Pogosto vnetje ušes – cepljenje/specialist
Sin je star dve leti in 9 mesecev. Dve leti že obiskuje vrtec.
V zadnjih treh mesecih je že petič na antibiotikih zaradi vnetja ušes.
Dvakrat je dobil Hiconcil, dvakrat Amoksiklav, enkrat po 10-dnevnem zdravljenju s Hiconcilom je bil desen bobnič še pordel in je prejel še lokalni antibiotik, kapljice tobrex.
Vnetje ušes vedno spremlja visoka vročina, nad 39.5. Je pa sin podvržen visoki vročini na splošno.
Tretja runda vnetja mi je bila najbolj “sumljiva”, ker ni imel nobenega izcedka iz nosu, nobenega prehlada, v tudi ni vrtcu, ker smo bili na dopustu, pa je vnetje vseeno dobil.
Zanima me, če je že čas, da se napotimo h kakšnemu specialistu in ali lahko sama predlagam pediatrinji, da mi napiše napotnico?
Poleg tega me tudi zanima, koliko cepljenje proti pnvmokoknim okužbam vpliva na zmanjšanje vnetja ušes? Sina imamo namen cepit, pa nikakor ne gre, saj praktično zadnje tri mesece sploh ni zdrav.
Za vaše odgovore se vam v naprej zahvaljujem.
POzdrav
Vilma
Spoštovani!
Omenjeno cepivo lahko pomaga za vnetja ušes pri pnevmokoku, ne pa pri drugih bakterijah. Pa to tudi ne vedno – pomembno je tudi prezračevanje srednjih ušes skozi nos oziroma Evstahijevo cev, prehladi … Če se to pogosto ponavlja, pride v poštev tudi pregled pri ORL zdraviku – da bi se posvetovali za ev. operacijo žrelnice ali kontrolo sluha (pri teh otrocih je sluh hitro slabši).
Lp IB.
Pozdravljena!
Kot da bi brala svoj primer, le da hči še ni dopolnila 2 leti. Jaz sem jo dala cepiti proti pnevmokoknim okužbam ravno prejšnji teden.
Ne vem, mogoče bo to pomagalo, saj se mi revica smili, kar naprej antibiotiki…. Nihče mi še ni predlagal operacije.
Ampak zdaj ji res redno spiramo nosek s fiziološko, in to kar dosti. Po začetnem odporu se je lepo navadila. Jaz sem jo ravno naročila pri specialistu, da preveri sluh, saj je aprila imela kar močno terapijo.
Lepo pozdravljeni,
imam enako težavo. sin bo kmalu dopolnil 3 leta, samo letos smo pojedli že sedem antibiotikov zaradi vnetja ušes (na pregled krvi pa naju ni poslala niti enkrat! kljub prošnjam). hiconcil, amoksilav….tako sem zmozgana psihično od ponavljanja bolezni, da tudi sama iščem rešitve ….vse možno.
Rada bi vprašala pri kolikšnem odstotku otrok ki jim odstranijo žrelnico…je operacija uspešna? in kako poteka okrevanje? ali lahko napotnico za pregled pri specialistu zahtevam, če mi jo ne bodo hoteli napisati?
hvala za odgovor, lep dan želim.
Spoštovani!
Kaj zahtevate ali kaj ne, je bolj “politično” kot medicinsko – in na to težko odgovorim, ker je vsak primer drugačen.
Drugače odstranitev žrelnice pomagav velikem odstotku (na grobo rečeno lahko tudi do 80-90%). Seveda pomembno je tudi drugo – kako se otrok navadi na dihanje skozi nos, na redno čiščenje nosu, koliko ga “čuvamo” (na primer v vrtcih ali drugje) … Če vse to “klapa”, potem je sigurno pričekovati izboljšanje.
LP IB.
čer!
drage mamice.pri nas so se začela vneta ušesa od 13 meseca,sin je bil sprva v privat varstvu,nato šel v vrtec.v 1 letu in pol smo bili 13x na antibiotikih in ne na hiconcilu(nič kaj ne pomaga),ampak na precej močnejših(predpisali na orl)in mi je ko je bil star 2,5 let ppočilo,šli smo na op žrelnice.ma super zdravniki,operacija ni huda,brez zapletov.od takrat ni bil več bolan.(trkam).redno obiskuje vrtecok,razen izcedkov iz nosu oin občasnega kašlja ne morem zanikati.to je pa pri otrocih ki hodijo v vrtec normalno.čeprav mi ni všeč.
plus tega smo ga dali cepiti2x(prevenar in pnevmo 23).
