Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Oslovski kašelj – cepljenje v nosečnosti

Oslovski kašelj – cepljenje v nosečnosti

Objava čaka odobritev

Glede na to, da živite v Avstriji, predvidevam, da znate nemško. Njihova priporočila glede cepljenja proti oslovskemu kašlju pri pri odraslih in posebej pri nosečnicah pravijo:

“Die Ständige Impfkommission (STIKO) empfiehlt allen Erwachsenen einmalig eine Impfung gegen Pertussis (Keuchhusten). Die nächste Auffrischimpfung gegen Tetanus und Diphtherie (und gegebenenfalls Kinderlähmung) sollte als Kombinationsimpfung, die auch eine Keuchhustenkomponente enthält, gegeben werden.

Außerdem wird die Impfung allen Schwangeren am Anfang des letzten Schwangerschaftsdrittels empfohlen. Besteht eine erhöhte Wahrscheinlichkeit für eine Frühgeburt, sollte die Impfung ins zweite Schwangerschaftsdrittel vorgezogen werden. Die Impfung soll unabhängig vom Abstand zu vorher verabreichten Keuchhusten-Impfungen und in jeder Schwangerschaft erfolgen. Auch diese Impfung erfolgt mit einem Kombinationsimpfstoff gegen Tetanus, Diphtherie und Keuchhhusten.”

Očitno uporabljajo 4-valetno cepivo, ki mu je pridružena še komponenta otroške paralize, zgolj iz razloga, ker trenutno nimajo na voljo 3-valetnega cepiva. Tako v Avstriji, kot pri nas, je populacija proti otroški paralizi izjemno dobro precepljena, saj je cepivo vključeno v osnovno cepljenje otrok. Zaenkrat se ne izkazuje po revakcinacijah odraslih/nosečnic.

 

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

hcerka je bila 6.11. cepljena s 3.odmerkom Hexacime. Danes je ze 5.dan od cepljenja, ona pa se vedno grdo sepa. Je mozno, da je prisotna se vedno bolecina od samega cepiva?

 

hvala. Lp

Spoštovani, da v primeru, da je ob posegu prišlo do nekoliko vecje poskodbe misice ob cepljneju, je mozno, da bolecina in oteklina vztrajata dlje casa. To se npr. zgodi, ce otrok ob cepljenju intenzivnejse stisne misico.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

hvala za odgovor. Razumem nemško, toda zgornji opis pri nosečnicah omenja zgolj 3-valentno cepivo. To, da je razlog za cepljenje s 4-valentnim v Avstriji zgolj logističen, ni pretirano pomirjujoče. Zanima me namreč, ali je cepljenje nosečnic s cepivom, ki vsebuje tudi otroško paralizo, preverjeno in varno. Večina držav namreč cepi s 3-valentnim cepivom.

Hvala.

S katerimi 4-valentnimi cepivi cepijo v Avstriji, ne vem, a si lahko predstavljam, da z istimi, ki so na voljo v različnih državah EU. Z vidika varnosti prisostnost komponente IPV ne predstavlja težav, ni pa potrebno. A v primeru velike dobrobiti cepljenja proti pertusisu, to “nepotrebnost” pač zanemarimo in izberemo najboljše (možno), kar v danem trenutku lahko. Tveganje zbolevanja za oslovskim kašljem pri dojenčku je zelo veliko in posledice lahko izjuemno hude in zato poskušajo države storiti maksimum, da ta riziko zmanjšujejo. Predlagam, da se glede vrste cepiva, ki ga boste prejeli v Avstriji, neposredno pogovorite tam.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani.

zanima me kako je z zaščito pred oslovskim kašljem. Hči je stara 8m in je cepljena redno po programu. Ali je že zaščitena pred oslovskim kašljem. Pred kratkim smo namreč bili hospitalizirani zaradi težjega poteka RSV, pa močno delamo na tem, da še kaj nevarnega ne stakne. Poleg tega je hčerka zelo suhica. Morda malo smešno vprašanje, a zanima me če je zaradi tega kaj bolj nagnjena k okužbam. Zasledila sem namreč, da so dojenčki do 6m najbolj ogroženi, ona pa po kilah zagotovo sodi v to kategorijo (dobrih 6kg).

Triletni sin je ravno tako cepljen po programu. On je verjetno zaščiten in ne more biti prenašalec?

Ali menite, da bi bilo smiselno, da se z možem tudi cepiva? (V otroštvu sva cepljena po programu.)

