Oslovski kašelj – cepljenje v nosečnosti
Spoštovani,
Berem da nam nosečnicam pripada cepljenje proti oslovskemu kašlju in gripi.
Zanima me predvsem za oslovski kašelj.
Imam nečaka, ki je cepljen po rednem programu cepljenja – star 6 let.
On bo tudi edini otrok, ki bo prišel v stik z dojenčkom. Ali lahko tudi nečak zboli kljub cepljenju?
Zdaj mi pa ni čisto jasno, če smo cela družina cepljeni, je torej vseeno možno da se okužimo z oslovskim kašljem?
Torej glede na to da smo vsi že odrasli, je cepivo po tolikem času izgubilo funkcionalnost?
Če se odločim za cepljenje v nosečnosti, piše na NIJZ da je najbolj primeren čas čim prej po 24.tednu. Če se cepim v 28.tednu več ne prime?
Hvala za odgovor in lep dan
Spoštovani, imunost po cepljenju proti oslovskemu kašlju je omejenega trajanja in traja par let. Tudi preboleli oslovski kašelj ne pušča trajne imunosti in ga lahko prebolimo večkrat. Zlasti su želimo, da z oslovskim kašljem ne obolevajo zelo majhni otroci (dojenčki/ malčki), saj ravno pri njih lahko poteka težje in pusti tudi trajne okvare. Cepljenje po 24. tednu priporočamo zato, ker traja približno 4 tedne, da nastanejo protitelesa (v primeru ev zgodnjejšega poroda so protitelesa že prisotna), lahko pa se cepite tudi kasneje.
Cepljenje proti oslovskemu kašlju je priporočljivo za odrasle, ki:
– sploh še niso bili cepljeni,
– o cepljenju nimajo ustrezne dokumentacije ali po cepljenju proti oslovskemu kašlju v otroštvu še nikoli niso prejeli obnovitvenega odmerka, ki ga je priporočljivo prejeti vsaj enkrat v odrasli dobi.
Še posebej pripročljivo se je cepiti, če načrtujete nosečnost. Cepljenje proti oslovskemu kašlju se izvaja s kombiniranim cepivom (davica, tetanus, oslovski kašelj).
Upoštevati je treba več dejavnikov. Oslovski kašelj je res težka bolezen predvsem pri otrocih, zlasti pri dojenčkih, pri katerih je lahko smrtna, tudi nevrološke posledi so pri njih pogostejše. Odrasli se lahko srečajo tudi s pravim povzročiteljem in se naravno imunizirajo po tej poti. Poleg tega samostojnega cepiva proti oslovskemu kašlju nimamo, gre za kombinirano cepivo s tetanusom, s katerim se imunizira na 10 let. Priporočila za cepljenje pri odraslih so večplastna: trdno je cepljenje nosečnic, oz. bodočih nosečnic (ali v nekaterih državah tudi vseh – “okoli” nosečnice), z vidika zaščite novorojenca in majhnega dojenčka. Sicer pa – imate prav. Če bi hoteli vzdrževati trajno zaščito (ob predpostavki, da se med-tem ne bi prekuževali še s pravim povzročiteljem), bi se bilo smiselno cepiti na cca 10 let.
Spoštovani, cepljenje nosečnic, ki se svetuje čim prej po 24. tednu nosečnosti, se krije iz sredstev ZZZS.
Spoštovani, da, za cepljenje nosečnic se uporablja 3-valentno cepivo (6 valentno cepivo uporabljamo za primarno cepljenje dojenčkov in majhnih otrok). Lep pozdrav, Nina
Spoštovani, bezgavke, ki se povečajo v povezavi s cepljenjem, v parih dneh po cepljenju spet uplahnejo. Prav tako bolečina izgine v par dneh po cepljenju. Povečanje nadključnične bezgavke je precej nenavadno, in – če bi boleča bezgavka na tem mestu vztrajala, jo pokažite izvranemu zdravniku.
Spoštovani,
torej če vas prav razumem bi bilo nenavadno, da bi bila boleča nadključnična bezgavka povezana s cepljenjem? Vbod od cepljenja in mesto bolečine v omenjeni bezgavki sta 10-15 cm narazen. Kot rečeno bezgavke sploh ne znam zatipati, čutim pa bolečino tam kjer naj bi bila. Koliko časa naj torej počakam preden kontaktiram zdravnico?
Hvala za odgovor in lep pozdrav.
Spoštovani.
Sem v 28. tednu nosečnosti in razmišljam o cepljenju proti oslovskemu kašlju. Vem, da se cepi s kombiniranim cepivom, ki vsebuje tudi cepivo proti tetanusu. Pred 5 leti sem se cepila proti tetanusu, vendar ne s kombiniranim cepivom, zato me zanima, ali je lahko kaj narobe, če se cepim proti oslovskemu kašlju s kombiniranim cepivom, čeprav je od cepljenja proti tetanusu minilo komaj 5 let.
Poleg tega bom ta teden prejela injekcijo zaradi Rh- krvi. Je smiselno počakati s cepljenjem proti oslovskemu kašlju, da je med obema nekaj časovne razlike?
Hvala in lp
Spoštovani, cepljenje nosečnic proti oslovskemu kašlju se izvede čim prej po 24. tednu nosečnosti. Glede na to, da ste že v 28.tednu, se res mudi. Ni pomembno, če ste se pred petmi leti cepili proti tetanusu. Cepljenje se izvede neodvisno glede na pasivno zaščito zaradi Rh- krvi.
Pozdravljeni,
noseča sem 27 tednov in se želim cepiti proti oslovskemu kašlju. Lani poleti sem bila cepljena proti tetanusu (ne vem, če tudi proti davici) in me zanima ali se lahko letos še enkrat cepim, saj je cepivo kombinirano in nimam druge izbire. Je to predčasno ponovno cepljenje lahko kakorkoli škodljivo za plod?
Cepil bi se tudi moj mož, ki pa je bil proti tetanusu cepljen pred nekaj meseci. Mislite, da so lahko kakšni stranski učinki pri njemu?
Hvala za odgovor in lep pozdrav.
Spoštovani, pomembno je predvsem, da se cepite vi in potem protitelesa preko krvotoka prenesete na plod. Ponovitev cepljenja proti tetanusu v kratkem času se lahko odraža z nekoliko večjo bolečino in rdečino na mestu vboda; tako pri vas, kot pri možu, je pa cepljenje proti oslovskemu kašlju vsaj pri vas, vsekakor smiselno izvesti čim prej.