Sedaj sem malce zmedena.
Prejšnjič sem brala v temi o nuhalni svetlini, da stroške ne krije obvezno zdravstveno zavaraovanje, sedaj pravite, da vse preglede krije obvezno zdravstveno zavarovanje. A se potem nuhalna smatra za neobvezno in je zgolj dodatek in se torej krije iz dodatnega zdravstvenega zavarovanja?
Pozdravljeni,
dejansko merjenje nuhalne svetline ni krito iz OZZ, saj gre za pregled, ki ni obvezen med nosečnostjo. Vsi ostali redni pregledi ter ultrazvoki, ki veljajo za vse nosečnice po sprotnih dogovorih z izbranim ginekologom, pa so 100% kriti iz OZZ.
Predlagamo, da se pozanimate pri izbranem ginelokogu.
Lep pozdrav,
Tanja Cep
TRIGLAV, Zdravstvena zavarovalnica, d.d.
http://www.zdravstvena.net/
Pozdravljeni,
kar ni krito s strani obveznega zdravstvenega zavarovanja, ni krito niti s strani dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Za take storitve smo samoplačniki.
Lep pozdrav,
Matjaž Novak
TRIGLAV, Zdravstvena zavarovalnica, d.d.
Sedaj mislim, da je nastala ena velika zmeda, vsaj jaz jo tako razumem.
Kot jaz razumem dodatno zdravsteno zavarovanje, naj bi omogočalao kritje določenih ekstra pregledov in stroškov, ki jih v osnovi ne krije obvezno zdravstevno zavarovanje. Zato je dopolnilno, no ja, vsaj jaz ga tako razumem.Morda se pa motim.Prosila bi vas, če mi lahko torej nekako obrazložite, kakšen je namen dodatnega, dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja? Kajti v kolikor ga imam sklenjenega in se nuhalna ne smatra kot ekstra, ki se torej krije iz dodatnega, kaj lahko sploh še krije dodatno zdravstveno zavarovanje?
Hvala in oprostite, če sem malce jezna ampak nimam ravno rada zmešnjav.
Pozdravljeni,
tudi jaz mislim, da je prišlo do zmede in sicer predvsem zaradi pojmovanja zavarovanj.
Ločiti moramo dopolnilno zdravstveno zavarovanje od dodatnega zdravstvenega zavarovanja.
Osnovna delitev zdravstvenih zavarovanj je na:
– obvezno zdravstveno zavarovanje (izvaja Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije) in
– prostovoljna zdravstvena zavarovanja (izvajajo zavarovalnice; TRIGLAV, Zdravstvena zavarovalnica, Vzajemna, Adriatic Slovenica).
Med prostovoljnimi poznamo več vrst zavarovanj:
– dopolnilna zdravstvena zavarovanja (najbolj razširjena – to so tista o katerih se največ govori in uporablja različne izraze; dopolnilno je zavarovanih cca. 1,5 miliona Slovencev);
– vzporedna zdravstvena zavarovanja (spadajo med tako imenovana “nadstandardna zavarovanja”),
– dodatna zdravstvena zavarovanja (spadajo med tako imenovana “nadstandardna zavarovanja”),
– nadomestna zdravstvena zavarovanja.
Toliko o pojmovanju, sicer pa se ponavadi, ko se govori o dopolnilnih, dodatnih, prostovoljnih, več ali manj vedno misli na dopolnilna zdravstvena zavarovanja.
Torej, če poskušam poenostavljeno zaključiti:
– dopolnilna zavarovanja nam ne prinašajo dodatnih pravic in le dopolnjujejo financiranje pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja;
– dodatna zavarovanja (“nadstandard”) pa so tista, ki nam prinašajo dodatne pravice.
