Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje poraščenost

poraščenost

pozdravljeni

Dobila sem napotnico k drmatologu zaradi poraščenosti, s seboj moram prinesit izvid kjer so mi vzeli kri za pregled hormonov. Takrat mi je ginekologinja rekla da je z hormoni vse vredu. Imam ciste na jajčnikih in še kar redne menstruacije.
Eno leto sem jemala kontracepcijske tablete in se v tem času zredila za 10 kg….. Sedaj sem stara 21 let i že več kot leto ne jem tabletk in tudi shujšala sem , so mi pa začele rasti dlake vse povsod.

Ali mi bo drmatolog predpisal kakšne kontracepcijske tablete, upam da ne ker so prejšne slabo vplivale na mene. In tudi druge tablete , koliko berem po forumu naj bi povzročale moško plešavost jih nebom jemal…..ž

Ali naj sploh grem k drmatologu??????

Lp

Spoštovani!

Glede na to, da so bili izvidi hormonskih preiskav, ki jih žal niste navedli, v mejah normale je povečana poraščenost morda genetsko pogojena.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

hej!
Stara sem 13 let in sem res prekomerno poraščena. Imam poraščene noge, spodnji del trebuha, hrbet in imam brčice ki se res zelo vidijo. Vse to me zelo moti in se tega sramujem že od nekdaj. Rada bi si odstranila dlake trajno ampak ne vem, če je to pri moji starosti sploh možno. Kako bi si lahko že pri moji starosti TRAJNO odpravila dlake po telesu?

živjo!

stara sem 13 in sem poraščena po trebuhu,prsih,hrbtu,po riti,v riti,na nogah,imam brke…. zelo me je strah da ne bom dobla fanta nikoli v šoli mi je zelo hudo.. kaj naj naredim moji mami pa ne bi rada delala težav,ker jih ima že dovolj..

Pozdravljeni,

po zgoraj prebranih sporočilih in odgovorih sem se odločila, da tudi sama napišem svojo “zgodbo”.

Stara sem 23 let in imam že precej časa težavo z poraščenostjo (dlake so zelo močne in črne, ki jih imam po: obraz, noge-cele, zadnjica, trebuh, med prsi in okrog bradavic).

Leta 2006 sem bila sprejeta v bolnišnico – bivša Pediatrična, po nalogu endokrinologa. Tam so mi opravili “tri dnevni test”. – Synactenski test (17-OHP). V treh dneh, so mi vsak dan po trikrat na dan jemali kri. Vsak dan sem imela drugačen, en dan sem zjutraj morala spiti tekočino, drugi dan so mi dali injekcijo v zadnjico. Opravili ultrazvok jajčnikov, pregledali ščitnico.

Na koncu se je izvid glasil: Zaenkrat svetujemo skrb za vzdrževanje normalne telesne teže in redne kozmetične postopke depilacije. Izvidi osnovnih biokemičnih preiskav, hormonskega testiranja in UZ abdomna ne kažejo posebnosti.

Moje stanje takrat glede teže je bilo: višina 171,8, teža 71,85. Ravno prekomerne teže nisem bila. Takrat sem si dlake na obrazu odstranjevala v kozmetičnem salonu.

Gensko so po očetovi strani poraščeni.

Prilagam svoje izvide:
Synactenski test:
Čas / 0′ / 60′
Kortizol / 324 / 790
DHEA-S / 5,0 / 4,8
Testeron / 2,1 / 2,1
AD / 3,6 / 10,3
17-OHP / 3,89 / 13,53

OGTT:
Čas / 0′ / 30′ / 60′ / 120′ /
Sach /4,5 / 6,5 / 5,4 / 6,4/
IRI / 4,91 / 37,5 /29 / 42,4/

GN-RH test:
Čas / 0′ / 30’/ 60′ / 120′
LH / 4,12 / 38 / 39,6 /31,7
fsh / 4,11 / 6,07 / 7,25/ 7,28

Estradiol: 0,18 Res so tudi izvidi zastarani pa vseeno.

Danes je stanje enako. Sicer si dlake odstranjujem z britjem, voskom, epilatorjem. Trenutno si na obrazu odstranjujem dlačice z lasarjem (5 poseg je za mano). Meni kaže zelo dobro, sem pa tudi prebrala da je med terapijami zelo učinkovito. Upam, da bo tudi kasneje enako stanje.

Trenutno razmišljam, da ponovno obiščem endokrinologa za ponovno testiranje, saj mi je zelo čudno da nisem dobila nobenih tablet, nobenega nasveta. Zanima me vaše mnenje, glede zgornjih izvidov, res nobene posebnosti? – glede na takšno poraščenost bi morali vsaj kaj konkretnega predlagati? ali se motim.

Hvala.

Spoštovani!

Najprimernejši način odstranjevanja dlak je laserska depilacija.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovana “Anit 88”!

izvidi navedenih presikav, ki ste jih opravili na pediatrični kliniki dejansko ne kažejo posebnosti. Glede na izrazito poraščenost, ki jo navajate prihaja v poštev ponoven obisk pri endkrinologu.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,
stara sem 30 let in v zadnjih 5 letih, sem pridobila 65kg,(jem veliko manjše obroke,..bolj zdravo kot sem prej) in poraščenost po celem telesu.( volkodlak) Bila sem na vseh možnih pregledih. Nenajdejo razloga kaj se dogaja. Ščitnica dela pravilno, hormoni tudi. In enostavno mi ni več nič jasno kam naj se obrnem. Sedaj me čaka operativni poseg prsi(zmanjšanje) zaradi prevelikih bolečin v hrbtenici, glavobolov…Tudi ciklusov nimam rednih, enkrat na 4-5 mesecev. občasno dobim tablete PRIMULUT NUR. Dobila pa sem tablete AGLURAB 500mg in to moram jesti 3x dnevno, čeprav mi niso znali povedat čemu naj bi to meni pomagalo. Zdaj jem te tablete 2 leti redno, sprememb ni in ni. kile se višajo, dlake rastejo ko zmešane in enostavno več nevem kaj naj naredim.
LEPO VAS PROSIM ČE MI LAHKO SVETUJETE KAM NAJ GREM NA PREGLED KER TO VEČ NE GRE TAKO NAPREJ,…, pravilno prehranjevanje, gibanje koliko je možno glede na vse te odvečne kilograme. tona zdravil, ki nevem čemu služijo, in konstantno pošiljanje od doktora do doktora, brez pravilne diagnoze.
Hvala v naprej , lep pozdrav
zmedena sandrica

Spoštovani!

Predvidevam, da ste že opravili pregled pri endokrinologu in, da so bili izvidi hormonskih preiskav v mejah normale. Metfornim (Aglurab) je zdravilo, ki vpliva na odzivnost tkiv na insulin, vendar ne vpliva na apetit in porabo kalorij. V vašem primeru priporočam poskus hujšanja pod kotrolo zdravnika (dr.Sentočnik, dr.Pirnat).

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni
tudi to sem že probala v Mariboru, je blo -3 kilograme v mescu dni, samo kasneje isto, dobila +5. sedaj se kilaža ne viša, tudi ne niža, samo to me niti tolko ne moti,se z njo ne ubadam kot pa poraščenost! Nekje sem zasledila da je možno preko napotnice dobit lasersko odstranjevanje dlačic. In me zanima če to drži, ker psiha je že načeta in to zelo. pozimi in poleti dolgi rokavi, dolgle hlače,..itd,…
Hvala za odgovore,
lep pozdrav

Spoštovani!

Kolikor mi je znano laserske depilacije ni možno opraviti na napotnico ZZZS. Sicer v terapiji poleg metformina morda prihaja v poštev tudi spironolakton (Aldactone). Glede tega je potreben posvet z endokrinologom.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Ugleden prof.dr., mi je okrog leta 2000 ugotovil , kar na pogled, brez nobenih preiskav, sindrom PCO preko insulinske resistence povezan s prekomerno TT.Od tu naj bi izvirala poraščenost,Predpisal Adalctone 100 mg, naslednje leto 200 mg in potem ukinil terapijo.Vmes ni bilo nobenih hormonskih preiskav.Takrat je bila moja poraščenost še v mejah normale, danes sem pa povsod, trebuh,prsi,hrbet, obraz…Ginekolog mi je pred dvema letoma ugotovil, da nimam več PCO .IPL metoda je bila neuspešna.Kaj priporočate, kam naj grem na endokrinološki pregled, na UKC mi niti preiskave ne privoščijo.Res sem nekoliko močnejše postave, ampak glede na lanske izvide pri splošnem zdravniku nisem diabetik ali imam holesterol, samo nekoliko povečan krvni pritisk.
Tirologinja pa mi je dala diagnozo avtoimunska bolezen ščitnice ( okrog 2005), zdravljenje zaenkrat ni potrebno. Kaj priporočate tukaj.

