Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Pik klopa v nosečnosti

Pik klopa v nosečnosti

Na sprehodu sem staknila klopa, ki se mi je nato prisesal na nogo in zaradi moje površnosti ostal neopažen. Prisesan je bil približno 12 ur.

Noseča sem 27 tednov in me zanima, kakšne so lahko posledice za plod, v primeru da je bil klop okužen (meningitis, borelioza).

Nekje sem prebrala, da lahko do 4 dni po piku še dobiš injekcije imunoglobulina za omilitev ali preprečitev meningitisa. Je to res? Ali je to primerno za nosečnice?

Najlepša hvala za odgovor in vaš čas.

Lep pozdrav.
Maja

Spoštovani!
V Sloveniji imunoglobulinov proti virusu klopnega meningoencefalitisa po ekspoziciji ne uporabljamo, saj njegova vloga in zanesljivost v preprečevanju bolezni nista povsem jasni.
Vbodeno mesto je potrebno opazovati cca 14 dni po vbodu in v primeru, da bi opazili rdečino, obiskati zdravnika. V primeru zaznane rdečine bi bili kot nosečnica še dodatno vodeni in obravnavani (zdravljeni z antibiotikom). Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!
Morda niste pravi naslov za naslednje vprašanje, a vseeno: sama imam enak problem, sem pa v 22. tednu nosečnosti.
Na kaj naj bomo pa pozorni v slučaju okužbe s klopnim meningitisom oz. v kolikem času po piku se bolezen pojavi? Pa še to: po kolikšnem času bi se okužba za omenjenima klopnima boleznima zaznala tudi na krvi? Se morda velja čez nekaj časa testirati?

Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav,
Anja.

Najprej malo več o klopnem meningoencefalitisu (post je bil objavljen pred cca 2 letoma):
KLOPNI MENINGOENCEFALITIS (KME)

Klopni meningoencefalitis je virusno obolenje osrednjega živčnega sistema. Povzročitelj je virus centralnoevropskega meningoencefalitisa (KME). Slovenija je za klopni meningitis endemično področje. V Sloveniji s klopnim meningoencefalitisom letno zboli med 100 do 400 ljudi, pri 97% je potrebna hospitalizacija.

V Evropi je znanih več naravnih žarišč klopnega meningoencefalitisa. Okuženo območje se razprostira od Skandinavije čez Poljsko, Nemčijo, Češko, Slovaško, Avstrijo, Madžarsko, Slovenijo in Hrvaško. Okuženost klopov v Evropi:
Avstrija: 0,44-6,2 %
Češka: 0,3-4,5 %
Nemčija: 0,2-2%
Italija: 0,05%
bivša SZ: 3-40%
V Sloveniji so okuženi klopi predvsem v gozdovih Gorenjske in Štajerske, nekoliko manj pa na Notranjskem, Kočevskem in novomeškem območju. V zadnjem času opažamo tudi okužbe na območjih, ki v preteklosti niso veljala kot posebno okužena. Zato ni mogoče točno začrtati meja okuženega območja.
Samica klopa, ki se med hranjenjem na gostitelju okuži z virusom KME, prenaša virus na potomce (transovarialno; na jajčeca). Prav tako se virus prenaša tudi iz ene razvojne oblike v drugo (transstadialno). Larve in nimfe se okužijo med hranjenjem na okuženem gostitelju, ki ima virus KME v krvi. Na človeka lahko prenesejo virus vse razvojne oblike klopa, izjemoma pa lahko pride do okužbe tudi z mlekom okužene živali (koze, ovce, krave).
Okuženi klop ostane kužen celo življenje. Pred preobrazbo iz enega stadija v drugega se virus v klopu pomnožuje in naseli skoraj vse klopove organe.
Klopi nikoli ne zbolijo! Kroženje virusa KME se v naravi okrepi, kadar se pojavijo mlade živali, ki so dovzetne za okužbo, kadar se pojavijo nove vrste gostiteljev, kadar se pojavijo veliki vretenčarji, ki so lahko gostitelji več klopom, kadar se okrepi populacija klopov: mile zime, vlažna poletja. Za večino gostiteljev je virus klopnega meningoencefalitisa neškodljiv, proti virusu pa vseeno razvijejo specifična protitelesa. Kadar ima večina gostiteljev protitelesa, virus preneha krožiti v naravi.