Spoštovani, predvidevam, da je 8-mesečnica že prejela osnovno cepljenje in ima ta hip maksimalno zaščito, kot jo glede na svojo starost lahko ima. 3-letnik je tudi revakciniran in je tudi praktično v obdobju maksimalne zaščite. Zaščita po cepljenju začne močneje padadati cca 3 leta po cepljenju in traja 5-6 let po cepljenju. Telesna teža pri dojenčku ni faktor, razen če bi šlo za močno podhranjenega otroka. Verjetnost oslovskega kašlja pri vaših dveh otrocih je nizka, odrasli pa ste vsekakor dovzetni za okužbo in obolenje, razen če se niste cepili kot nosečnica. Docepljenje je vsekakor dobrodošlo. Tako cepljenje, kot prebolela bolezen ne nudita trajne zaščite, a je imunost po preboleli bolezni daljša (do 20 let). Oslovski kašelj lahko prebolite večkrat, a v primeru delne zaščite in pri starejših osebah poteka bistveno blažje, v manj tipični obliki (predvsem kot dolgotrajni kašelj, ko poteka v napadih) in ga zato pogosto tudi ne prepoznamo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni. Sem v 27. tednu nosečnosti in bi se cepila proti oslovskemu kašlju. Imam pa posebno situacijo, ker sem se s tem cepivom cepila dobre pol leta nazaj (imeli smo dojenčka, ki je bil hospitaliziran zaradi okužbe dihal in sva se pozimi z nožem oba cepila, da ne bi kaj prenesli na njega). Zanima me kako je s cepljenjem v tem primeru. Ali ta protitelesa od prej vplivajo na otroka? Ali lahko pride do zapletov, če je minilo toliko malo časa med cepljenji. Na lokalnem NIJZ me sprva niso hoteli cepiti, pa me zanima kakšno je vaše mnenje.

Spoštovani, vaša situacija je mejna in specifičnih priporočil za take primere res ni. Priporočilo sicer je, da se cepite v vsaki nosečnosti (in sicer takrat, ko se pričakuje dovolj veliko konc protiteles, hkrati pa že zadostni prehod v plodov krvotok), a nosečnosti prej kot v cca devetih mesecih po porodu ni za pričakovati. Zaščitni titer protiteles je najvišji v prvem letu po cepljenju, nato prične upadati.  Če prav razumem, ste se cepili še pred zadnjo nosečnostjo,  rok imate okoli 6.11. Verjetno nekaj zaščitnih protiteles še prav gotovo imate in bodo le ta prehajala tudi v plodov krvni obtok, S ponovnim cepljenjem bi konc protiteles še povišali, vprašanje pa je, koliko in ali je torej potrebno. Z vidika varnosti pa ne vidim zadržkov, saj proizvajalec navaja primerljiv spekter stranskih pojavov, po poživitvenem odmerku po 4 tednih kot po 5 letih.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Tako je, cepila sem se kak mesec ali dva pred to nosečnostjo, pa je potem tako izpadlo. Hvala za odgovor. So na NIJZ potem še nekam klicali in na koncu rekli, da me lahko cepijo, da pa me opozorijo, da sem jaz sigurno še zaščitena, za dojenčka pa niso točno vedeli. Če dobro razumem, je taka situacija, da nihče ne more točno vedeti. So tudi omenili, da se po 4 tednih lahko cepi, tako da sem se za cepljenje odločila, sploh zato, ker imam 2 starejša otroka, tako da izolacija dojenčka pri nas več kot toliko ne pride v poštev. Me pa zanima tudi kako je z gripo. Rok imam začetek novembra. Ali bi priporočali, da se cepim za gripo septembra ali oktobra? Za gripo sem se cepila istočasno kot za oslovski kašelj.

Dober dan, kot rečeno, za dojenčka prav gotovo ne morejo vedeti, vendar pa glede na nova zapisana dejstva – celipi ste se pred nosečnostjo, vendarle titer protiteles s cepljenjem lahko še dvignemo in bi cepljenje lahko izvedli. Za gripo se cepite takoj, ko bo mogoče (in bo na voljo cepivo za sezono 2024/25).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Sedaj razumem situacijo, najlepša hvala za jasna pojasnila. Sem vse skupaj prebrala sicer po tem, ko sem bila že ponovno cepljena, bi bila pa taka razlaga dobrodošla že prej, zato sem tudi vprašala vnaprej glede gripe. Skratka hvala 🙂

Drugače sem se zelo pazila, ampak pri tretjem otroku se mi zdi pomembno, da se ga zaščiti tudi na tak način, ker sta druga dva pod 4 in ni za pričakovat da se bosta ne vem kako pazila, za 3-6 mesecev pa jih tudi ne moremo v hišo zaklenit. 😀

Spoštovani, želim vam mirno nosečnost in veliko veselja z nadebudneži. Malce ste me spomnili na stare čase, tudi moj tretji je rojen konec oktobra, vsi trije pa znotraj 4 let….

