Pozdravljeni,
vem, da to kar bom zdaj napisala, vam vsekakor ne bo všeč. Ca.10 let nazaj se mi je prvič pojavil perioralni dermatitis. Takrat sem se zdravila s tableti Geomycin. Nato sem imela kar nekaj časa mir. Potem, se mi je pa pred ca. 5.leti ponovno pojavil. Takrat sem se zdravila z nekimi drugimi tableti, ne vem več imena, jih pa ni več na slo.tržišču. To se je ponovilo kar pogosto. Vmes, ko izbruh ni bil ne vem kako drastičen, sem ga pozdravila tudi s tako imenovano ničelno terapijo-se pravi, da nisem no kožo popolnoma nič nanašala. Kreme Rozamet ter Rozex sta bili tudi prisotni, s tem da menim, da ni nevem kako pomagalo. Vmes sem rodila. Nato se je pa možu nekaj na roki izpustilo. Ugotovitev je bila alergija na krom. Dobil je kremo Elocom. No, od tukaj naprej vam pa ne bo všeč: Ko sem bila že kar obupana, termina pri dermatologu sem dobila ne vem kdaj, sem poskusila Elocom na perioralnem dermatitisu, in glej ga zlomka, čez dva dni sem bila kot prerojena. Takrat se mi tudi kar nekaj časa ni pojavil. Nato sem v drugo zanosila, in proti koncu se mi je ponovno pojavil katasrtofalni dermatits. Ker sem bila noseča kakšni tableti niso prišli v poštev, Rosamet sploh ni deloval in sem se ponovno namazala z Elocomom. Zdaj se je začelo dogajati to, kar dermatologi govorijo: če se nisem dva dni namazala, se je ponovno začelo. Zdaj sem že rodila in polno dojim, se pravi tableti ponovno ne pridejo v poštev. Počasi se mi je začelo umirjat. Moje vprašanje je, ali je možno, da če je perioralni dermatitis drugačnega izvora ( npr.stres, želodec, nezadovoljstvo…) in pa ne prekomernega nanašanja kozmetičnih vlažilnih sredstev, da se lahko pozdravi tudi samo od sebe pa Elocom nima kontraindikacije?
Upam, da nisem preveč zakomplicirala pa že v naprej hvala za odgovor.
Maja
Spoštovana Maja!
Vaše pismo mi je pravzaprav všeč, saj vam bom lahko odgovoril in hkrati upam, da bo odgovor prebral še kdo s podobnimi tažavami, da si ne bo zadeve tako zakompliciral kot vi.
Torej, perioralni (tudi periorbitalni) dermitis je žal kronična dermatoza, ki se zelo rada ponavlja. Z zdravili, ki so nam na voljo in pravilno nego, lahko bolezen držimo pod kontolo – to pomeni, da dosežemo, da so spremembe komaj vidne ali celo izginejo ( za več mesecev ali celo več let) a žal obstaja visoka verjetnost, da se bodo v prihodnosti ponovno pojavile (a lahko v manj izraženi obliki). Ker je potrebno terapijo prilagajati oziroma včasih zamenjati ali spremeniti odmerke …itd, kar pa je različno od pacienta do pacienta, je potrebno takšne paciente spremljati (običajno naročamo na kontrolne preglede na 3 mesece – vsaj 2 ali 3x, kasneje – ob izboljšanju pa redkeje).
Prvi pogoj za uspešno zdravljenje perioralnega dermatitisa je pravilna diagnoza. Če je oblika zelo “trdovratna” je potrebno preveriti diagnozo ali poiskati poslabševalne dejavnike. Prekomerna uporaba hidratantnih kozmetičnih krem še zdaleč ni edini dejavnik pri perioralnem dermatitisu.
Sedaj pa na poglavitni problem: in sicer uporaba napačnih zdravil. Elocom, je zdravilo iz skupine glukokortikosteroidnih hormonov, ki imajo zelo “močan” učinek na našo kožo. So sicer zelo dobra zdravila za določene kožne bolezni a žal popolnoma napačna za zdravljenje perioralnega dermatitisa. Elocom omenjene spremebe nič ne zdravi, temveč povzroči vasokonstrikcijo ( “stisnjenje” žil) ter zmanjšanje vnetja, zato kožne spremembe navidezno izginejo ali se vsaj zelo izboljšajo. Verjemite mi, da to pozna vsak dermatolog ( ali bi vsaj moral poznati) in vam zato Elocoma ni predpisal (glede na vaša vprašanja sklepam, da ste pri dermatologu že bili). Problem je v tem, ker Elocom (tako kot tudi drugi podobni pripravki) perioralni dermatitis celo povzročajo, pri vas pa je pripeljal do zelo trdovratne in poslabšane oblike, za katere zdravljenje bo potrebeno kar dolgo časa (več mesecev ali celo več). Poleg tega pa pogosta ali dolgotrajana uporaba teh vrst zdravil, če so nepravilno uporabljena zapušča tudi posledice kot so atrofija (stanjšanje) kože, razširjene krvne žilice, moteno lokalno obrambno sposobnost kože, večjo dojemljivost za infekcije itd….
