Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Pnevkokna Pljučnica

Pnevkokna Pljučnica

Mene zanima če pnevkokna pljučnica lahko tudi osodna za mlade ljudi ki so popoloma zdravijo če se okužijo s to pljučnico.lp

Spoštovani!
Bakterija Streptococcus pnevmoniae je najpogostejši povzročitelj t.i. “doma pridobljene pljučnice”. Bakterija lahko tudi pri mladih, zdravih osebah povzroči pljučnico, zlasti v primeru komplikacije neke virusne okužbe (npr. gripe). Pnevmokokna pljučnica “kar tako”, kot strela z jasnega, pri osebah z neokrnjeno imunostjo v mladih letih je sicer redka, mnogo pogosteje se pojavlja v povezavi z okvarjeno imunostjo ali pa prekinjeno (okvarjeno) sluznično bariero (npr. ob neki virusni okužbi). Nezdravljena bakterijska pljučnica poteka zelo težko in ima lahko tudi neugoden izhod.
Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Če sem prav zastopil ,lahko dobim pnevkokno pljučnico že prebolele virozi,nato pa udar pnevkokne pljučnice ker imuski sestem malo slabši lp

Da, mladi, zdravi odrasli s pnevmokokno pljučnico lahko zboli predvsem ob prebolevanju viroze (v primeru komplikacije), bakterija prevmokok namreč lahko poseljuje zgornja dihala.
Verjetnost, da pa bi mladi zdravi odrasli s pnevmokokno pljučnico zbolel “kar tako”, je izjemno izjemno majhna (in vezana predvsem na nespoznane imunske pomanjkljivosti), prav tako neugoden izhod.
Možno je, da ima na videz mladi zdravi odrasli neodkrito imunsko pomanjkljivost (npr. motnjo v delovanju sistema komplementa), kjer pa so invazivne okužbe s piogenimi bakterijami (bakterijami, ki povzročajo gnojenje), pogostejše.
Če se pogovarjamo o smiselnosti cepljenja mladega odraslega proti invazivnim okužbam z bakterijo pnevmokokom, je le to smiselno za tiste mlade odrasle, ki imajo določene specifične motnje imunosti (motnje v delovanju komplementa, stanje po odstranitvi vranice, drugo), kronične bolezni dihal, druge kronične bolezni; bolnike po poškodbah glave in zlomih lobanjskih kosti, ipd.
Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Za kako vrsto pljučninice pa zbolevajo pol zdravi ljudje jaz koliko vem je cepivo le proti pnevkokni pljučnici,brez predruženimi bolezni malo nazaj sem prebolel pljučnico s komaj 37.4 vročine in moral bolnica za 10 dnilp

Pljučnica pomeni vnetje pljuč, povzročajo pa jo lahko najrazličnejši povzročitelji.
Pri mladih odraslih pljučnico npr. pogosto povzroča bakterija Mycoplasma pneumoniae (v mladih kolektivih včasih vidimo prave epidemije), pa bakterija Clamidia pnevmoniae; pljučnice povzročajo različni virusi…
Cepivo pa je res le proti pneumokokni pljučnici.
Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala lepa za odgovore Moj začetek je 37.4 vrhunec ukužbe pa 41.5 hvala bogu da je minilo.pa legionelska pljučnicnica tudi obstaja ane,ali bolezni ki zgledajo pljučnica ba je tudi papige prenašajo eno vrste vpljučnice, pa ba je tudi zajci a se reče trkamania al neki takega

Seveda, obstaja tudi pljučnica (izjemno težka), ki jo povzroča bakterija Legionella pneumophilla, le ta je pri mladih, zdravih odraslih spet izjemno redka, veliko bolj ogroča starejše, pa kadilce, pa kronične bolnike, alkohoike, ipd., pa, seveda, obstajajo klamidijske pljučnice, pa ….
Papige in nekatere druge vrste ptil prenašajo bakrerijo Chlamidio psitacii (bolezen je psitakoza), bolezen poleh akutne okužbe dihal spet lahko poteka s težko pljučnico…
Povzročiteljev pljučnic je veliko…
Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Sem enkrat gledal eno odajo ker legionarska pljučnica pomira par mladih ljudi in nastala prava pandemija zbolelo več ljudi vendar so meli potem posledice zaradi te pljučnice

Pozdravljeni!

