poškodba desne rame
Pozdravljeni,
Pišem vam v imenu svoje mame, stara je 63 let. V začetku junija 2006 je padla in si poškodovala desno ramo. Povedati moram, da je že pred padcem imela bolečine v rami in rahlo ovirano gibanje. Po pregledu in RTg slikanju na urgenci je bila diagnoza naslednja:
Desna rama brez značilne deformacije, aktivna gibljivost je omejena in boleča zlasti pri odročitvi in zaročitvi, na pritisk je pri pasivnem gibanju precej bolečina mehkih delov pod akrimionom in sprednjem delu glavice nadlahtnice, brez defekta, krepitacije in NC izpadov, RTG b.p.. Terapija analgetik, hlajenje in razgibavanje.
Po treh tednih brez vidnega izboljšanja se je odpravila še na UZ ramena. Podajam UZ izvide: Tetiva bicepsa leži v sulkusu, v okolici je prosta tekočina. Na vzdolžnem posnetku prepričljive okvare ni. Tetiva subskapilarisa je normalna z nežnimi degerenativnimi odboji. Tetive supraspinatusa si ne prikažem, deluje repturirana v celotni širini in prehaja delno tudi v repturo infraspinatusa. DG reptura tendo supraspinati omae dex. Predlaga še RTG desne rame in atrografijo rame. V pogovoru ji je predlagal še operativni poseg na ramenu.
Mama se je odpravila še na fizioterapiji in na pregled k fiziatru, ki pa ji je poseg in tudi atrografijo rame zaenkrat odsvetoval. Njegovo mnenje: menim da je doesežena stopnja gibljivosti prizadetega ramenskega sklepa dokončna, zaradi bolečin priporočam lokalno masažo z mazilom Naklofen. Opravila je naslednje terapije 10x elektronski simulator 10x UZ ter vaje za razgibavanje.
Sedaj pa k vprašanjem:
1.) po treh mesecih in pol je roka še vedno slabše gibljiva (čeprav že bolje kot na začetku), ne zmore dvigniti teže v višino. Kaj lahko stori še sama, da se bo stanje izboljšalo. Kaj bi lahko še pomagalo???(Toplice, razgibalne vaje ???)
2. ) Kakšna preiskava je atrografija rame (boleča, neivazivna….????)
3.) Kakšno je vaše mnenje o morebitnem operativnem posegu. Lepo prosim če ga na kratko opišete in tudi trajanje rehabilitacije in pričakovani izid (koliko se stanje še lahko izboljša). Ali je po tolikem času operacija sploh še smiselna?
Mama in tudi mi menimo, da le še ni tako “stara”, da bi desne roke ne potrebovala za normalno življenje.
Opravičujem se za nekoliko daljše pismo, vendar sem mnenja, da za odgovor potrebujete čimveč podatkov.
Hvala za vaš čas in odgovor.
Lep pozdrav
Mici
Vsekakor se strinjam z vami, da pri 63 letih nisi tako star, da ne bi bilo smiselno nadalnje zdravljenje težav z ramenom. Kar zadeva mnenje fiziatra se mi zdi glede na opis težav, ki jih ima gospa, da ji ni svetoval najbolje.
Zdaj pa konkretno k vašim vprašanjem:
1. Sama verjetno kaj dosti več kot že je ne more storiti saj kot razumem je že večkrat opravila vodeno fizikalno terapijo. Edino kar lahko stori je, da nadaljuje z rednim izvajanjem naučenih vaj, ki so namenjene ustrezni krepitvi mišic ramenskega obroča. Kar zadeva toplice in terapije v termalni vodi, so le te lahko učinkovite v tem smislu, da pacientu, ki izvaja naučene vaje v termalni vodi topla voda pomaga pri sprostitvi in lažjemu izvajanju aktivnih gobov, ker je teža roke v vodi pač manjša. Žal pri pacientih, ki so bili zdravljeni konzervativno zdravstveno zavarovanje takega zdravljenja ne krije.
2.Artrografija ramena je invazivna preiskava pri kateri zdravnik z injekcijsko iglo v ramenski sklep vbrizga posebno rentgensko kontrastno sredstvo. Temu sledi rentgensko slikanje, ki zaradi kontrasta v ramenskem sklepu prikaže morebitno raztrganino v predelu kit rotatorne manšete. Slednje je najverjetnejši vzrok za težave, ki jih ima gospa. Alternativa tej preiskavi je slikanje z Magnetno resonanco, ki je neinvazivna preiskava in še natančneje prikaže morebitno poškodbo kit rotatorne manšete.
3.Sam sem tovrstnim posegom ob pravilno postavljenih indikacijah zelo naklonjen. Glede na lastne izkušnje na podlagi več sto letno opravljenih tovrstnih posegov vam lahko povem, da tak poseg lahko bistveno izboljša funkcijo rame. Sama operacija se izvede artroskopsko – torej preko drobnih incizij s kamero in posebnimi inštrumenti, samega sklepa za to ni potrebno odpirati, kot pri klasični operaciji. Z operaciji prišijemo poškodovano kito nazaj na njeno narastišče na zgornjemdelu nadlaktnice. Zaradi minimalne invazivnosti posega gre pacient že prvi dan po operaciji domov. Rehabilitacija po teh posegih je sorazmerno dolga in traja 4-6 mesecev. V tem času mora pacient opravljati vodeno fizilakno terapijo v povprečju 3x tedensko, opravi tudi 14 dnevno zdraviliško zdravljenje. Končni rezultat operacije zavisi od stopnje predhodne prizadetosti kit rotatorne manšete, od časa ki mine od poškodbe do operacije pa tudi od sodelovanja pacienta v fazi rehabilitacije. Običajno takšno operacijo opravimo v obdobju 3-6 mesecev po poškodbi, saj pred tem pacienti navadno poizkusijo s fizikalno terapijo. Konkretno ali bi v poštev takšna operacija prišla pri mami vam ne bi mogel odgovoriti, saj je za to potreben pregled in po možnosti tudi izvid magnetne resonance – šele na podlagi teh informacij je možno dati tudi konkretno priporočilo za takšno operacijo.