Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija pokončno nošenje dojenčka

pokončno nošenje dojenčka

Spoštovani!

Zadnje čase veliko preberem o pravilnem nošenju dojenčka in me kar malo skrbi. Moja punčka je stara 8 tednov in se želi nositi v pokončnem položaju, drugače joka in se upira ter poskuša dvigovati glavico. Preko dneva je zelo veliko budna, ima kvečjemu dva spanca po 2 uri, vse ostalo so krajši 10-minutni dremeži. Večino časa sicer preleži, pri nošenju pa hoče biti pokonci. Je zelo zvedava in vse jo zanima, se tudi že pogovarja. Vse to me ne preseneča, ker je tudi prva hči bila zahtevna, in je še. Že drugi dan po porodu jo je sestra ponoči morala nositi pokonci, ona pa si je veselo ogledovala slike na steni. Danes je edina, ki v vrtcu ne spi (kot dojenček čez dan ni spala skoraj nič), zvečer pa bi brez težav bedela do polnoči. Zaradi upiranja in trme smo tudi njo nosili v pokončnem položaju, posebnosti v gibalnem razvoju ni bilo. Sedaj pa me zanima, ali lahko s pokončnim nošenjem hčerki bistveno škodujem? Prosim za nasvet.

Za odgovor se najlepše zahvaljujem.

Nošenje premajhnega otroka pokonci, ko za to še ni zrel, povzroči povišano napetost v vratnih mišicah, zategovanje nazaj, povišan tonus v ramenih in rokah, ki se zato slabše razpirajo in otrok slabše posega po igračah, nadaljuje pa se z nezmožnostjo plazenja (lege na trebuhu), nepravilnim sedenjem, vztajanjem. Če se doda hojica, je tak otrok običajno gibalno neroden, ne zna podati ter se uloviti.
V pokončnem položaju naj bi bil tako majhen otrok le v primeru, da ge za izrazito polivanje. Zmotno je tudi mišljenje, da je otrok že tako močan, da drži glavico. V resnici pa ga zateguje.
Poglejte zloženko IVZ, ki je med lepljivimi temami in se ravnajte po navodilih, s čimer preprečite kasnejše obiske v reazvojni ambulanti in pri nevrofizioterapevtu.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani!

Zadnje dni opažam, da hčerka drži glavico večinoma vedno v desno. Ko leži na hrbtu, bo glavico vedno raje obrnila v desno, med spanjem tudi, in ko jo nosimo v ležečem položaju, nikoli ne gleda naravnost, ampak ima glavico vedno nagnjeno v desno, da gleda okrog sebe. Je s tem kaj narobe? Je mogoče krivo to, da jo sama večinoma nosim na desni strani? Polagamo jo izmenično tudi na levi bok, pa tudi takrat večinoma glavico daje v desno. Ko jo nosimo v pokončnem položaju, pri podiranju kupčka, je vedno nagnjena na ramo pod kotom – položaj lunice, nikoli ni čisto pokončno (navpično).

Pa še nekaj: pri hranjenju jo je pogosto zvijalo in je jokala, želodček se je glasno oglašal, mleko se ji je dvigovalo nazaj v usta. Nekaj mleka skoraj vedno polije, veliko in v loku dosedaj le trikrat. Ker sem o podobnem veliko prebrala na forumu, sem ukinila kravje mleko, kakšen jogurt še pojem, čistega mleka pa ne. Opažam, da je ne napenja in zvija več, pa tudi prdeci niso več tako smrdljivi, kaka še vedno na 3-4 dni,ampak takrat obilno. Prosim, če mi svetujete, ali naj z ukinitvijo mleka nadaljujem (imam ga namreč zelo rada in sem ga prej dnevno popila več kot 1/2 l)?

Najlepša hvala za nasvet. Prijazen pozdrav.

V obdobju med 2. in 3. mesecem je asimetrija drže pričakovana in pogosta, če otrok leži na hrbtu, npr. Če pa otrok tudi pri pokončnem pestovanju drži glavico samo v eno stran, poskušamo to popraviti s stimulacijo pogleda v drugo smer. Torej pestovanje na vaši levi, polaganje v posteljico tako, da bo imela glavico sedaj tam, kjer je prej imela nogice, pristopanje k otroku na tak način, da se obrne v klevo, ipd.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni !

Mene tudi zanima moja hcerka je stara 1mesec in 6 dni in jo je njena babica drzala v pokoncnem polozaju in v sedecem vendar mi je se bolj skrbi ker ni podprla glavice in je glavico naprej premaknila potem pa se nazaj ubistvu je bila babicina roka za hcero vendar se mi je zdela roka oddaljena!! Koliko je to nevarno in ali bi zaradi tega lahko prislo do kaksnih mozganskih krvavitev??

