Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija POČEN BOBNIČ IN SRBENJE

POČEN BOBNIČ IN SRBENJE

POzdravljena,
moj starejši sin je imel pred dobrim tednom, ko smo bili na dopustu na morju vneto uho in prišlo je do izliva(počen bobnič), preden smo prišli do zdravnika. Ni imel vročine. To se nam je sedaj v 5 letih ponovilo drugič.
Dobil je antibiotik in kapljice za v nos. Vse smo porabili in pojedli v 7 dneh. Sedaj pa pravi, da ga uho še vedno srbi in tudi vonj v ušesu ni običajen(po ušesnem maslu). Sicer smo ga za jutri naročili na kotrolo k naši pediatrinji, pa vseeno me zanima, zakaj uho srbi. Zanima me tudi vaš komentar, nekje spodaj na forumu, da se izliv ne zdravi z antibiotikom, če ni bakterijski. Torej je možno, da je zadeva virusna in se še vedno ni pozdravilo.
Zanima me tudi, kako sedaj že drugič počen bobnič vpliva na sluh in kako naj preprečimo izlive, saj je imel vsakič izliv brez vročine.
Ali svetujete dajanje kakšnih kapljic v nos preventivno, ko ima zamašen in poln nos. S fiziološko raztopino se trudimo, da vsaj zvečer izpiramo nos, vendar mu je zelo neprijetno. Mogoče bi poskusili z Operilom, vendar če se ne motim je to samo nekaj dni. Ali obstaja še kaj takega za kar menite, da bi nam prav prišlo?
Hvala vam v naprej za nasvet in lep dan,
Darja

Draga Darja˛m,
niste dobro razumeli izlivnega vnetja.

Vi ste imeli počen bobnič in izcedek iz sluhovoda, kar VEDNO zdravimo z anitbiotikom, saj je počen bobnič vstopno mesto za bakterije in odprta pot, če malo pretiravam, do možganov. Lahko pa, da je močno izlivno vnetje pripomoglo, da je zaradi napetosti bobnič počil in je prišlo do izcedka iz sluhovoda.

Izlivno vnetje pa imenujemo tekočino, ki se je nabirala za bobničem zaradi prehlada, povečane žrelnice, gnojnega izcedka iz noska… Tu ni nujno, da vidimo rdeč-vnet bobnič, pač pa otrok slabo sliši, mu poka v ušesih, ima močno zabasan nos. Če dobro izpiramo s fiziološko in dajemo Operil, potem ne bi smelo priti do takšnega poslabšanja, da poči bobnič.

Ko govorimo o vnetih bobničih (vneto srednje uho) in ko sem napisala, da ni vedno potrebno zdraviti z antibiotikom, je mišljena bolečina v ušesku na začetku prehlada, ko boli zaradi vnete nosne sluznice in bobniča nista rdeča-vneta, pač pa običajno rožnata. Če pa gre za resnično vnetje ušesa, je običajno na eni strani, po nekaj dneh prehlada (če gre za komplikacijo prehlada) in bolečina je huda ter ne mine po antipiretiku.

Vedno je potrebno izpirati nosek, takoj, ko je poln ali ima voden izcedek. In tudi začeti z Operilom, če ima otrok svečko pod noskom.
Neprijetno gor ali dol, vi mu pomagate, če pa tega ne boste delali, tvegate ponovna huda vnetja bobniča in raztrganine. Poln nos je glavni krivec za vse zaplete z ušesi.

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za pojasnilo. Res očitno nisem razumela vašega komentarja. Se opravičujem.
Vem, da je izpiranje noska zelo pomembno, da do vnetja ušesk ne pride. Pri mlajšem sinu je to zelo enostavno, mislim da smo porabili v enem letu njegovega življena že kakšne 100 L fiziloške raztopine ali še več. Pri starejšem sinu pa je to upiranje kar močno in prepričevanje traja tudi uro in več, tako da mi velikokrat zmanjka energije za to.Bomo pa poskusli z Operilom, ker ga do sedaj sploh nismo uporabljali, ker s kapljicami pa ni težav. Moti ga izgleda ta pritisk velike količine raztopine.
Zanima me zakaj ga srbi uho že ves ta čas? Ali to pomeni, da se zdravi?
Hvala
Darja

Pozdrav, darja˛m,
Operil bo v redu, samo potrebno ga je dati v očiščen nosek. Če mu kapljice lahko date, potem poskusite fiziološko vkapati, vsaj toliko, da se smrkelj zmehča, potem pa naj počasi spiha, če ne prenese brizganja.
Srbenje v sluhovoda je pogosto znak glivične okužbe, vendar pri tako malih otrocih je to skoraj nemogoče. Pri izlivu včasih res srbi, če pa je imel počen bobnič in se je razlilo preko sluhovoda, je tudi to možen vzrok. Samo, da ga ne boli.

Pridni bodite,
lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala vam, včeraj zvečer smo bili še na kontroli pri pediatrinji in se bobnič lepo celi, ima pa baje še ostanke masla, ki pa ga ne sme še izpirati. Danes sem ga prepričala, da bomo v nosek kapljali fiziloško, tako kot svetujete, in je dovolil, upam, da nam bo sedaj uspevalo vsak dan vsaj zjutraj in zvečer, tudi če ni hudega prehlada.
Lep dan vam želim,
Darja

Super, Darja,
počasi pa preidete iz kapljanja v rahlo brizganje, nato pa bo že sam pogruntal, kako lahko to dela.
Najbolj primerno je sede, sklonjen nad umivalnik, zaprete eno nosnico in si sam brizga v drugo. Potem NEŽNO izpiha (enako: zaprete eno nosnico in nežno piha). To je zelo pomembno, pri močnem pihanju skozi obe nosnici naenkrat se smrkelj dobesedno sprehodi do bobniča in se izlivno vnetje sploh ne pozdravi.

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni.

Imam počen bobnič, zanima me kako dolgo mi bo piskalo v ušesu.

HVALA

Bobnič se zaceli v nekaj dneh in nato takšni znaki prenehajo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close