če vam to cepljenje priporoča specialist,ga imate zastonj.no,mi bi tudi plačali.se je splačalo.
moje os mnenje je,če otrok prepogosto zboleva za otitisi,najmanj 5-7x letno,priporočam pregled pri orl spec., ki se bo odločil za operacijo.jaz sem kar malo positnarila.in ni mi žal.
Še jaz pristavim svoje mnenje…pri nas je bilo zelo podobno,kot pri Hruškici, le da del po operaciji ni bil tako uspešen.Torej Operacija žrelnice in timpanalne cevke v ušesih, hitro okrevanje, vendar pol leta po operaciji ugotavljamo, da izboljšanja ni, vnetja se še vedno ponavljajo.Tudi cepljen je bil s Pnevmo 23, prejel celo terapijo Bronchomunala, uspeha ni.
Srečno in želim vam, da bi vam operacija pomagala.
Pozdravljeni,
Tudi mi bi prosili za malo pomoči pri iskanju odgovorov na vprašanja…
Sin je dopolnil 5 let.
Rojen s palatoshizo, na eno uho niso mogli izmeriti sluha, operacija uspešno izvedena pri 18 mesecih, po tem sluh bp. Do vstopa v vrtec pri 3 letih mogoče enkrat vnetje ušes, nekaj viroz. Oba starša alergika, sin pri 2 letih anafilaktični šok na arašide. Testiranje na najpogostejše respiratorne alergene negativno, tudi drugi oreščki brez problema. Občasno suha koža pod koleni. Pri 3,5 hospitaliziran zaradi bronhitisa, od takrat prejemal Flixotide, ki smo ga ukinili letos poleti, saj praktično ni imel bronhitisa celo leto.
Pri treh letih vstop v vrtec, po 2 dneh hospitaliziran zaradi rotavirusa, okrevanje počasno. Čez 3 tedne vnetje ušes, antibiotik, ponovno čez 1 mesec, ponovno čez 14 dni, ponovno čez 14 dni (vedno levo uho), …izpis iz vrtca…Ob vnetjih občasno izcedek iz ušesa, tudi občasno opažen slabši sluh. Cepljenje proti pnevmokoku.
Pri 4 letih ponoven vstop v vrtec, ponovno viroze, ponovno pogosta vnetja ušes, sedaj vsakič desno. Spomladi (4,5 let) pregled pri foniatru, predpisan Nasonex. Opažena povečana žrelnica. Od novega leta vnetje ušes enkrat mesečno. Ob vnetjih opažen občasno slabši sluh. Občasno izcedek iz ušesa (počen bobnič). Testiranje sluh v aprilu praktično bp. Ob jemanju antibiotika občasno še viroza….
Zaradi vpliva sistemskega antibiotika (driska, viroze, slabši tek,…) namesto sistemskega antibiotika začnemo zdraviti vnetja ušes z lokalnimi kapljicami. Vsakič se vnetje pozdravi. Enkrat smo uporabljali samo Operil.
Uporabljamo Nasonex, ob prehladih Operil P. Ker sluznica ob prehladih krvavi, odsvetovana uporaba Nasonexa ob prehladih.
Ponoven pregled na ORL v septembru – sluh na desno uho slabši (vdrt bobnič). Odsvetovana uporaba lokalnih kapljic, saj vsebujejo kortikosteroide, ki vstopajo v sistem in lahko škodujejo, ne prehajajo pa skozi bobnič in ne morejo pozdraviti vnetja.
Mnenje in priporočila ORL specialista: pri palatoshizi se odstranitev žrelnice ne priporoča. Ker izgleda, da se tekočina ne nabira za bobničem, cevke niso potrebne. Predpisan Hiconcil preventivno, ob vnetjih antibiotik v terapevtski dozi. Spiranje nosnic s fiziološko, izpihovanje izmenično levo in desno nosnico vsako posebej. Vnetja se lahko ponavljajo do 10 leta starosti.
Zaradi tako pogostih vnetij je tudi kvaliteta življenja za dečka precej slabša.