Lep pozdrav,
Imam vprašanje. Kakšna je dejanska prednost ali “dodatna vrednost” dopolnilnega zavarovanja, ob že obstoječem obveznem zdravstvenem zavarovanju. Vem, da si dopolnilno plačujemo preko zavarovalnic, vendar dejansko ne vem, kaj mi nudi. Mogoče najbolj ne razumem trditve:
dopolnilna zavarovanja nam ne prinašajo dodatnih pravic in le dopolnjujejo financiranje pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja;
ker vsi govorijo, če se ti kaj zgodi, če ne boš imel dopolnilnega zavarovanja boš veliko plačal za stroške zdravljenja.
Dopolnilna zdravstvena zavarovanja se navezujejo na kritje stroškov pri uveljavljanju pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, ker obvezno zdravstveno zavarovanje stroškov zdravstvenih storitev, zdravil in medicinskih storitev ne krije v celoti.
Obisk zdravnika, zdravljenje v bolnišnici, zdravila in drugo je zato potrebno pogosto doplačati. Če želimo stroške doplačil zdravstvenih storitev iz obveznega zdravstvenega zavarovanja prenesti na zavarovalnico, potrebujemo dopolnilno zdravstveno zavarovanje. V nasprotnem primeru jih plačujemo sami.
Dopolnilna zdravstvena zavarovanja torej krijejo razliko ali del razlike stroškov zdravstvenih storitev (in z njimi povezanih storitev) do polne vrednosti standarda obveznega zdravstvenega zavarovanja.
Primeri:
– Splošna ambulanta: kratek obisk (bolezen): obvezno zdravstveno zavarovanje (OZZ) krije 85 %, dopolnilno zdravstveno zavarovanje (DZZ) 15 %;
ponovni kurativni pregled (bolezen): OZZ 85%, DZZ 15 %
– Specialisti: delni pregled pri specialistu (bolezen): OZZ 85%, DZZ 15%
– Zdravilišče: razširjen pregled pri zdravniku (poškodba izven dela) OZZ 75%, PZZ 25%
– Nenujni reševalni prevozi: OZZ 10 %, DZZ krije 90%
– Zobozdravstvene storitve: OZZ 85 %, DZZ 15 % vrednosti storitev
– Zobna protetika: OZZ 10 %, DZZ krije 90%
Tako rekoč vsako zdravstveno storitev, ki je sicer pravica iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, je potrebno tudi doplačati, oziroma se lahko zanjo dopolnilno zavarujemo.
V primeru prometne nesreče, kjer bi imeli kot posledico zlom z oskrbo v bolnišnici, protibolečinska zdravila ter napotitev v zdravilišče, bi lahko stroški samo iz naslova dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja krepko presegli 1.000 EUR.
Zavarovanje je torej priporočljivo skleniti zaradi nepredvidljivih dogodkov (nesreč, bolezni), ki se nam vsem lahko zgodijo. Vemo, da nesreča nikoli ne počiva in zavarovanje je način, s katerim se izognemo stroškom, ki ob tem lahko nastanejo.
Lep pozdrav,
A obstaja kakšna možnost, da če jaz sklenem dodatno zdravstveno zavarovanje in ga v določenem času nikoli ne koristim (recimo zadnjih 5 let, ker sem zdrava), v primeru nesreče, potrebe koristi oseba-ožji družinski član, ki pa nima sklenjenega dodatnega zdravstvenega zavarovanja? Hvala bogu, da mi ga ni bilo potrebno koristiti v zadnjih 5 letih, ampak da ničesar od tega nimam, razen tega, da sem si plačevala nekaj, kar mi ni bilo potrebno nikoli koristiti. Ali so torej možni kakšni prenosi med ožjim družinskimi člani?
Pozdravljeni,
prenos pravic iz dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja med družinskimi člani ali drugimi osebami ni možen.
Pri zavarovalništvu je vedno najbolje, če “ničesar nimamo od tega”, kot ste se izrazili, oziroma drugače povedano, da se nam ni nič zgodilo. Zaradi tega ste lahko kvečejmu veseli.
Tudi hišo imamo ves čas požarno zavarovano, pa je najbolje, če “nikoli nimamo nič od tega zavarovanja”, oziroma da hiša ne zgori.
