Pekoč občutek, bolečine v dojkah
Spoštovani g. Pušenjak,
imam vprašanje vezano na pekoč občutek od 10 dneva ciklusa dalje. Ta pekoči občutek spolovila me spremlja že 3 mesece od 11 dne ciklusa dalje. Po 5 dneh pekoč občutek popusti, ostaja bolečina v dojkah. Močnejše bolečine v dojkah so se pričele 1 mesec nazaj in do danes niso popustile (je dokaj neprijetno vse skupaj). Ne jemljem nobene hormonske terapije, starost 41 let. Menstrualni ciklusi so neredni, v zadnjih parih mesecih občutim tudi močnejše simptome PMS-a (glavobol, slabosti, špikanje v jajčnikih), do krvavitve običajno ne pride.
Novejših izvidov testiranj hormonov nimam, pred 1 letom so mi nazadnje testirali FSH (vrednost 45,50) ter AMH (0,03).
LP.
Spoštovani,
hm? zanimivo. Po vrednostih FSH sodeč bi rekel, da ste v menopavzi, prav tako AMH ne obeta prav nobene rezerve jajčnikov več. kako in na podlagi česa se pri vas še dogaja “ciklus” mi torej ni jasno. Omenjate nereden ciklus… Kaj, če to sploh ni ciklus in gre za druge krvavitve? Priporočam pregled pri ginekologu z UZ rodil. Od česa omenjeni simptomi pekočega občutka in PMS bi tudi težko argumentiral.
Pozdravljeni,
se strinjam z vami. Kdaj pa lahko govorimo o menopavzi glede menstruacij? Ko preteče 1 leto brez krvavitev? Ciklusi so bili do februarja letos redni, od meseca februarja dalje pa: 7.2-12.2, 8.4-13.4, 3.5-13.5. Ali je možnost, da bi se v roku 1 leta FSH toliko znižal? Takrat se je pojavil tudi pekoči občutek, boleče dojke, kar je glede dojk še zanimivo, tudi povečale so se. Sem pa že par mesecev v stresu, pregled za ščitniške hormone še čakam.
lp
Da, v normalnih okoliščinah in ko ni nobenega dvoma, se sicer menopavza začne z zadnjo krvavitvijo, da je to bila res zadnja krvavitev, pa lahko rečemo šele 1 leto potem. Zato se diagnoza menopavze zgolj na podlagi kliničnih znakov lahko postavi šele 1 leto po zadnji krvavitvi. ampak žal obstaja vrsta mejnih in netipičnih stanj, ko ne bi smeli postopati pragmatično le s stališča “aha, pač imate nereden ciklus” ampak bi morali kdaj tudi uporabiti kakšno dodatno preiskavo (UZ? hormonske preiskave? itd.) in če vse drugo kaže na to, da krvavitev ne bi smelo biti več, obstajajo pa znaki ogroženosti (npr. močno zadebeljena maternična sluznica), bi morali kdaj kaj ukreniti tudi prej kot šele takrat, ko pride do “ponovne krvavitve” več kot 1 leto po prej zadnji krvavitvi. To nam vsaj sodobna diagnostika in pristopi zdaj omogočajo, kar nam morda pred 20 in več leti niso.
Sicer pa, FSH se vam je zvišal, ne znižal in vrednosti nad 20 kažejo na neodzivnost na gonadotropine, kar je značilnost menopavze. OK, dokler ste imeli reden ciklus gre to še jemati resno, zdaj, ko so krvavitve neredne pa bi upal trditi, da niso posledica ovulacij ampak nečesa drugega. No, 3 do 6 mesecev krvavitev ob odsotnosti ovulacij vas še ne ogroža, ampak če se to do poletja ne neha, bi najkasneje jeseni priporočal preverjanje stanja in malo poglobitve v vaš primer kot netipičnega.