Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? pareza facialis po op.tumorja

pareza facialis po op.tumorja

Pozdravljeni!

Mama je imela pred dvema mesecema operacijo tumorja slušnega živca.Tumor je bil precej velik (2x3cm),torej je bil živec precej nategnjen.Zdaj ima parezo facialis desne strani.Zdravniki so dejali,da se naj bi to popravilo.Zanima pa me,če ima kdo izkušnjo s tempo kolikšnem času in do kakšne mere.
Najbolj je namreč neprijetno,ker ne more zapreti očesa in nosi vlažilno komoro,nekaj ur na dan pa je brez.Oko jo peče,iz tega se razvije glavobol ipd.
Po operaciji je prišlo do izboljšanja,tako,da čuti dotik na koži,spodnji del obraza je za spoznanje bolj gibljiv(zgornji ne),tudi v ustih ima občutek,lahko je in premika jezik, vendar se zdaj že mesec in pol ni nič spremenilo.
Prosim za kakršnikoli nasvet ali izkušnjo.

Hvala

nina šurbek fošnarič

Draga Tita,

dobrodošli znova na forumu. Veseli me, da je mama dobro prestala operacijo. Žal pa jo zdaj čaka ravno tisti najtežji del – okrevanje. Nihče ne more zanesljivo napovedati, koliko se bo stanje popravilo, saj izboljšanje funkcije živca lahko traja mesece, tudi do enega leta. Načeloma je priporočljivo, da mama tiste dele, ki jih lahko premika, čimbolj razgibava, npr. kroži z jezikom, šobi ustnice, se pači, vse to lahko dela s pomočjo ogledala – za vaje se posvetujte še z zdravnikom, sicer pa sem vam jih nekaj napisala spodaj.

Tudi začasne motnje v delovanju obraznega živca so za bolnika zelo moteče. Težko je zaradi videza, če je obraz omrtvičen, pa se bolnik pogosto pri žvečenju ugrizne, zaradi suhega očesa pa se lahko pojavijo trajne poškodbe na očesu. Zato se morate veliko pogovarjati tudi z maminim zdravnikom. Pozanimajte se, ali se lahko mama vključi v program rehabilitacije, ki ga vodijo fizioterapevti. Takoj po operaciji dobijo nekateri bolniki tudi protivnetna zdravila, ki preprečujejo oteklino živca.

Zaščitite oko in ga vlažite. Mama naj se vsak dan dobro naspi, pazite na dobro prehano. Čimveč naj se sprehaja in skrbi za zmerno aktivnost, dvigovanje uteži ali težje naprezanje pa se odsvetuje.

Nekateri zdravniki priporočajo dodajanje vitaminov B kompleksa, E, C in lecitina, ki imajo vlogo pri celjenju po operaciji. Pomaga lahko tudi zelo nežna masaža področja. Vzpodbujajte mamo k pozitivnemu razmišljanju ter pomirjujočim aktivnostim (meditacija, sprostitev itd.). Pri razmišljanju sta uspešni dve predstavi: najprej se povsem sprostimo in počasi sprejmemo svoje stanje, nato pa si počasi naslikamo napredovanje situacije, celjenje in si zamislimo dober konec. Ob njem se zavemo, da ga lahko sprejmemo ne glede na to, kakšen je – v vsakem primeru je to dober konec in pomeni nekaj lepega in dobrega.

Nekateri bolniki se s svojim živcem tudi prijazno in vzpodbudno pogovarjajo. To se sliši vsekakor zelo čudno, ampak ljudje se pogovarjajo tudi z rastlinami, da bi lepše rastle – pogosto uspeh ne izostane. Kadar smo ranjeni, se radi miselno omejimo od poškodbe, se umaknemo, rezerviramo, jo celo zanikamo. Ne maramo bolečine. Zato lahko pride tudi do padca krvnega pretoka v področju in psiholoških posledic npr. da ne želimo premikati ali se dotikati ranjenega področja. Pri nekaterih bolnikih traja zelo dolgo, da se po operaciji pogledajo natančno v ogledalo, saj je to zanje stres. Če se miselno povežemo s področjem, preko masaže, predstav in tako naprej, lahko pospešimo celjenje.

Težave z obrazom so lahko zelo stresne in povzročijo depresijo. Čeprav je neurinom tumor benigne narave, lahko ogrozi življenje ali vsaj povzroči precejšnjo škodo. Zato bolniki tudi po operaciji čutijo veliko negativnega – žalovanje, strah, jezo, obup. Zelo je pomembno, da se o teh občutkih pogovorite in mamo potolažite.

Izboljšanje delovanja obraznega živca terja čas, trud in veliko koncentracije ter sodelovanja bolnika, vendar so rezultati običajno vredni vloženega časa in energije.

Nekaj priporočljivih vaj:

ustne vaje
1. našobimo ustnice v o in rečemo OOOOOOOOOOO! ponovimo 5x
2. raztegnemo ustnice v EEEEEEEEEEEEEEEEEEE! ponovimo 10x
3. našobimo in raztegnemo menjaje OOOOOO! EEEEEEEE! OOOOO! 5x
4. Napihnemo lica z zrakom in držimo 2 sekundi, ponovimo 5x
5. Ravno čimbolj iztegnemo jezik 5x
6. Jezik iztegnjen približamo desnemu kotičku ust, nato levemu 5x
7. Porinemo jezik močno v desno lice znotraj ust 5x
8. Porinemo jezik močno v levo lice znotraj ust 5x
9. Z rahlo iztegnjenim jezikom krožimo pred usti 10x
10. Odpremo usta široko in dvigujemo jezik za zgornje zobe in nato za spodnje zobe 10x
11 Široko odpiramo usta kot bi hoteli ugrizniti veliko jabolko 5x

Na dan izvedemo vaje 2-3 krat na dan, zjutraj in zvečer. Poudarek je bolj na licih kot na jeziku.

Vaje za ustnice
Vsako vajo ponovimo 10x pred zrcalom. Stojimo naravnost.

1. Našobimo ustnice v oooo!
2. Na široko se nasmejimo: Siiiiir!
3. Kombiniramo 1 in 2, oooo, eeee.
4. Delamo se, da vlečemo skozi slamico gost milkshake. Vlečemo zrak vase z našobljenimi ustnicami.
5. Napihnemo lica z zrakom: najprej obe strani enako. Nato samo levo. Pa samo desno.
6. Ustnice stisnemo močno skupaj in se nasmejimo, jih razširimo.
7. Sedaj smo užaljeni in sprožimo spodnjo ustnico navzven v šobo!
8. Kratko hitro zažvižgamo.
9. Z ustnicami stisnemo slamico ali svinčnik.

Mama lahko vadi tudi zaporedje močnega izražanja čustev z obrazom. Pojdite od negativnih do najbolj pozitivnih.
1. Jeza
2. Bes
3. Nevošljivost
4. Zamera
5. Naveličanost
6. Radovednost
7. Osuplost
8. Veselo presenečenje
9. Sreča
10. Užitek

Seveda bo mama pogosto potrebovala precej vzpodbude, morda se ji kdaj ne bo ljubilo izvajati vaj itd. – motivirajte jo in jo podprite.

Lepo vas pozdravljam in vam želim veliko uspeha,

Irena

New Report

Close