Zanima me kako je, če po odstranitvi vranice (po 5-ih dneh normalne temperature) naraste temperatura na 38 in čez?
Hvala za odgovor! Lp

Spoštovani, pri porastu temperature v prvem tednu po operativnem posegu je NUJNO POTREBNO ugotavljati možnost bolnižnične okužve (v času ali neposredno po posegu), opraviti ustrezne preiskave (odvzeti kri za ugotavljanje dejavnikov vnetja, pa tudi hemokulturo) in bolnika tudi pokriti z ustreznimi antibiotiki, po potrebi. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!

Prebolevam pljučnico. Bris žrela je bil pozitiven na Mycoplasma pneumoniae DNA. Prosim vas za komentar vašega odgovora:

V službi sta namreč 2 moja sodelavca iz iste pisarne v zadnjem mesecu že prebolela pljučnico, zdaj pa sem jo dobila še jaz. Na infekcijski kliniki so mi rekli, da moja okužba ni nalezljiva.
Ali lahko kljub vsemu prenesem pljučnico na moje bližnje (predvsem me skrbi za mojo 1-letno hčerko)?

Hvala za pojasnilo,
whity

Spoštovani, znotraj celična bakterija Mycoplasma pnevmoniae povzroča akutne okužbe dihal in atipično pljučnico in je pravzaprav med najpogostejšimi povzročiteli pljučnice pri šolarjih in mladih odraslih. Bolezen se res pogosto širi v epidemijah, res pa je tudi, da so okužbe pri zelo majhnih otrocih redke. Inkubacija je 1-4 tedne.
Če razumete angleško, si lahko o mikoplazemski okužbi na rato preberete tudi na spletni strani CDC.
http://www.cdc.gov/ncidod/dbmd/diseaseinfo/mycoplasmapneum_t.htm
Komentar vašega infetologa težko tolmačim, saj okužbe z mikoplazmo infetologi dobro poznajo. Ob akutni okužbi dihal, ki ste jo prebolevali (kašljali, ipd,) ste prav gotovo bili kužni; kar pa je sedaj, ko najbrž že nekaj časa jemljete antibiotik, minilo.
Menim, da je najbolje, da se še enkrat pogovorite z infektologom.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

joj, kako sovražim te navzkrižne informacije!

Zbolela sem 24.12. s povišano temperaturo, suhim kašljem in glavobolom. Ker se stanje ni izboljšalo, hkrati pa je moja zdravnica slišala piskanje na pljučih, sem bila 29.12. napotena na infekcijsko kliniko. Tam so mi pregledali kri (CRP=230), na pljučih pa kaj posebnega niso slišali, zato so mi predpisali Sumamed (3 dni), pljuč pa mi niso slikali. Predvidevali so, da bi lahko šlo za novo gripo in so mi vzeli brise nosu in žrela. Zatrjevali so, da pljučnice nimam in da sem verjetno nalezljiva.

Naslednji dan se je izkazalo, da so izvidi brisov negativni za vse, kar so me testirali, razen Mycoplasma pneumoniae DNA.

4.1. sem imela kontrolni pregled, kjer so mi spet pregledali kri (CRP padel pod 50) in izdali mnenje, da je najverjetneje šlo za atipično pljučnico, ki jo povzroča omenjena bakterija. Tokrat so slišali piske in poke v pljučih, a me na slikanje pljuč spet niso poslali, ker naj bi imela atipično okužbo dihal, ki se pri slikanju običajno ne pokaže ?!? Zatrdili so mi, da nisem nalezljiva.

Če grem še enkrat tja, bom dobila verjetno še tretjo diagnozo??

