Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija ponavljajoča vnetja ušes

ponavljajoča vnetja ušes

Spoštovani!

Hčerko (januarja je dopolnila 3 leta) pestijo ponavljajoča vnetja ušes. Prvič je potožila da jo boli uho pri dobrih dveh letih, dobila antibiotik. Lani jeseni (pri dveh letih in pol) je začela obiskovati vrtec, jeseni je bila nekajkrat prehlajena, proti koncu leta pa so se začele težave z ušesi. Vsakokrat dobi antibiotik, vnetje ušes je v preteklem letu prebolela že 8x (že nehali šteti). Po nasvetu pediatrinje smo jo junija cepili tudi proti pnevmokoknim okužbam, vendar je 15. avgusta spet zbolela, danes, po točno enem mesecu pa zopet toži da jo boli uho. Je sicer nekoliko prehlajena, vendar zjutraj in zvečer kljub upiranju spiramo nos s fiziološko raztopino (še danes ponoči sem jo opazovala in je dihala skozi nos), čez dan pa ji ga večkrat posprejam s fiziološko v spreju. V začetku septembra je bila tudi na pregledu pri specialistu ORL, ki je ugotovil, da žrelnice nima povečane, 1. 10. pa je naročena na ADG in timpanogram. Težave sem pripisovala obiskovanju vrtca, vendar je bila poleti doma, pa je kljub temu zbolela, tudi nos je imela prehoden. Naj še omenim da nikoli ni imela izcedka iz ušesa.

Ali obstaja kaka preventiva oz. kateri so še vzroki za ponavljajoča vnetja, če žrelnica ni povečana? Ker imamo doma tudi enomesečno dojenčico me zanima kakšna je verjetnost da se tudi ona okuži – dokler je starješa bolna bo seveda v domačem varstvu.

Hvala za odgovor in lep dan!

Spošovani!

Od preventive ste naredili vse, kar je možno. Nekateri otroci imajo pač bolj občutljivo “uho” in hitro pride do unetja. pomembno je, da stalno diha skozi nos – da se uho stalno “prezračuje”. Včasih pa je žrelnica ralativno majhna, pa je kljub temu “žarišče” za ušesno vnetje, ker moti prezračevanje prav pri vhodu v evstahijevo prezračevalno cev.

LP IB.

Hvala za odgovor.

Hčerka je opravila obe zgoraj omenjeni preiskavi.
ADG: pokaže obojestransko sluh med 25 in 30 db.
Timpanogram: obojestransko A krivulja.

Pri ponovnem obisku ORL specialista ta svetuje operacijo žrelnice, kljub temu da na je prvem pregledu zdravnica ugotovila da ta ni povečana. Razlog za operacijo naj bi bilo že 4-5 vnetij na leto. Tako imamo zdaj dve različni mnenji dveh specialistov.

Le nekaj dni po pregledu je hčerka spet tožila zaradi bolečega ušesa, pediatrinja je ugotovila da ima v ušesu glivice, predpisala mazilo Daktarin, zaradi visoke vročine – 39, pa preventivno še antibiotik.

Zanima me:
– Ali je preventivno predpisovanje antibiotika pogosta praksa? Oz. ali je pri bolečinah v ušesu ta vedno potreben? Če prav razumem pride najprej do virusne okužbe, šele nato sledi bakterijska. Je mogoče to preprečiti kljub temu, da so uho že “napadli” virusi? Na kakšen način se ugotavlja “tip” okužbe – zgolj tako da se pogleda uho?
– Ali je operacija žrelnice smiselna, tudi če ta ni povečana – kot pišete zgoraj, je lahko vseeno žarišče vnetij? Kakšna je verjetnost da se bodo težave po operaciji resnično nehale ali vsaj zmanjšale? Ali v primeru, da se za operacijo ne odločimo in vztrajamo pri preventivi, otrok “preraste” te težave? Če sem prav seznanjena je vnetje ušes pogosto v zgodnjem otroštvu, kasneje pa ne več.

Hvala za odgovore in lep dan! N

Spoštovani!

V medicini je “vse” možno tako da tudi to vse kar sprašujete. Vnetje ušes ja lahko virusno, ki pa se lahko spremeni bakterijsko (gnojno). Ugotavljamo na osnovi pregleda, ev. izcedka iz ušes, krvnih izvidov. Če so v sluhovodu glivice, le zaradi tega ni pričekovati velike vročine. Preventivno davanje antibiotika je smiselno le če že “poznamo” bolnika – otrika, pa že iskustveno vemo kako se bo vse razvilo (nekateri zdravniki pa dajo tudi avtomatsko), mi ponavadi ne. Z žrelnico pa je tako kot ste že napisala, ni vedno le velikost odločojoče. garancije, da bo po operaciji bolje, ni. Z leti je pričekovati, da bo bolje.

LP IB.

New Report

Close