Plačilo bolniške pri minimalni plači?
Spoštovani!
Zahvaljujemo se Vam za postavljeno vprašanje. V Skupini za pomoč staršem bolnih otrok že pripravljamo odgovor na Vaše vprašanje.
Lepo Vas pozdravljam v imenu celotne skupine!
Spoštovani!
Podajamo odgovor na Vaše vprašanje.
Nadomestilo med začasno zadržanostjo od dela oziroma laično poimenovano ‘bolniško‘ urejata Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ-UPB3, Ur. l. RS, št. 72/06 s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju: ZZVZZ) ter Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja (Ur. l. RS, št. 79/94 s spremembami in dopolnitvami).
Pravica do nadomestila zaradi nege otroka pripada enemu od staršev oziroma rejniku ali skrbniku, kadar otroka dejansko neguje in varuje, ter zakoncu ali zunajzakonskemu partnerju, kadar dejansko neguje in varuje otroka svojega zakonca ali zunajzakonskega partnerja. To pravico lahko upravičenec uveljavlja do dopolnjenega 18. leta otrokove starosti oziroma dokler traja roditeljska pravica.
V skladu z ZZVZZ pripada pravica do nadomestila od prvega dne zadržanosti od dela in traja v posameznem primeru največ do sedem delovnih dni, za otroke do sedem let starosti ali starejšega zmerno, težje ali težko duševno in telesno prizadetega otroka pa do 15 delovnih dni. Imenovani zdravnik lahko izjemoma podaljša trajanje pravice do nadomestila osebnega dohodka za nego otroka, in sicer v primerih, ko je taka odsotnost potrebna zaradi nenadnega poslabšanja zdravstvenega stanja otroka oziroma v drugih izjemnih primerih. Taka odsotnost ne more biti daljša od 6 mesecev.
Ne glede na prejšnji odstavek lahko, na predlog strokovnega kolegija Kliničnega centra Ljubljana – Pediatrične klinike (v nadaljevanju: strokovni kolegij), imenovani zdravnik podaljša trajanje pravice do nadomestila plače za nego otroka in sicer v primerih, ko je to potrebno zaradi težke možganske okvare, rakavih obolenj ali drugih posebno hudih poslabšanj zdravstvenega stanja. Na predlog strokovnega kolegija lahko imenovani zdravnik odobri tudi pravico do nadomestila plače enemu od staršev, ko je tak otrok v bolnišnici.
Zavarovancu pripada nadomestilo za delovne dneve oziroma delovne ure, ko je zadržan od dela, kot tudi za praznične in druge dela proste dni, določene z zakonom.
Glede na 31. člen ZZVZZ nadomestilo za nego ožjega družinskega člana znaša 80% osnove. Osnova za nadomestilo je povprečna mesečna plača in nadomestila oziroma povprečna osnova za plačilo prispevkov v koledarskem letu pred letom, v katerem je nastala začasna zadržanost od dela. V osnovo se štejejo vsa nadomestila, ki jih je zavarovanec prejel iz naslova delovnega razmerja, nadomestila za brezposelnost, starševska nadomestila in nadomestila, izplačana v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja. Nadomestilo ne more biti manjše od zajamčene plače (po podatkih Davčne uprave Republike Slovenije ta trenutno znaša 237,37 EUR) in ne višje od plače, ki bi jo zavarovanec dobil, če bi delal oziroma od osnove, po kateri je v času zadržanosti od dela zavarovan.
Izračun višine nadomestila plače med začasno zadržanostjo od dela ureja Pravilnik o obračunu bruto nadomestil plač med začasno zadržanostjo od dela v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja in o načinu vlaganja zahtevkov delodajalcev za povračilo izplačanih nadomestil (Ur. l. RS, št. 130/2004 s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju: Pravilnik). Sam izračun je urejen v 15. členu Pravilnika, kjer je določeno, da se višina bruto nadomestila plače izračuna na podlagi izhodiščne urne osnove, urne osnove za nadomestilo, upoštevanja določb glede najvišjega in najnižjega nadomestila plač ter veljavnih višin prispevkov delodajalcev.
Glede na navedeno lahko zaključimo, da vam pravica do nadomestila pripada za tisto število delovnih ur, ko ste bili zaradi nege otroka zadržani od dela. To pomeni, da se vam bo plača zmanjšala le za te delovne dni oziroma delovne ure, kolikor ste bili odsotni, pri tem pa ni relevantno, ali ste odsotni 7 ali 14 dni, saj je izračun v teh obeh primerih enak. Natančnega odgovora na vprašanje kakšna bo vaša plača vam žal ne moremo podati, saj bi za natančen izračun z vaše strani potrebovali natančnejše podatke.
Kolikor se Vam porajajo dodatna vprašanja v zvezi z navedenim, se lahko vedno obrnete na nas, in po najboljših močeh vam bomo skušali pomagati.
Odgovor pripravila:
Klara Zorko, uni. dipl. pravnica,
članica Skupine za pomoč staršem bolnih otrok
Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru