Polozaj
Tako pozno spreminjanje položaja ploda, zlasti iz smeri glavična v medenično vstavo bolj kot ne kaže na spremenljivo lego, kar bi bilo hvaležno za poskus zunanjega obrata ploda na glavico pri 37 tednih nosečnosti. Če bo takrat seveda res še vedno obrnjen na zadnjico.
Na forumu sem zasledila tudi neke omembe okvar pri plodu v taksnem polozaju. Je to zgolj tako kot ste rekli spremenljiva lega ali lahko kaze na kaksne tezave pri plodu?
Kaj pa v primeru, da sama ne zelim, ne zunanjega obrata niti ne naravni porod v medenicni vstavi, pac pa le CR v primeru, da vse ostane tako?
Gre za drugo nosecnost. V prvi nosecnosti je bil sprozen in zelo dolg ter naporen porod. In lahko recem, da bi to zame predstavljalo kar velik stres na podlagi vsega.
Spoštovani,
medenična vstava je samo ena od enakovrednih vzdolžnih leg ploda v maternici. Prva in najpogostejša je glavična vstava, ki ob terminu zavzema cca 96% delež in druga je medenična vstava, ki je je ob terminu približno 4%. Iz gole lege ploda ne moremo sklepati na prav nič v zvezi s stanjem ploda in tisto, kar ste vi verjetno brali za vas ne velja. Seveda je specifična lega ploda lahko tudi simptom oziroma znak za kakšno posebnost. Če maternica nima pravilne oblike, ima pregrado ali je dvoroga, je tudi drugačne lega ploda pogostejša. Pri plodovih, ki imajo kakšno gibalno omejitev iz kakršnegakoli razloga, je prav tako tudi medenična vstava pogostejša, ampak vaš plod se je pravkar obrnil na zadnjico, kar je nekaj povsem drugega kot če je celo nosečnost v drugačni legi in se sploh ne obrača. Skratka, ne raziskujte tega stanja in ne iščite vseh mogočih črnih scenarijev, sploh ker ste že 1x uspešno rodili otroka v glavični vstavi. Sem vam v prvem odgovoru povedal vse, kar je smiselno vedeti v vašem primeru.
Kar zadeva porod ne morete postavljati pogojev. Pri načinu poroda gre za povsem strokovno vprašanje. Seveda se pri medenični vstavi pogosteje poseže po CR, ampak, če boste rodili v porodnišnici kjer obvladujemo medenični porod enako kot porod v glavični vstavi, če se porod začne spontano in dokler ni nobenih zapletov v zvezi z njim, bi bil CR za vas in tudi za otroka prej v škodo kot korist. Seveda, če boste rodili v kakšni odročni porodnišnici, kjer morda niso več vešči medeničnega poroda, vam bodo pač naredili CR. Ampak kot rečeno, to v bistvu ni idealno ne za vas in ne za otroka.
Mnoge ženske dandanes žal prepogosto ne razumete več narave in tudi samih sebe ne. Imele bi otroke, ne bi pa jih več rojevale, ker je to napor, stres, prepolne ste strahov in skrbi in vse v vaših življenjih mora bit vnaprej znano, predvidljivo in ne sme biti niti mikroenoto slabše od idealnega ali maksimalnega. In to se nadaljuje v otrokovo življenje po rojstvu in te generacije bodo skrbele za nas, ko bomo mi stari in betežni. Ne vem kako bo to šlo. Mislim, da nas in vas bo vse to močno udarilo v obraz čez 20, 30 in več let.
Ne vem. Saj morda vam s tem razmišljanjem delam krivico, ampak z ženskami delam že 35 let in opažam tovrstne spremembe v pričakovanjih in razmišljanju, ki ne gredo v pravo smer. In seveda, nad svojim telesom imate popolno avtonomijo. Ni vam treba sprejeti prav nobenega predloga stroke, kar zadeva npr. zunanjega obrata, katerega vam seveda ne predlagamo zaradi nas. Predlagamo ga zaradi vas in vašega otroka. Ampak tudi ne smete pričakovati, da bo stroka prilagajala svoje ukrepe vašim idejam in pričakovanjem po vaši laični presoji, ozaljšani z vašim lastnim raziskovanjem medicinsko relevantnih tem na spletu brez ustreznih predznanj. Osnovnega zakona reprodukcije ne moremo spremeniti. Vsaka ženska, ki se zavestno ali nezavestno odloči za nosečnost, mora računati tudi s tem, da bo na koncu tako ali drugače tudi rodila. Nekoč je to bilo brez vsake pomoči, zdaj je pomoči in možnih ukrepov ob porodu že skoraj preveč. In povsod, kjer je izbire preveč, se slej ko prej razvije napuh in podcenjevanje razpoložljivih virov in znanja in to vodi v nesreče, potem pa iščemo krivce in odgovorne, praviloma izven sebe, tem bolj kot smo pred nesrečo želeli sami izbirati, kdo, kje, koliko in kaj se bo dogajalo.
Zato predlagam, da se prepustite strokovnim odločitvam in predlogom osebja porodnišnice, kjer boste rodili, ker imajo oni zagotovo najboljše rešitve za vas in to skozi dolgoletne izkušnje in ogromno znanja.
Najlepsa hvala za vas cas! In ja, se strinjam, prevec beremo po spletu in se bojimo, in tako skodimo le same sebi!
Lahko pa recem, da so dolocene izkusnje pripeljale do dolocenih strahov.
Mogoce se omenim, v prvi nosecnosti je na koncu bil prisoten visok pritisk in beljakovine v urinu, posledicno sprozen in pa zelo dolg ter tezek porod. Sedaj v drugi nosecnosti sem jemala aspirin, katerega jemanje sem ze prenehala. Pritisk je trenutno ok.
Kaj pa v primeru, da izkljucno zaradi strahov zavrnem zunanji obrat in zaupam naravi, da se vse odvije po svoje. Lahko to vseeno vodi do varnega vaginalnega poroda v medenicni vstavi?
Če bo v času poroda plod v čisti zadnjični vstavi (ne npr. v nožni) in če nameravate roditi v ustanovi, v kateri so vajeni medeničnega poroda, potem je tak porod praktično enako varen kot porod v glavični vstavi.