Pljučni rak III
Pozdravljeni!
Ponovno se oglašam in prosim za nasvet za svojega tasta. Pri njemu bolezen napreduje, metastaze se širijo po telesu, bolečine postajajo neznosne, naklofen ne pomaga več. In prav zaradi bolečin smo tasta peljali k dežurnemu zdravniku. Dal mu je protibolečinsko inekcijo in odredil vsakodnevno terapijo s kisikom. Ko smo tasta peljali na drugo terapijo s kisikom, so mu zaradi slabosti odpovedale noge. Zdravnik nam je predlagal, naj pokličemo na Oddelek za pljučne bolezni Slivniško Pohorje in prosimo za izvide, da bo videl kako je bolezen napredovala in se dogovorimo za možnost zdravljenja s kisikom na domu. Zdravnik na omenjenem oddelku
mi je zagotovil, da pri tastu ni nobene indikacije za zdravljenje s kisikom,
da so sami kriteriji za pridobivev kisika komplicirani, da vsa stvar poteka predolgo…
Ker obstajajo določene firme, ki posojajo jeklenke s kisikom in ti nudijo tudi strokovno pomoč pri zdravljenju s kisikom na domu, me zanima ali je stvar sploh potrebna, saj strokovnjak za pljučne bolezni trdi, da ni potrebe za zdravljenje s kisikom, medtem, ko omenjeno zdravljenje odredi dežurni zdravnik po pregledu, ali pa je morda vmes le denar ….
Prav tako je dežurni zdravnik ugotovil povečana jetra. Ali se to zdravi?
Vse, ki imajo podobne izkušnje prosim za nasvet.
s pozdravi,
Franjo
Dragi Franjo, pozdravljeni!
Če obstaja možnost, da uredite kisikovo terapijo na domu, vam priporočam, da to storite in se potrudite skozi še tako zapleteni birokratski proces. Oče bo takšno zdravljenje najverjetneje slej ko prej potreboval, če ga lahko ima na domu, je to veliko bolje kot bolnišnica, kajne? V domačem okolju se vsak bolnik bolje počuti kot v brezosebni bolnišnici, kjer nikogar ne pozna. Glede na stroške ima vsak svoj pogled, vendar je običajno zdravljenje na domu cenejše kot hospitalizacija. Možno je seveda, da ta trenutek tast še ne potrebuje kisika, vendar bo njegova bolezen napredovala. Pozanimajte se torej za potrebne kriterije, ki jih morate izpolnjevati in sprožite postopek. Jetra so najverjetneje povečale metastaze, hkrati s tem pa v njih zastaja tudi kri. S slabšim delovanjem jeter so možne tudi druge posledice, zlasti otekanje (v trebuh, pa tudi v ude).
Priporočam vam, da vprašanje o zdravljenju s kisikom na domu zastavite dr. Janku Kersniku na forumu Družinska medicina. Dr. Kersnik ima s takšnim zdravljenjem gotovo precej izkušenj.
Lepo vas pozdravljam!
Irena