Hvala za vas odg.

Nekontrolirano nihanje glavice navzpred ali navzad je škodljivo za dojenčka, v opisanem položaju pa močno dvomim, da bi se lahko zgodila kakšna poškodba. Novorojenčka in malega dojenčka pestujemo v položaju lunice.
[img]http://www.baby-handling.com/data/upload/Tim__Pia_&_mummy.JPG[/img]
(Slika na strani: http://www.baby-handling.com/o-avtorici/)

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani

Vljudno vas prosim za pojasnilo, ali sva najinemu enomesečnemu dojenčku naredila kakšno škodo na možganih zaradi nepravilnega dvigovanja, sva v groznih skrbeh. Na urah pedokinetike so nama prikazali dvig dojenčka s podlage tako, da se ga prime z obema rokama okrog trupa in dvigne s podlage bočno brez opore glavice in se ga v tem položaju prisloni z ritko na svoj trebuh- glavica mu v tem položaju visi naprej. Najin dojenček je glavico v tem položaju imel velikrat nekoliko dvignjeno, mu je pa vmes tudi omahnila naprej, torej nekako tako kot omahne pri podiranju kupčka čez ramo oziroma morda še malo bolj naprej, saj pod brado ni imel opore. Zelo naju skrbi, da sva mu s tem škodovala, saj sem prebrala, da so nihanja glavice zanj škodljiva. Ne razumem, kako so lahko takšna priporočila na pedokinetiki, če gre za škodljivo ravnanje. Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor že vnaprej

Prilagam še link na slikico položaja dojenčka, glede katerega smo v skrbeh.

https://zastarse.si/delavnice/odgovorno-starsevstvo/premikanje-dojencka-joj-kaj-pa-glava/

Z dvigovanjem niste naredili škode na otrokove možgane. Opisana nihanje so večjih amplitud in intenzivnosti, poglejte shaken baby:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/shaken-baby-syndrome/symptoms-causes/syc-20366619
http://public.potaufeu.asahi.com/83f0-p/picture/20017150/c3d43f20ec1d27c5ecaac507db4a6941.jpg

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spostovani

Moja punčka je stara 6 tednov in ji zelo ugaja nošenje pokonci na rami kot pri podiranju kupčka. Glavico pa že kar dviguje na rami. Ko jo položim na trebuh na površino pa glavo samo še  obraca, še je ne dvigne. Je kaj narobe s tem nošenjem na rami? Redkokdaj ji ugaja kaksen “nižji” položaj.

pokončni položaj je primeren le za nekaj minut ob podiranju kupčka, sicer dojenčkovemu razvoju z nošenjem v pokončnem položaju škodimo, vzpodbujamo nepravilno iztegovanje in slabše kakovost gibalnega razvoja.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spostovani,

Pri nas je zelo podobna situacija kot pri Palacinki, zato me je vas odgovor precej zaskrbel. Sama vztrajno drzim sina v lunci, medtem ko partner ignorira moje prosnje in ga drzi pokonci. Sin je star 11 tednov, to pa pocne ze nekaj casa. Je skoda lahko ze narejena?

Sin je velik okrog 64 cm, tezak pa je 6.900 g. Imamo vozicek znamke Jane, ki pa ima tako kosaro, da se prilagodi v avtosedez. Kosara je tako bolj tesna, kar pomeni, da je sin v njej ze precej stinjen. Partner bi sel iz kosare v obicajni vozicek, kar pa se mi zdi prekmalu. Raje kupim vozicek z navadno kosaro, ki mu bo se ustrezala. Kdaj gre lahko v obicajni vozicek?

Kako je s posedanjem v stolcek za hranjenje? Jaz ga dajem v na pol lezeci polozaj, medtem ko partner nastavlja sedez na sedecega.

Najlepse se vam zahvaljujem za vas cas in odgovore na vprasanja.

Pokončno nošenje malega dojenčka vzpodbuja zategovanje v ramenih in rokah in moten gibalni razvoj. Posedanje – verjetno mislite polsedeči položaj v raznoraznih nosilkah in lunicah, za krajši čas lahko, ne pa dlje časa. Vozičke in prirpave uporabljajute v času, ko so temu namenjene.

Priporočam navodila razvojne ambulante:

https://www.zd-lj.si/zdlj/index.php?option=com_content&view=article&id=662&Itemid=2760&lang=sl

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close