Pobarvala bi jajca v naravnih barvilih…
Barvanje velikonočnih jajc z naravnimi barvili
Materiali s katerimi so v preteklosti barvali pirhe so se razlikovali od tistih, ki jih uporabljamo danes. Velikonočna jajca barvamo pretežno z industrijskimi barvami.
V preteklosti pa so za barvanje pirhov uporabljali materiale, ki so jih imeli v svojem okolju. To so bila v glavnem zelišča in zelenjava ter les nekaterih vrst dreves (češnja, hrast..).
Če se še niste nikoli lotili tovrstnega načina barvanja, je sedaj pravi čas, da se letos tudi vi preizkusite v barvanju z naravnimi materiali. Takšno barvanje je lahko zanimivo tudi za otroke, saj spoznavajo nove možnosti uporabe materialov, začimb in zelenjave.
Najpogosteje uporabljeni materiali so: čebulni olupki, rdeča pesa, rdeče zelje, rdeči koren, špinača, rdeča paprika, začimba kurkuma, žafranika, šipkov čaj, zeleni čaj, kava, borovnice in nenazadnje tudi vino.
Rumena: Kurkuma in rdeči koren obarvajo jajce na rumeno. Jakost barve stopnjujemo s hkratno uporabo obeh materialov. Vzamemo 3 jedilne žlice kurkume v prahu in 3 jedilne žlice naribanega rdečega korenja. Kuhamo ju 30 minut in ohladimo, zatem precedimo. V ohlajeno tekočino damo še vroča kuhana jajca in jih pustimo namakati od 30 minut do 1 ure. Namesto kurkume lahko uporabimo tudi žafraniko. Žafraniko in nariban koren pustimo stati 4 ure, šele nato ju kuhamo pol ure.
Rdeča: rdeča pesa – pripravimo barvilo iz 3 skodelic rdeče pese in 1 l vode ter dodamo eno jedilno žlico belega kisa. V barvilu na majhnem ognju kuhamo jajca 15 minut in jih pustimo stati v njem. Kako močna je barva pirha, je odvisno od tega, koliko časa namakamo jajce v tekočini.
Rdeča pesa 2: pripravimo barvilo iz 3 skodelic rdeče pese in 1 l vode, dodamo eno jedilno žlico belega kisa. Barvilo ohladimo in vanje potopimo kuhana jajca, ki so še vroča. Jajca pustimo v barvilu najmanj 30 minut, v kolikor pa želimo bolj močno barvo pa dalj časa.
Oker – rdeče – rjava: 2-3 pesti čebulnih olupkov na 1 l vode. Pri barvanju s čebulnimi olupki lahko dosežemo različne odtenke barv. Jajca, ki smo jih dali v hladno vodo skupaj z olupki in ki so bili po kuhanju v tekočini kratek čas, nam dajo bolj zlato – rumeni podobno barvo. V kolikor jajca po kuhanju ostanejo v tekočini dalj časa, dobimo rdeče – rjavo barvo. Pri barvanju pirhov s čebulnimi olupki, večkrat uporabimo za okrasitev pirhov razne liste in cvetove. Vijolična Borovnice: skuhajmo močen borovničev čaj. V njem 15 minut na majhnem plamenu kuhamo jajca. Jajca pustimo v tekočini – čas namakanja je odvisen od željene bave.
Škrlatno rdeča: Malinov sok ali rdeče vino (domače) da pirhu škrlatno rdečo barvo. Jajca kuhamo v tekočini 15 minut in jih ohladimo v tekočini v kateri so se kuhali. Pri uporabi vina se na površini jajca naredijo drobni kristalčki.
Modra: Rdeče zelje narežemo na drobno in nanj nalijemo toliko vode, da ga pokrije in kuhamo 30 minut. Zatem pustimo stati 1 dan, precedimo. V ohlajenem barvilu jajca namakamo 30 minut. Barvilo iz zelja je temno rdeče barve, a jajca obarva na modro.
Zelena: Špinačo narežemo na drobno (lahko jo vzamemo tudi iz skrinje) in nanjo nalijemo toliko vode, da jo pokrije. Pustimo stati 4 ure, zatem špinačo kuhamo 30 minut in pustimo, da se ohladi. V ohlajenem barvilu jajca namakamo 30 minut. Namesto špinače lahko uporabimo tudi koprive.
Rjavo – zelena: 30-50 g poprove mete ali pravega čaja pomešamo z 1 l vode, 2 žlicama kisa in kuhamo 30 minut. Lahko dodamo tudi kakšen orehov list. Tako dobljeno barvilo ohladimo in v njej barvamo jajca – čas barvanja je odvisen od želene barve. Dalj časa so jajca v barvi, močnejše barve so.