Pa sem ga fasala!
Zamašen mlečni vod, namreč. Pa še predvčerajšnjim sem se hvalila, kako sva se z mojim skoraj enajstmesečnim sinčkom intenzivno dojila, da se je majhna zatrdlinica lepo povlekla nazaj. No včeraj pa se je spet pokazala in se še povečala. Vmes sem si dajala tople obkladke in se grela z ir lučko, pa ni dosti zaleglo. Danes sem pri ginekologinji dobila antibiotik in Syntocinon. Rekla mi je, naj si mleko izstisnem in ga šele potem podojim, naj mu ne dajem piti prvega mleka, ker bi bilo lahko okuženo. Pa sem že nekajkrat zasledila, da to mleko naj ne bi škodovalo otroku. Lahko prosim še za vaše mnenje, spoštovana ga. Karmen? Hvala in lep dan želim. Lp, Barbara
ps.: razmišljam, če je bil možen vzrok za zamašitev kopanje v vodi 27 stopinj, ali pa dejstvo, da me je mali mož pred dnevi ugriznil in mi je predel okoli bradavice malo zatekel, potem pa je šlo vse le še na slabše?
Draga B@rbs,
nočem posegati vmes in komentirati ravnanja in izjave vaše ginekologinje.
Toda vseeno menim,da ne bo napačno, če vam povem naslednje:
– samo zamašen mlečni vod, če ni prisotna visoka vročina (še) ne potrebuje zdravljenja z antibiotiki
– mleko vsebuje protitelesa, ki poskrbijo, da ni “okuženo” in ščitijo otroka. prenos okužbe na otroka ni možen. Mleka ni potrebno zavreči in lahko normalno dojite.
Iskanje možnih vzrokov? Hm, teh pa je lahko kar nekaj, poleg tega, kar ste našteli, razmislite.
prilagam članek o zamašenih mlečnih vodih…
Ko na dojki opazite občutljivo mesto, rdeč madež ali boleč vozliček, je vzrok zanj najbrž zamašen mlečni vod. Mlečni vod, ki nima dobrega pretoka se vname in pritisk za vodom povzroči vnetje tkiva. Čeprav ni mogoče kar tako na oko videti, ali je infekcija bakterijskega izvora ali je vročina le splošen znak vnetja, je pomembno da mati obišče zdravnika. Le bakterijsko vnetje dojke je potrebno zdraviti z antibiotiki, vendar takimi, ki dojenja ne onemogočajo, saj je pogosto dojenje na prizadeti strani pomemben korak na poti do ozdravitve!
Poleg bakterij so vzroki za mastitis ter zamašene vode tudi:
– dojenček je preskočil obrok – ker je spal dlje kot ponavadi ali je bil hranjen po steklenički in so materine prsi prepolne
– dolgotrajen pritisk na prsi – pretesen modrček, pritisk materinega prsta med dojenjem (mnoge matere se bojijo, da dojenček med dojenjem ne more dihati in s prstom pritiskajo na tkivo)
– nepravilno pristavljanje dojenčka – dojenček zagrabi le bradavico in dejansko ne sesa dobro, kar povzroča zastajanje mleka
– mati je prezaposlena in premalo počiva.
Takoj, ko opazite zamašen vod ali prve znake mastitisa začnite z domačim zdravljenjem: s hladnimi obkladki si lahko blažite bolečino, s toplimi obkladki pa si pomagajte tik pred podojem, da mleko lažje steče. Kaj pomaga? Najprej in še posebej: počitek in še enkrat počitek. Nato – pogosto dojenje (brez dodatnega črpanja) le na otrokovo zahtevo, še posebej je dobro, da kakšen dan vedno začnete s podojem na boleči dojki, ko otrok še močno sesa. Nato – zelo zelo nežna masaža v bolečem predelu (ki ga preg pogrejete s toplimi obkladki), le s konicami prstov, najbolje pod toplim tušem. In ne nazadnje – spremeba položaja med dojenjem, poskusite deklico dojiti sede, če jo ponavadi dojite leže ali obratno. Za zamašene mlečne vode je odličen tudi (začasen) položaj, ko otroka položite na hrbet, na posteljo, z malce privzignjenim vzglavjem (npr. na blazini), se nad njim splazite na vse štiri in mu ponudite dojko v “prostem padu”. Sliši se smešno, vendar je to položaj, kjer prav nič ne pritiska na dojko (ne modrček, ne položaj otroka, ne materini prsti,…) in je odličen za odpravljanje zamašenih vodov.
Tako stanje lahko traja dan, dva ali celo več tednov. V primeru, da se vam zamašeni vodi in mastitisi ponavljajo bi bilo dobro, da se oglasite na kakšnem srečanju skupine za dojenje ali pokličete svetovalko, kjer bo svetovalka za dojenje preverila ali je vaš položaj pri dojenju pravilen, ali slučajno ne uporabljate pretesnega modrčka s šivi ali kostjo in ali nezavedno pritiskate na določen del dojke s prstom, s katerim dojko pri podoju podržite.
Čeprav so včasih materam z mastitisom svetovali, da naj prenehajo z dojenjem, so novejše raziskave pokazale, da dojenje med mastitisom otroku ne škoduje, kajti protitelesca v materinem mleku otroka ščitijo. Dojite pogosto, predvsem na prizadeti strani, čeprav je dojenje boleče. Menjajte položaje pri dojenju in vsaj enkrat med obrokom postavite dojenčico tako, da njen nosek v smeri zamašenega voda. Če je le mogoče, za nekaj dni prenehajte nositi modrček, predvsem pa čimveč počivajte. Če nimate starejših otrok ali neodložljivih obveznosti, se z dojenčkom kar preselite v posteljo.
Mnogokrat so ponavljajoči se mastitisi tudi opomin, ki ga telo pošlje materi, naj upočasni ritem, naj več počiva in se bolj posveča dojenčku. Kadar se pojavi mastitis kmalu po že prebolelem mastitisu, je to skoraj vedno znak, da se vaše telo ni znebilo prve infekcije. Če se zamašeni vodi ali infekcije pojavljajo pogosto, potem je to znak, da je nekaj narobe z materinim splošnim zdravjem ali življenskim stilom. Prepričajte se, da se zdravo prehranjujete, da popijete dovolj tekočine ter da dovolj počivate.
Še povezave:
Mamice poročajo tudi , da pri njih zelo hitro pride do zamašenega mlečnega voda, kadar:
– spijo na boku, vedno na isti strani
– nosijo nahrbtnik z naramnicami ali eno naramnico, ki pritiska čez prsi
– se vozijo v avtu dalj časa in jih na določenem mestu pritiska varnostni pas
– kadar premalo počivajo in se je nabralo preveč stresa…