevec uplivala na tezave z crevesjem. Probala sem że naklofen, spazmeks, naprosin, zaldiar.. Vse neuspesno

Že v naprej se zahvaljujem

Lep pozdrav

Lina

Spoštovana,

1. Mi lahko prosim obrazložite izvid, kaj tocno so sploh iskali in kaj so našli? Zelo verjetno so iskali znake vnetnega in obrabnega dogajanja v ledveno-križničnin hrbtenici in medenice. Takšne spremembne so lahko pri bolnikih z vnetim debelim črevesom pogostejše. Našli so znake obrabe v spodnjem delu ledvene hrbtenice ter cisto (prostor napolnjen s tekočino) v vratu leve stegnenice.
2. Kaj pomeni ta sklepna spranja? Sklepna špranja je oddaljenost sosednjih podhrustančnih kosti med seboj (v večini sklepov je odvisna predvsem od debeline sklepnega hrustanca)
3. Kaj tocno je ta cista, je kej hujsega, kako jo odpravit itd. Priporočam dodatno ugotavljanje (diagnostiko).
4. Ce imate kakšen nasvet kako olajšati bolečine. Poskušala sem że z razfibavanjem, fizioterapijo in proti bolecinskimi tabletami. Ce ne drugega ali poznate še kaksna zdravila, ki bi delovala proti bolecinam in nebi prevec uplivala na tezave z crevesjem. Probala sem że naklofen, spazmeks, naprosin, zaldiar.. Vse neuspesno
Priporočam kombinacijo večih zdravil, vendar le po posvetu z izbranim družinskim zdravnikom: nesteroidno protivnetno zdravilo + Analgin tablete do 2 na 6 ur po potrebi + Zaldiar tablete do 2 na 6 ur po potrebi.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,
Pred štirimi meseci sem opravila zgoraj omenjen poseg, vendar je moje stanje po operaciji veliko slabše, kot je bilo pred njo.
Bolecine so prisotne med hojo, sedenjem prav tako tudi med mirovanjem.
Kaj priporocate?

Spoštovana,

kateri poseg?

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

artroskopska refiksacija anteriornega labruma, z dvema resorbirnima sidroma.

Spoštovana,

priporočam počakati vsaj 6 mesecev od operativnega posega. V tem času je še za pričakovati izboljšanje. Kolikor je le možno se izogibajte vsem bolečim gibom in obremenitvam. Če težave ne bodo izzvenele, priporočam kontrolno MR artrografijo operiranega kolka in nato pregled pri operaterju.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni
Prosila bi vas za razlago izvida MRI desnega kolka preiskava je bila narejena v treh ravnina v običajni pd/fatsat sekvenčni.
Manjši izliv. Glavica femorja je sferične oblike in dobro prekrvavljena. Rahlo konveksen je prehod glavice v vrat v anterolateralnem delu/na plastitev. Edematozen in periferno razmaknjen je labralni hrustanec v anterolateralnem delu Edematozna je prehodna cona edem pa sega se v začetni del sklepnega hrustanca. Okolne burse so prazne. Mnenje : MRI slika FAI/tip cam. Hvala na odgovoru Naty

Spoštovani,

v izvidu MR navajajo okvaro/poškodbo vezivno-hrustančne ustnice (labruma) čašice medenice v sprednjem in zunanjem delu. Zelo verjetno bo umestno artroskopsko operativno zdravljenje.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Hvala na odgovoru zanima me glede bolečin v nogi ali obstaja za mojo težavo kakšna blokada saj do pregleda bo še kar nekaj časa preteklo po poklicu sem pa trgovska in je bolečina v nogi vse hujša. Hvala lp Naty

Spoštovani,

blokada je sicer mogoča, vendar je ne priporočam. Priporočam predvsem izogibanje tistim obremenitvam (če bo to le mogoče), ki Vam povzročajo bolečine.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni
Najprej bi se vam zahvalila za odgovore kateri so res koristni in uporabni za nadalje zdravljenje. Prosila vas bi za razlago sledeče ga izvida Mr ledvene hrbtenice. Nekoliko prirojeno krajši pedikli. Skoraj izravnava ledvena lordoza. Blaga spondiloartroza L4-S1 s hipertroficnim rumenim ligamentoma na obeh nivojih ter majhnim izlivom v fasetnem sklepu L4-L5 desno. Na nivoju L4-L5 je majhna dorzalna ter bilateralna foraminalna protruzija i. v. diska. Na tem nivoju je duralna vreča ob spondilartrozi zozena na polovico normalne širine na ostalih nivojih pa je vreča le minimalno odrinjena. Spondilofit disk kompleks ob spondilartrozi zmerno utesnjujejo živec L4 v pripadajočem nevroforamnu L4-L5 levo minimalno je zozen tudi nevroforamnu desno. Zanima me nadalje zdravljenje in omejitve pri delu sem trgovska z veliko fizičnega težkega dela. Hvala na odgovoru lp Naty

New Report

Close