Peta otroška bolezen
Spoštovani,
če boste test opravili prej kot v 3 tednih, boste dobili zelo verjetno le rezultat stanja, v katerem ste bili pred stikom z okužbo. Da bi se pojavila protitelesa, morate bodisi zboleti ali pa mora od stika z okužbo preteči minimalno 3 tedne, včasih še več. Je pa res, da izpuščaji praviloma nastopijo, ko se začnejo protitelesa že tvoriti, takrat pa virus izgine iz obtoka in iz izločkov in kužnost močno upade.
Svoje vprasanje pridruzim tej temi. Sem v 32. tednu in prisla je debata na otrosko bolezen. Izvedela sm- za nazaj, da sem v cca 17. tednu bila izpostavljena osebi z 5. otrosko boleznijo. Zbolela nisem – nisem ima simptomov. Ginekologinja mi je dala zelo hotro napotnjco za infekcijsko. Zelo me skrbi, da semetakrat okuzila, zdaj pa je minilo ze toliko casa, da je skodovalo plodu.
Vsi uzji do sedaj so bili BP.
Se jaz prosim za mnenje.
Spoštovani,
kakšno mnenje? Zakaj? Šli ste čez cesto, ne da bi pogledali levo in desno in prišli ste živi in zdravi na drugo stran in 10′ za tem vas je obšla panika, ker se se nenadoma zavedli, da ste šli čez cesto in niste vedeli, da hodite po cesti, kaj vse bi se vam bilo lahko zgodilo. Ima to kakšen smisel? Za mene ga nima. Za trenutek se pač zamisliš in greš dalje. Če je s plodom ves čas bilo vse v redu in je od “možne okužbe” več kot 3 mesece, (12 tednov) je karkoli že je bilo ali ni bilo, mimo.
Spoštovani,
edini problem pri okužbi s 5. boleznijo bi bila anemija ploda, ta pa se ne more razviti prej kot po 6 tednih od okužbe in ne, tega se na morfologiji ploda ob NS ne vidi.
to pomeni, da ste v preteklosti že preboleli 5. bolezen in ste proti njej odporni.
ne da se ugotoviti, ampak asimptomatskih okužb 5. otroške bolezni skorajda ni oziroma takšnega primera, kjer bi plod odmrl zaradi anemije in bi bil razlog “asimptomatska 5. bolezen” še nisem srečal, pa se s tem ukvarjam.
Spoštovani,
edini resnejši problem bi bila anemija ploda oziroma otroka po rojstvu, kar pa se tipično pojavi med 6 in 14 tedni po okužbi. Povsem izven nevarnosti torej niste, je pa precej majhna in še to le v primeru, da sami še niste preboleli 5. otroške bolezni, za kar obstaja cca. 15% statistična verjetnost.
test lahko naroči vaš osebni zdravnik, lahko pa se pozanimate na infekcijski kliniki. Samoplačniško lahko serološki test na 5. bolezen (parvovirus B19) opravite na Inštitutu za mikrobiologijo v Ljubljani.
to nima nobene zveze. Ko se v krvi pojavijo protitelesa, je bolezen mimo ali najmanj v izzvenevanju. Sicer pa ima vsaka infekcija svoje znake. Peta bolezen povzroča tipične izpuščaje. Ne se poglabljat v snov, ki je ne razumete in za razumevanje tudi nimate predznanja. Ostanite v okvirih, ki jih razumete in se k zdravniku zatecite, če boste bolni. Vse ostalo prepustite zdravniku.
Ne vem dr. Pusenjak ce ste me razumeli prav. Samoplacnisko sem se testirala in imam igG:pozitivno igM: negativno. Sedaj ko je hcerka zbolela, sem se od nje nalezla nahoda in bolecega grla, pri njej se je sedaj pojavil izpuscaj. Zato me zanima ce lahko glede na igg:poz zbolim se enkrat za 5.otrosko? Glede na znake “prehlada”
hvala vam za odgovor
Aha! Ne, če imate IgG že od prej, za 5. boleznijo ne morete več oboleti.
Pozdravljeni
Tudi mene zanima glede pete otroške bolezni. Prejšnji teden sem bila v tesnem stiku z otrokom, ki je čez 2 dni dobil izpuščaje in bilo je tudi potrjeno, da gre za peto otroško bolezen. Včeraj sem opravila testiranje za protitelesa, ki so pokazala mejno vrednost protiteles IgG=0,9 (neg <0,9), IgM je bilo negativno.
Sedaj me zanima, ali sem prebolela peto otroško bolezen ali ne, in koliko je to nevarno za plod, če le te nisem prebolela. Sem v 23. tednu nosečnosti.
hm? Pri tako nizkem titru, ki je kot jasno pove interpretacija “na meji zaznave”, kar je lahko tudi lažno, bi rekel, da 5. bolezni niste še preboleli. Zato bi test ponovil čez 3 tedne in v primeru, da bo pozitiven, bi se vključil v program sledenja nosečnosti, ki se začne nekje 6 tednov po okužbi. Domnevam, da vas zato skrbi, čeprav tega niste eksplicitno zapisali.