Hvala
LP
Taska

Spoštovani!

Glede na navedeno je kljub temu, da je ginekolog ugotovil, da nimate policističnih jajčnikov možno, da gre za t.i. sindrom funkcionalne androgenizacije. Vsekakor je potrebno opraviti ustrezne hormonske teste, kar lahko opravi endokrinolog. Glede avtoimunske bolezni ščitnice je priporočljivo kontrolirati TSH enkrat letno.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

zivjo.
stara sem 15 in imam zelo probleme z porascenostjo na trebuhu. brila si ne bom, ker vem da zrastejo dlake se temnejse in mocnejse. voskat se bojim ker nevem kaki bojo ucinki in kake bojo zrasle pa tudi malo boli. zanima me ce obstajajjo kake tabletke ali kaj podobnega da se tega znebis. ali pa kako se obrnem na pomoc pri zdravniku? res me je sram biti v kopalkah in tako.. prosim pomagajte!

Spoštovani!

O prekomerni poraščenosti je bilo na tem forumu že veliko napisanega. Verjetno je najprimernejši način za trajnejše odstranjevanje dlak laserska depilacija.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani.
Stara sem 26.let. Pred 2.letoma sem prenehala z jemanjem kontracepcijskih tablet Femoden, ker sem zaradi stresa izgubila menstruacijo. Po parih mesecih so se mi na bradi in ličkah začele pojavljati daljše bele dlake. Ali je to hirzutizem? Opravila sem vse preiskave pri ginekologu, nimam policističnih jajčnikov, pri endokrinologu, nimam povišanih moških hormonov, tudi ščitnica deluje normalno. Trenutno sem na laserski odstranitvi dlak pri dermatologu kot samoščaćnica. Zanima, me če je možno, da uravnavam poraščenost z bolj zdravo prehrano, urejanjenjem kg? Tudi moja mama ni imela problemov s prekomerno poraščenostjo, vse dokler se ni začela hormonsko zdravit zaradi raka dojk in so ji na umetni način ustavljali menstruacijo, kar pa mislim, da nima vpliva na mene? Ali se da dejansko hormone uravnavati s pravilno prehrano in težo?
Naj še omenim, da se mi je menstruacija po tem uredila in da zdaj ne jemljem nobenih kontracepcij.
Za odgovore se vam najlepše zahvaljujem.

Spoštovani.
Stara sem 26.let. Pred 2.letoma sem prenehala z jemanjem kontracepcijskih tablet Femoden, ker sem zaradi stresa izgubila menstruacijo. Po parih mesecih so se mi na bradi in ličkah začele pojavljati daljše bele dlake. Ali je to hirzutizem? Opravila sem vse preiskave pri ginekologu, nimam policističnih jajčnikov, pri endokrinologu, nimam povišanih moških hormonov, tudi ščitnica deluje normalno. Trenutno sem na laserski odstranitvi dlak pri dermatologu kot samoščaćnica. Zanima, me če je možno, da uravnavam poraščenost z bolj zdravo prehrano, urejanjenjem kg? Tudi moja mama ni imela problemov s prekomerno poraščenostjo, vse dokler se ni začela hormonsko zdravit zaradi raka dojk in so ji na umetni način ustavljali menstruacijo, kar pa mislim, da nima vpliva na mene? Ali se da dejansko hormone uravnavati s pravilno prehrano in težo?
Naj še omenim, da se mi je menstruacija po tem uredila in da zdaj ne jemljem nobenih kontracepcij.
Za odgovore se vam najlepše zahvaljujem.

Spoštovani!

Glede na to, da imate sedaj ponovno redno menstruacijo, nimate policističnih jajčnikov in normalno hormonsko stanje je nekoliko večja poraščenost verjetno genetsko pogojena.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

ZDRAVO!

Stara sem 14 let in imam težave že od 8 leta. Sem poraščena po nogah, po zadnjici, v zadnjici, po rokah, ramah, hrbtu, trebuhu, med prsmi imam brke( za kar me v šoli res zafrkavajo in se počutim zelo žalostno, najraje bi se ubila…). Ne vem kaj naj naredim. Zdaj grem v srednjo šolo in me je zelo strah kako se bodo drugi odzvali. Prosim pomagajte mi. Staršem si ne upam povedati saj me je zelo sram. Ne vem kaj naj naredim…

OBUPANKA… 🙁

Spoštovani!

Priporočam pregled pri endokrinologu.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close