Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Po pljučnici

Po pljučnici

Pozdravljeni!

Prosila bi za vaše mnenje glede vključitve v “običajno” življenje 2,5 letnika po preboleli pljučnici.

Fant je bil rojen z 31 tedni z nekaj dihalne stiske, ki se je lepo sanirala. Kasneje ni imel nobenih z nedonošenostjo povezanih težav, razen malo je razvojno zaostajal, kar pa je že okoli leta in pol vse nadoknadil in danes je konkreten 2,5 letnik (96 cm in 14,5 kg).

Za novo leto mu je bila diagnosticirana pljučnica (slikanje RTG, ker je sicer ni bilo moč potrditi) in ker je imel izredno visok CRP (450) sva ostala v bolnici, kjer je dobil v žilo nekaj doz kristalnega penicilina. Razen visokega CRP je imel še visoko temperaturo, saturacija 99 ves čas, tudi kašljal ni prav pretirano.

Že naslednji dan po hospitalizaciji sva šla domov, ker vročine ni več imel in tudi CRP je padel pod 300, tudi na videz je deloval “zdrav”. Od hospitalizacije do danes je minilo 9 dni. 7 dni je jemal Ospen 1000. Fantek je videti in tudi deluje popolnoma v redu. Cepili ga bomo proti pnevmokoku (ker ima tudi pogosta gnojna vnetja ušes).

Me pa vseeno zanima, kako je po taki bolezni s pljuči. Lani je namreč prebolel RSV bronhiolitis (blaga oblika, hospitaliziran samo zaradi dehidracije in temperature, dihanje ves čas ok). Pa je bilo rečeno, da bronhiolitis lahko pušča posledice na pljučih. In da mora biti zelo dolgo še bolj kot ne izoliran od vseh možnih prenašalcev virusov. Kar smo v največji meri poskušali zagotoviti in ga čuvati.

Kaj pa pljučnica? Tokrat mi je bilo rečeno, da je zdaj zdrav in da ni ovir za “normalno” življenje, vključno z vrtcem ipd. Tudi to, da zdravljena pljučnica ni tako zoprna, kot bronhiolitis, ki se zdravi dalj časa in tudi otrok rabi dalj časa, da pride k sebi.
Pa še tole; zakaj tako visok CRP, levkociti pa nizki (okoli 12 in kasneje 8)? Temu so se čudili tudi zdravniki, čeprav so rekli, da se včasih vidi tudi tako visoke vrednosti pri pljučnici. Naj povem še, da so fantku pri enem letu preverili imunski status (ker imamo v družini imunski deficit), pa je bilo vse normalno.

Hvala za vaše mnenje, ki nam vedno zelo prav pride.

Draga tana77,

bakterijska pljučnica (za to namreč govori izjemno visoka koncentracija CRP, ki kaže tudi odličen imunski odgovor organizma) nima z nedonošenostjo in predhodnim prebolevanjem bronhiolitisa prav nobene povezave. Posledice bronhiolitisa se kažejo predvsem z astmi podobnimi znaki ob prebolevanju virusnih okužb dihal – da torej otroci po kihanju in kašljanju začno še “piskati” in težje dihati. Število levkocitov res ni bilo visoko – a velja, da je bolj kot število levkocitov pomambna njihova razpreditev v DKS (predvsem delež – % nezrelih oblik nevtrofilnih granulocitov, ki kažejo na bakterijsko draženje, saj so to celice, vključene v prvo obrambno “črto” pred bakterijami).

Po opisu sodeč ste prebolevali pnevmokokno pljučnico – sklepam po visokem CRP-ju ter odločitvi za zdravljenje s penicilinom. Ta se praviloma hitro pozdravi in – če med samo boleznijo ni prišlo do zapletov – ne pušča nobenih posledic ali zmanjšane odpornosti. Je pa seveda možno, da se pljučnica ponovi ob ponovni okužbi s pnevmokoki – zato je odločitev za cepljenje proti pnevmokoknim okužbam odlična (v cepivu je zaščita proti najpogostejšim 13 serotipom, ne pa proti vsem, zato zaščita proti pmevmokokom vseeno ni 100%-na).

Če je fant živahen, “deluje zdrav”, ima dober apetit, se ne utruja ob naporu, gre seveda lahko nazaj v vrtec – še bolje pa bo, če se o tem posvetujete z vašim pediatrom / pediatrinjo, ki ima vse podatke o poteku pljučnice ter o stanju fantka in lahko najbolj strokovno o vsem tudi presodi in svetuje.

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close