Vprašanja:
– Vnetja smo zdravili lokalno, kar je nepravilno. Kako to, da so se vnetja pozdravila, glede na to, da naj bi lokalne kapljice ne delovale? Zakaj naj bi potem ob vnetjih uporabljali antibiotik v terapevtskih dozah. Najpogostejši povzročitelji vnetij ušes naj bi bili virusi. Je to tako? Zakaj bi potem uporabljali antibiotik preventivno oz. terapevtsko?
Ali so dejansko možni samo ti ukrepi:
– izboljšanje imunskega sistema
– usekovanje
– vazokonstriktorji (kateri? Ali obstaja kakšen, ki nima konzervansov in ima tudi učinkovine za celjenje sluznice? V Avstriji?)
– antibiotik preventivno
– cevke
– odstranitev žrelnice
Velikokrat prehlada sploh ne opazimo, dokler ušesa niso že vneta (nos nima izcedka – glede na pokašljevanje menim, da gre izcedek v žrelo prej kot ven iz nosu…), kdaj naj uporabimo Operil, da ne “brcne nazaj”, saj naj ga ne bi uporabljal neprestano. Koliko časa minimalno naj bi trajal premor?
Ob prehladih tudi pogosto močan glavobol v predelu čela (občasno v ličkih). Predlagali so nam tudi uporabo Sinupreta. Koliko časa ga lahko neprekinjeno jemlje? Ima tudi kuro z Bronchomunalom in Imunoglukanom…
Ugotovili smo, da smo čisto napačno čistili nos (v ležečem položaju). Spiranje noska nima nobenih vidnih rezultatov, fiziološka izteka v grlo, ne skozi drugo nosnico, kot pri njegovem bratu. Zaenkrat uporabljamo Sterimar.
Naročili smo Otovent. Ali ga lahko uporabljamo neprestano, neprekinjeno, razen kadar resnično zabasan nos oz. vento uho? Kako naj presodimo?
Ni nam najbolj jasno, kako naj ukrepamo, da bi bilo teh vnetij čim manj, in tudi nagibava se k temu, da bi dajali antibiotike čim manj. Koliko preventivno dajanje antibiotikov resnično pomaga? Ali res lahko naredimo samo toliko…in kaj še… in kako…
HVALA za vaš odgovor in mnenje.
Z lepimi pozdravi.
Pri otrocih po operaciji palatoshize so težave, ki jih opisujete razmeroma pogoste. Vse bo bolje z leti, ko bodo vse strukture v nosu in žrelu večje.
Seveda do takrat pa le upoštevajte nasvete zdravnikov. Vsega vam jaz ne morem odgovoriti saj je za resen odgovor otroka potrebno videti.
Vseeno naj vas opozorim na nekaj dejstev:
Otovent uporabljajte le, ko je nos čist.
Nosu ne izpirajte – to je nevrno saj lahko tekočina zateka tudi v ušesa (po tubah, ki sicer ušesa zračijo). in sinuse – to lahko povzroči vnetje na obeh mestih (sinusi – glavobol v čelnem predelu!). Kadar je nos poln sluzi je dovolj le nekaj kapljic fiziološke raztopine v nos (s kapalko), ki sluz razredči, da lažje izteče iz nosu.
Cepljenje s cepivom za pnevmokoka, uporabo Bronchomunala in Imunoglukana priporočam.
Sinupret pomaga izločiti sluz iz sinusov.
Če je le možno je za vašega otroka primernejše privatno varstvo (najbolje babica..) vsaj v manjši skupini, saj se največ infektov stakne prav v vrtcih.
upam , da vam bodo ti nasveti pomagali,
lep pozdrav,
Spoštovani! Prosila bi za mneje oz. razlago za našega 2.5 letnika. Ima pogosta vnetja sploh levega ušesa z izcedkom,ponavadi se je to zgodilo ko je bil zelo prehlajen nazadje pa sploh ni bil, preboleval je trebušne težave.Odvzet bris iz ušes je bil dvakrat negativen,na orl svetujejo drenažo srednjih ušes z vstavitvijo cevk in pregled epifarniksa ter odstranitev ev. povečane žrelnice.Zanima me zakaj pa osebna zdravnica priporča neko cepljenje s prevenar,ki da naj pripada brezplačno, če pa je bris negativen ali ima to sploh kakšno vezo s temi vnetji ? Hvala za odgovor!