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Na vas se obračam s še enim vprašanjem. Tokrat za cepljenje proti RSV za nosečnice. Na lokalnem NIJZ nimajo prav veliko informacij in cepiva tudi ne; tako da upam, da mi boste tudi tokrat znali pomagati.

Noseča sem 30 tednov in če dobro razumem bi se morala cepiti čimprej. Ker imam dva majhna otroka (prejšnjo sezono sem bila z enim ravno zaradi RSV hospitalizirana in si tega ne želim ponoviti, sploh če obstaja zaščita), sem se odločila za cepljenje.

Na lokalnem NIJZ so mi prejšnji teden rekli, da pokličem ta teden. V torek sem zgrešila zdravnika (s katerim naj bi imela posvet na telefonu) tako da sem ponovno poklicala v petek, da se kar naročim. Zjutraj so mi dali termin, sedaj so me pa poklicali, da cepiva nimajo in da SKLEPAJO, da je v Ljubljani. Oni pa delajo samo še naslednji teden, tako da niti ne vedo če bi cepivo pravočasno prišlo in so mi svetovali naj pokličem kar v Ljubljano. Poleg tega so mi prejšnji teden rekli, da počakam do septembra, ko je cepivo brezplačno, a danes niso bili sigurni od katerega septembra naprej je brezplačno. Kolegice, ki ima več informacij ni, oni pa delajo samo še en teden, potem so 2 tedna na dopustu. Ker sem v 31. tednu smo se strinjali, da potrebujem čimprej več informacij in so mi svetovali, da pokličem v Ljubljano, kjer so za danes tudi že zaprli ambulanto, tako da se z vprašanji obračam na vas. Malo sem obupana, saj razumem, da je nova zadeva in mogoče vseh informacij, ampak jaz enostavno nimam več ne vem koliko časa za polovične informacije in čakanje, da bodo čez 3 tedne mogoče pri nas imeli cepivo.

Torej, zanima me ali bi vi to cepljenje v moji situaciji priporočili?

Zanima me, če se trenutno lahko cepim samo v Ljubljani? Če da, ali morda veste, če je Ljubljanska ambulanta odprta ves čas, da me ponovno ne presenetijo kaki dopusti? Ali je cepivo za nosečnice brezplačno že od začetka septembra? (Če se sploh že kaj ve na to temo.) Ali se je možno cepiti tudi pri osebnem zdravniku, ali je pač najbolje, da se en dan zapeljem v Ljubljano in zrihtam?

 

Spoštovani, bojim se, da nimam več informacij.

Da, cepljenje proti RSV vam priporočam.

Vem le to, da cepiva, ki se bo uporabljajo za nosečnice na račun ZZZS, še ni; ne vem, kdaj bo.

Prejšnji teden je bilo na volj še nekaj odmerkov IZKLJUČNO SAMOPLAČNIŠKEGA cepiva. Žal.

Edino, kar vam lahko svetujem, je, da pokličete v Ljubljano: 01 5863-900 in prosite ambulanto zaradi naročanja za cepljenje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor. Bom pa v ponedeljek več izvedela. Upam, da ostane še en odmerek zame, brezplačen ali samoplačniški 😅

Spoštovani!

V letu 2022 sem se cepila proti oslovskemu kašlju, ko sem bila prvič noseča. Tudi sin je polno cepljen po programu. Sedaj sem noseča 36t in se nameravam cepiti proti RSV. Bo otrok še kaj zaščiten tudi proti oslovskemu kašlju, čeprav sem letos pozabila na to cepljenje in se proti OK nisem cepila? Sedaj sem namreč prepozna, saj mora menda miniti vsaj 2 tedna med cepljenjem proti RSV in OK.

Hvala za odgovor.

Spoštovani, najboljša zaščita po cepljenju proti oslovskemu kašlju je v prvem letu po cepljenju, nato prične upadati. Nekaj zaššite s precejšnjo verjetnostjo je, koliko, pa, seveda, ne morem oceniti. V vsakem primeru pa je ključno, da novorojenca ne izpostavljate kašljajočim osebam (na manj kot 1 m). Lep pozdrav, Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close