Povdariti želim, da v dermatologiji, tako kot v vseh vejah medicine velja pravilo, da je potrebno najprej postaviti diagnozo, na osnovi le te pa zdravnik svetuje oz. predpiše ustrezno zdravljenje. Uporaba dermatoloških zdravil, ali tudi samo kozmetičnih mazil,brez prave diagnoze ali pa “samozdravljenje” lahko pripelje do številnih zapletov, tako kot v vašem primeru.
Svetujem vam, da z uporabo Elocoma takoj prekinete in ponovno opravite dermatološki pregled, kjer se bo vašo diagnozo še enkrat preverilo in določilo ustrezno zdravljenje. Seveda je pričakovati, da bo po prekinitvi uporabe Elocoma prišlo do povratnega učinka (poslabšanja bolezni), kar bo potrebno ustrezno umiliti oz. potrpeti, da ostala zdravila dosežejo svoj učinek.
Če dojite, potem peroralna terapija (tablete) res ne pridejo v vpoštev, Elocom pa je pri vaši bolezni kontraindiciran.
Lepo vas pozdravljam
B.Žgavec
asist.Borut Žgavec dr.med.
Specialist dermatovenerolog
Dermatološko medicinski center Dimnik + Žgavec
Leskoškova 9d
Tel: 031 574 912
Dermatološka klinika UKC, Ljubljana
Hvala za tako podroben odgovor. Ali ima sploh smisel hoditi dokler dojim k dermatologu??? Saj če ne obstajajo nobeni tableti, ki bi jih lahko tudi med dojenjem jemala, krema pa ne pomaga,…?!?!?
Čeprav v Nemčiji sem zasledila, da predpisujejo ( ne me vprašati kako se imenujejo )tablete na osnovi erythromycina, ker to naj bi lahko jemali med dojenjem.
Hvlala še enkrat in le pozdrav
Seveda ima smisel obisk pri dermatologu.
Najprej je potreben ponoven pregled, da se opredeli spremembe ( a gre res za perioralni dermatitis ali je se je pri vas pojavila katera druga dermatoza, ki je perioralenm dermatitisu podobna).
Nato lahko določimo drugačno zdravljenje, ki ne vpliva na dojenje (druge oblike krem, ustrezna nega, laserska terapija…itd)
Eritromicin imamo tudi v Sloveniji a ni zdravilo izbora pri perioralnem dermatitisu (šele na tretjem ali četrtem mestu) a v času dojenja na sploh odsvetujemo sistemsko terapijo, ki ni nujno potrebna.
Lp
B.Žgavec
asist.Borut Žgavec dr.med.
Specialist dermatovenerolog
Dermatološko medicinski center Dimnik + Žgavec
Leskoškova 9d
Tel: 031 574 912
Dermatološka klinika UKC, Ljubljana
Bila sem pri zdravniku ( osebnemu ne dermatologu ), mu povedala kako in kaj, takoj rekel da gre za perioralni dermatitis. Predpisal mi je tablete Aerius 5 mg 1/dan proti srbenju, ter v lekarni narejeno kremo: 30%diprosone v belobazi. Ker sem prvič slišala za diprosone sem malo “googlala”in zasledila, da gre za korikostreoidno kremo. A sem pravilno ugotovila?? Potem verjetno tudi ni primerna za to, ali pač?????
Katere druge oblike krem pa še obstajajo??Vedno sem dobila rosamet. Sorry sem že kar malo obupana.
Hvala še enkrat in lep pozdrav
Ugotovili ste pravilno!
Še vedno pa vam svetujem tako, kot sem vam v prejšnih odgovorih.
Skratka, potreben bo dermatološki pregled in nato določitev terapije nato malce potrpljenja in zaupanje, da se bo prebrodilo obdobje verjetnega slabšanja, nato bo šlo na bolje… !
lp
B.Žgavec
Jaz sem izbruh PD dobila po porodu, kasneje, ko nisem več dojila, sem jemala antibiotik (samo krema iz lekarne ni pomagala) in se je bolezen pomirila. Kremo in antibiotike mi je predpisala dermatologinja.
Že nekaj let pa se mi spet pojavljajo izpuščaji, Po zgoraj omenjeni kremi rozamet, ponovnem nanašanju mešanice iz lekarne (žal ne vem, kaj točno je bilo v njej, se ne spomnim več, receptura je bila po navodilu dermatologinje) in locoidonu sem dobila alergično reakcijo (tako kot tudi na različne kozmetične kreme). Lani sem spet bila na antibiotiku in se je stanje popravilo, se pa tu pa tam še vedno pojavi kak izpuščaj.
Mažem se samo z mastno otroško kremo.
V glavnem, izpuščaji se mi trenutno čisto lepo umirijo, če jih čez dan prekrijem z navadnim korektorjem. Gre pa res za največ tri, štiri hkrati, tako da se mi ne zdi vredno hoditi k specialistu zaradi tega. Nekaj dni imam pač izpuščaje, ki se v kakem tednu posušijo in odluščijo. Opažam pa povezavo s stresom, tako kot pri serboroičnem dermatitisu (ki mi prav tako občasno popestri življenje, vendar s starostjo vedno manj).