Spoštovani,
Pri pogostih vnetjih svetujemo cepljenje proti pnevmokoku (prevenar), ki je najpogostejši povzročitelj in tudi najbol agresiven. Vnetij bo lahko potem manj, ni pa nujno.
Bris včasih ne pokaže povzročitelja, če je srednje uho polno izliva – sluzi.
Ob virusnem gastroenterokolitisu je pogosto tudi vneta sluznica zgornjih dihal, sledi vnetje ušes ob padcu odpornosti.
Pri pogostih vnetjih odstranimo žrelnico, po potrebi (glede na izvid sluha) zarežemo bobniča, izsesamo morebitno sluz, vstavimo timpanalni cevki. Sluh se takoj normalizira, odtsrnimo vzrok vnetij (žrelnico). Operacija zelo pomaga.
Lep pozdrav,
Pozdravljeni!
18 mesečna hčerka ima že četrto vnetje ušes z gnojnim izcedkom.
Prvo vnetje ušes je imela decembra lani. Januarja je prebolela pljučnico, ki se je kmalu za tem ponovila z dodatnim vnetjem ušes. V začetku aprila smo imeli že tretje vnetje desnega ušesa. Po 8 dnevni kuri s Hiconcilom (vmes – 4 dan jemanja antibiotika – smo imeli pregled pri zdravnici, ki je povedala, da so ušeska ok), se je vnetje ponovilo na obeh ušesih (takoj naslednji dan po prenehanju jemanja antibiotika). Dobili smo napotnico na ORL, kjer so ji posesali gnoj in ugotovili naslednje:
desno v sluhovodu gnojen izcedek in maceriran epitel. Bobnič je rožnat in zadebeljen, perforacije ni videti. Levo močno pordel in zadebeljen bobnič, izbočen že delno maceriran. Nosni votlini prehodni, žrelo rožnato.
Predpisan je Amoksiklav 2,5ml/12h za 14 dni. Takoj po prenehanju Amoksicilin v profilaktičnem odmerku 4,5 ml/1x dnevno 3 mesece. Operil kapljice. Ciloxan kapljice.
Hčerka ima tudi alergijo na mleko, jajca in oreščke. Proti pnevmokoku še ni cepljena (cepivo je naročena in čakamo, da bo zdrava).
Ali obstaja še kakšna druga terapija? Malo me je strah pretirane uporabe antibiotikov (sploh v povezavi s hčerkino prebavo – že jemljemo proiotike in morebitno resistentnostjo).
Hvala za odgovor!
Spoštovani,
na pregledu ste bili pri meni v otroški ambulanti Klinike za ORL.
Naj vam pojasnim, zakaj se odločamo za amoksicilin profilaktično za nekaj mesecev:
1. Če seštejete količini zaužitega antibiotika v primeru, da ga dobiva v terapevtskem odmerku praktično non stop z vmesnimi prekinitvami 3 – 4 dni, in v primeru, da ga dobiva v polovičnem profilaktičnem odmerku, je skupna doza v drugem primeru manjša.
2. Otrok in vi zelo pogosto ponoči ne spite zaradi bolečin, deklica zaužije manj hrane, se slabo počuti, slabo sliši, kar tudi ni dobro za govorni razvoj.
3. Pogosto prejema analgetike, ki tudi niso koristni za prebavila.
4. Želimo omogočiti, da bo deklica cepljena proti pnevmokoku – v obdobju, ko je brez vnetja in prejema profilaktični antibiotik.
5. Vnetja okvarjajo – tanjšajo bobnič. Ob vsakem vnetju z gnojnim izcedkom se bobnič preluknja, tu nastane brazgotina in oslabelo mesto – kasneje lahko večja luknja, ki se ne zaceli, ali takoimenovan retrakcijski žep, ki se priraste na steno bobnične votline; take strukturne spremembe na bobniču zdravimo operativno in jih le težko rešimo. V obeh primerih je okvarjen sluh. Občasno lahko pride ob hudem vnetju srednjega ušesa tudi to okvare notranjega ušesa (toksični metaboliti potujejo v notranje uho).
Omenjeno zdarvljenje smo predpisali že večkrat, doslej ni bilo primera rezistence. Če se bodo vnetja po prenehanju profilaktične terapije (po 3 mesecih) nadaljevala nadaljevala kljub cepljenju, nam ostane še operativno zdravljenje – odstranitev žrelnice, prerez bobničev, vstavitev timpanalnih cevk.