Kdo je bolj kužen: klopi – samice ali klopi -samci?

– Samice se hranijo dlje časa, hranijo se s krvjo, v stiku z gostiteljem ostanejo dlje.
– Samci se hranijo pogosteje, sesajo le kratek čas, zamenjajo več gostiteljev, zadovoljijo pa se že s površinskim tkivom, morda lahko okužijo več gostiteljev?

Ko se klop prisesa, v slini izloči najrazličnejše snovi:

– Protivnetne snovi
– Snovi za preprečevanje strjevanja krvi
– Analgetične snovi
– Vboda klopa zaradi snovi, ki delujejo analgetično, ne čutimo, zato ljudje, ki zbolijo s klopnim meningoencefalitisom pogosto sploh ne vedo, da jih je vbodel klop.

OPIS BOLEZNI PRI ČLOVEKU
Klopni meningoencefalitis je virusno obolenje osrednjega živčnega sistema. Inkubacija za bolezen je 7-14 dni (2-28 dni). Inkubacija je v povprečju 7-14 dni (po drugem avtorju 10 do 20 dni). (Opisani razponi pa so bili vse med 2 do 28 dni). Bolezen ima dvofazni potek.
1. faza traja 2-4 dni in poteka kot prehladu podobna bolezen (utrujenost, glavobol, vročina, bolečine po mišicah in sklepih, znaki vnetja zgornjih dihal, slabost, lahko znaki okužbe črevesja). Pri 70% do 80% ljudi se bolezen s prvo fazo tudi konča. (Prva faza nastopi po preteku inkubacije).
Po prvi fazi lahko nastopi prosti interval; stanje brez bolezenskih znakov. Pri 20-30% ljudi se po 8-dnevnem prostem intervalu brez bolezenskih znakov razvije druga faza.
Znaki 2. faze so: meningitis, hud glavobol, temperatura, bruhanje, otrdelost vratu, encefalitis – vnetje možganov, možganskih živcev in vnetje živčnih korenin v hrbtenjači in podaljšani hrbtenjači. Smrtnost bolezni je 1%. Kar 35-58% bolnikov ima lahko po bolezni trajne posledice: nevropsihiatrične, glavobol, depresija, motnje koncentracije, trajna ohromelost, zmanjšana delovna sposobnost.
Diagnozo postavimo na osnovi epidemiološke anamneze (pik klopa), klinične slike (meningitis ali meningoencefalitis) in seroloških preiskav. Zdravljenje je le simptomatsko.

Ljudje se lahko prekužijo tiho, povsem brez kliničnih znakov, 70-80% z znaki bolezni razvije le prvo fazo.
……………………………………………………………….

Po vbodu klopa bodite pozorni predvsem na dvoje:
– kožne spremembe, značilno rdečino, ki nastane na mestu vboda cca 1 teden po vbodu, je povsem v nivoju kože, se širi navzven in centralno bledi;
– morebitne znake gripi podobne bolezni, ki bi nastala cca 14 dni po vbodu: bolečine v mišicah in sklepih, utrujenost, glavobol, ipd.

Ob slednjih primerih bi imelo potem smisel tudi testiranje, časovno, seveda, odvisno od vrste znakov. (Pri rdečini in sumu na Lyme boreiozo bi najprej zdravili, testirali pa šele kasneje, pšo cca 4 tednih).

Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Sklepam, da mora biti rdečina, ki se pojavi pri boreliozi, izključno na mestu vboda klopa, ali se lahko pojavi tudi kje drugje na telesu? Ali srbi?

Najlepša hvala za vašo pomoč!
A.

Spoštovani, rdečina se pogosteje sicer res pojavi mestu vboda, ne pa vedno. Včasih se rdečina pojavi tudi na mestu, kjer bolnik klopa ni opazil. Rdečina pri boreliozi ne srbi.
LP!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!

V prejšnjih postih sem vas že spraševala o piku klopa v nosečnosti. Sedaj je od tega že dobre štiri tedne, nisem zbolela za KME, niti se ni pojavila rdečina.
Kot sem prebrala iz vaših preteklih odgovorov, je možno, da bi prebolela KME “potihoma”- ali je v tem primeru kaj nevarnosti za nerojenega otroka? Pa še to: kljub vsemu bi se rada testirala za protitelesa na obe bolezni (nosečniška panika :o))? Kje lahko to opravim samoplačniško? Po kolikšnem času od vboda (za boreliozo 4-6 tednov, kaj pa za KME?) bi bilo primerno?