Želim vam, da še dolgo “ne bi imeli nič” od zdravstvenega zavarovanja.
Lep pozdrav,
Zdravo,
noseča sem, imam nosečniški diabetes, imam urejeno osebno zdravstveno zavarovanje, ne pa dopolnilnega. Zanima me, kako je v tem primeru z morebitnimi zdravili (antibiotiki, inzulin….), ki bi jih dobila predpisane, ter kako je z bivanjem v bolnišnici zaradi morebitnih infekcij? A tudi o krije 100% osnovno zavarovanje, ker je v okviru nosečnosti?
Hvala in lp
Pozdravljeni,
zdravstveno varstvo žensk v zvezi s svetovanjem pri načrtovanju družine, kontracepcijo, nosečnostjo in porodom je po 1. točki 23.člena 100% krito s strani obveznega zdravstvenega zavarovanja, v ostalih primerih je krito iz obveznega v določenem deležu.
V kolikor je razlog za diabetes nosečnost, je le ta v celoti krit s strani obveznega zdravstvenega zavarovanja.
Glede bivanja v bolnišnici zaradi raznih infekcij pa tega ne moremo trditi, saj je v veliki meri odvisno od diagnoze, ki jo postavi zdravnik.
V vsakem primeru svetujemo ureditev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.
Tanja Cep
TRIGLAV, Zdravstvena zavarovalnica, d.d.
http://www.zdravstvena.net/
Pozdravljena,
Obvezno zdravstveno zavarovanje v celoti krije splav samo takrat, kadar je ogrozeno zivljenje matere.
Spontani splavi ter nezazeljene nosecnosti ( v takem primeru v bolnisnici z podpisom potrjujete prekinitev nosecnosti ), pa se znesek placila deli na obvezno ter dopolnilno zdravstveno zavarovanje.
V kolikor nimate urejenega dopolnilnega zavarovanja, vam bodo v bolnisnici pred odhodom storitev zaracunali. Slednje velja za oba splava tako spontani kot nezazeljeno nosecnost.
Lep pozdrav,
Robert Kavčič
TRIGLAV, Zdravstvena zavarovalnica, d.d.
Pozdravljeni,
zdravstveno varstvo žensk v zvezi s svetovanjem pri načrtovanju družine, kontracepcijo, nosečnostjo in porodom je 100% krito s strani obveznega zdravstvenega zavarovanja.
Obisk pri ginekologu je s strani dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja krit v višini 20% in znaša cca 1,20 eur (cene so različne in odvisne od izvajalca).
Svetujemo, da se pred obiskov pri izvajalcu pozanimate za točno ceno, ki jo boste morali poravnati glede na to, da nimate urejenega dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.
Lep pozdrav,
Tanja Cep
TRIGLAV, Zdravstvena zavarovalnica, d.d.
http://www.zdravstvena.net/
Kaj pa če v nosečnosti nimam urejenega osnovnega oz. obveznega zdravstvenega zavarovanja. Zdravstvene storitve bi v predpisanem odstotnem deležu krilo obvezno zdravstveno zavarovanje, vendar je ta pravica ZADRŽANA zaradi neplačanih prispevkov obveznega zdravstvenega zavarovanja. Kljub temu so v celoti krite storitve nujne medicinske pomoči in v predpisanem odstotnem deležu storitve nujnega zdravljenja. Dopolnilo imam urejeno. Koliko pa v tem primeru plačaš za posamezno storitev?
Pozdravljeni,
Po 23. členu Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ), 1. točka je med drugim navedeno:
Z obveznim zavarovanjem je zavarovanim osebam zagotovljeno plačilo zdravstvenih storitev:
– zdravstveno varstvo žensk v zvezi s svetovanjem pri načrtovanju družine, kontracepcijo, nosečnostjo in porodom..
Iz tega sledi, da imajo nosečnice ginekološke preglede načeloma v celoti krite s strani obveznega zdravstvenega zavarovanja, kjer je plačnik storitev Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije.
Lep pozdrav,