Počutje je še vedno slabo, piskanje v pljučih občutim celo sama. Imam boleč kašelj. Ponoči težko diham (plitvo, hitro) in se še znojim. Vso terapijo, ki so mi jo predpisali, je sumamed 500 (3 tablete), ki sem jih jemala 29.-31.12. Ali se bodo torej zdaj pljuča pozdravila kar sama od sebe, brez dodatnih zdravil?

Največjo nevarnost prenosa pljučnice torej zdaj predstavljam za moža in to še cel mesec dni? Eventuelno pa tudi za sodelavce, ko se bom vrnila na delo.

Prosim za vašo potrditev mojih predvidevanj, saj sem ob vseh teh navzkrižnih informacijah resnično že zmedena.

Najlepša hvala za tako hiter odgovor na prejšnji mejl,
whity

Spoštovani, hvala za podroben opis in čeprav se vam bo zdelo še tako nenavadno, vse se ujema.
Okužba z mikoplazmo ima laho v začetni fazi povsem isto klinično sliko kot gripa (in številne druge akutne okužbe dihal), vendar je zelo visok indiator vnetja (CRP 230) že v samem začetku kazal na bakterijsko in ne na virusno okužbo. Večino virusnih povzročiteljev so s preiskavami izključili in potrdili genetski material bakterije mikoplazme pnevmonije, ki prav tako povzroča tako klinično sliko, oz. je najpogostejši baterijski povzročitelj atipične pljučnice.
Na mikoplazmo je očitno že v samem začetku pravilno pomislila tudi zdravnica, ki vam je predpisala Sumamed, ki je pravi antibiotik izbora. Po jemanju antibiotika je tudi vaša kužnost prenehala.
Po pljučnici traja okrevanje kar nekaj časa, saj gre za vnetje pljuč in se mora tudi po prenehanju delovanja mikroorgizmov (ki smo jih ubili z antibiotiki) iz pljuč odstraniti kar precej odpadnega materiala.
Kužna sedaj vsaj z mikoplazmo prav gotovo niste; edino, na kar je potrebno biti pozoren, je, če bi tudi mož v naslednjih dveh tednih zbolel z akutno okužbo dihal, da se zdravnika opozori na vašo predhodno okužbo z mikoplazmo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Z vašim odgovorom ste pregnali moje dvome. Najlepša hvala!
whity

No, lepo in upam, da boste čim prej popolnoma okrevali. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni;)
Imam sina, ki bo januarja dopolnil 4 leta. Zaradi grozljivega kašlja sva dobila antibiotik SUMAMED 200mg. Diagnoza je bila ATIPIČNA PLJUČNICA. Malemu sem dajala 3 dni sirup, ampak se mi ne zdi da bi blo kaj bolje. Ima še vedno hude napade kašlja. V sredo imava kontrolo pri pediatrinji.

hvala in lep pozdrav Simona

Spoštovani, diagnoza atipična pljučnica se nanaša na rentgenski ali pa klinični opis dogajanja. Od bakterij atipino pljučnico povzroča Mycoplasma pnevmoniae, za katero je Sumamed 1. antibiotik izbora, ali pa jo še pogosteje povzročajo virusi, pri katerih, kot veste, ni učinkovit noben antibiotik. V kolikor se vam zdi, da je stanje slabše, lahko ibiščeze pediatra tudi prej. Sicer pa poskrbite za inhalacije, primerno vlaženje prostora.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!
S 4,5 letnim sinom smo se ravnokar vrnili iz bolnišnice kjer smo bili hospitalizirani zaradi bakterijske plučnice. V bolnišnici smo prejemali antibiotik ketocef. Poleg tega so se nam pojavile še norice. Po pet dnevni hospitalizaciji nadaljujemo zdravljenje doma. Dobili smo antibiotik Zinnat suspenzijo a 250mg -2×4 ml/12h.
Sedaj me pa zanima: koliko časa se bo še nadaljeval kašelj in plitko hitro dihanje (imamo tudi povečano žrelnico za odstranitev)? Sluz se čisti iz noska, je čista. Občasno se še pojavlja povišana temperatura (37,5). Apetit se počasi vrača. Kakšnih drugih bolečin ni. Norice se končujejo.
Hvala

New Report

Close