Najlepša hvala za odgovore.
A.

Spoštovani!
Serološke preiskave tako na Borelijsko okužbo, kot za klopni meningoencefalitis samoplačniško opravljajo na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo Medicisnke fakultete v Ljubljani, vendar, kot mi je znano, ne odvzemajo tudi krvi. Kri je potrebno do 15. ure dostaviti v sprejemni laboratorij.

Za odvzem krvi pa se je potrebno dogovoriti nekje drugje, npr. pri izbranem zdravniku, laboratoriju zdravstvenega doma, na področnem Zavodu za zdravstveno varstvo. Morda bi se na področnem zdravstvenem domu ali na Zavodu za zdravstveno varstvo lahko dogovorili tudi, da poskrbijo za organizacijo preiskave v celoti.
Če ste bili zdravi vi, tudi plod ni bil (posebej) ogrožen. Protitelesa proti virusu klopnega meningoencefalitisa se lahko ugotavljajo sočasno s protitelesi proti Boreliji. LP!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni. Sem v 34. tednu nosečnost in sem zelo zaskrbljena, ker sem danes na goleni imela miniaturnega klopa, področje pika me srbi in je malo otečeno. Vem, da moram mesto opazovati, kljub vsemu pa bi rada vaše mnenje ali bi bilo smiselno čez 4 tedne pogledati serologijo na borelijo? Brala sem namreč, da lahko okužba poteka tudi asimptomatsko. Mogoče veste kakšne posledice bi nezdravljena okužba lahko imela na plod v pozni nosečnosti?

V prejšnji nosečnosti sem izgubila otročka zaradi srčne napake, zato sem sedaj še toliko bolj prestrašena. Tudi takrat sem imela sicer bolj v zgodnji nosečnosti 2 klopa. Po tem ko sem rodila, sem opravila testiranje na borelijo, vendar so bila IgM in IgG negativna.

Imate kakšne podatke o zanesljivosti hitrih testov na borelijo, ki se kupijo v lekarni?

Hvala za vašo pomoč in lep pozdrav.

Spoštovani, podatkov o zaensljivosti hitrih testov nimam. Na splošno lahko borelijska okužba vpliva na plod v katerikoli fazi nosečnosti, v primeru da ni zdravljena. V vašem primeru je ključno, da opazujete vbodeno mesto in v primeru suma okužbe takoj prejmete antibiotik. Posvetujte se s svojim ginekologom.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani.

Včeraj sem na postelji opazila klopa, kot ga še nisem videla. Tako napit s krvjo, da se je zdelo, da bo vsak čas počil…Klopa smo zavrgli, preoblekli posteljo, se stuširali, okopali in skrtačili psički. Moram priznati, da psički sicer spita pri nama na postelji (še zaenkrat, dokler ne pride dojenček). Ker pa je bil klop na moji strani postelje nimam pojma, od kdaj je bil tam, niti na kom je sploh bil, na psičkah ali na meni. Zgleda se je pač napil in odpadel. Da ga ne bi opazili na psičkah, ko jih vsakodnevno krtačimo mi je čudno, še bolj mi je čudno, da ga ne bi opazila jaz ali mož, če bi bil tako velik klop na katerem od naju. Seveda me sedaj zelo skrbi. Tako za psički, kot tudi zame in otročka. Pravijo, da je klop bolj nevaren, če je dlje “prisesan”. Zase vem, kaj moram opazovati za borelijozo in vem, da se zdravi z antibiotiki in na plod naj ne bi imela vpliva, kaj pa klopni meningitis? Lahko škoduje otročku? Žal mi je, da se nisem cepila pred nosečnostjo, a sem se žal preveč ukvarjala z umetno oploditvijo in opustila to misel, sedaj pa me žre…Koliko časa in na kaj naj bom pozorna pri sebi in pri psičkah? Sem pa noseča 34+4.

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Spostovani, tole je cisto ugibanje. Sicer pa je inkubacija za KME od 2 pa do 28 dni, v povpr 14 dan. Obicajno ima 2 fazni potek, slabo pocutje, vrocina, nato par dni nič, potem pa hud glavobol, bolnika moti svetloba, vrocina, ipd. Sedaj itak nimate kaj drugega, kot da opazujete situacijo

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close