Upam, da vsa čakajo lepi pomaladanski dnevi na svežem zraku, na igrišču – brez vnetij!
Pozdravljeni!
Mene pa zanima kako je s cepljenjem otroka, ki je star že 3 leta – se še “splača “, ker naj bi otroci to z leti prerasli? prav tako sem prebrala, da je najbolj smiselno cepljenje v prvem letu življenja…
Sin je star namreč že skoraj tri leta in pol, vnetja ušes pa se mu ponavljajo od lani – od septembra do nekje aprila je imel več skoraj zaporednih vnetij, čez poletje je bil mir, sedaj je pa ponovno na antibiotikih.
Imam pa še leto in pol starega sina, ki preboleva svoje prvo vnetje – vendar je bilo pri njem precej huje, saj mu prvi antibiotik ni prijel in mu je počil bobnič in sva dobila drug antibiotik, tako da je sedaj že petnajst dni skupaj na antibiotikih?
Bi bilo smiselno cepit tudi njega, čeprav je imel šele prvo vnetje… Zgleda pa da gre po isti poti kot bratec.
Spoštovani,
strinjam se z vami – smiselno je cepiti oba.
Spoštovani,
tudi jaz imam eno vprašanje na to temo. Hči, ki bo v novembru stara 2 leti, je imela enake težave z vnetji kot berem zgoraj. Pričelo se je z vstopom v vrtec, z 11 meseci in nadaljevalo do tega poletja, v pol leta smo bili skoraj 1-2x mesečno urgentno na orl, da so očistili in posesali ves gnoj iz ušesa, vedno rdeč, zadebeljen, največkrat perforiran bobnič. Z vsakim vnetjem smo pristali na antibiotikih in antibiotičnih kapljicah Ciloxan, naj omenim da smo imeli v dobrega pol leta 7 antibiotičnih terapij. Bili smo napoteni na infekcijsko kliniko, na pediatrijo, na pediatrično, na testiranje imunskega statusa, razen v tistem času ugotovljene bakterije Moraxella (+2), vse ostalo bp. Po nasvetu pediatra smo tudi cepili proti pnevmokoku, letos februarja in še eno v septembru. Vmes smo jemali tudi preventivno antibiotično zaščito 1x dnevno 5 ml Hiconcil, moram reči, ni prav pomagalo. Po vsem tem, po osmih mesecih ponavljajočih vnetij, so hči naročili na operacijo, žrelnice in vstavitev timpanalnih cevčic v oba ušesa, datum posega v sredini novembra.
Se opravičujem za vso dolgo razlago, vendar se le to nanaša na moje vprašanje oziroma dvome. Zadnje vnetje z izlivom je imela v mesecu maju, in nato konec julija zadnjič samo pordelo uho, brez izlivov, ugotovljeno ob pregledu zaradi viroznega obolenja. V tem času, pred 14 dnevi, prav tako le en blažji infekt, ušesa bp. Zdi se mi, da gre z ušesi na bolje, glede na to, da je se je izlivno vnetje v preteklosti pojavilo že ob najmanjšem prehladu. Moram omeniti tudi, da hči sedaj že sama spiha nos, zna pihati, in verjamem da že to ogromno pripomore k izboljšanju prezračevanja evstahijeve cevi. Vas pa sprašujem oziroma vas prosim za mnenje, ali mislite, da bi se lahko operaciji izognili oziroma bi morali vseeno operirati? Nekaterim se namreč tudi po vstavitvi cevk nadaljuje, pa bi rada čimveč mnenj kako in kaj je najbolje. Imam pa pred posegom namen še enkrat do specialista, da vidimo kakšno je sedaj stanje.
Za vaš odgovor se vnaprej lepo zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.
Spoštovani,
Na ORL kliniki na dan sprejema v bolnišnico vsakega otroka
– pregleda sprejemni zdarvnik, se pogovori s starši
– pošljemo na preizkus sluha po potrebi
-pregleda pediater
– pregleda anesteziolog.
Glede na stanje se odločimo, ali je operacija potrebna in dokončno določimo vrsto operacije. Nobenega otroka ne operiramo kar tako, če to ni potrebno ali če se starši ne strinjajo z operacijo.