Osebnostna motnja
Pozdravljeni,
danes sem v dnevnih novicah (v črni kroniki) zasledila termin “osebnostna motnja z značilnostmi paranoidne, obsesivno-kompulzivne in shizoidne motnje”. Mi lahko prosim razložite, kaj točno to pomeni?
Zanima me tudi, kako poteka zdravljenje takšne motnje in kako učinkovito je, kakšni so možni zapleti ali težave pri tej motnji ter kaj takšna motnja pomeni za bolnika, njegove svojce in tudi druge ljudi v bolnikovem okolju.
Pozdravljeni,
Motnje osebnosti po definiciji predstavljajo trajen vzorec notranjega izkustva in vedenja, ki pomembno odstopa od pričakovanj posameznikovega kulturnega okolja, in se manifestirajo na naslednjih (vsaj dveh) področjih: kogniciji, čustvovanju, medosebnih odnosih ali kontroli impulzov. Niso rezultat psihofizioloških efektov ali substanc oz. splošnega somatskega stanja ali drugih mentalnih motenj. Ti vzorci so prodorni, nefleksibilni in stabilni, pojavljajo se že v otroštvu ali adolescenci in se nadaljujejo v odrasli dobi. Vodijo h klinično pomembnim subjektivnim težavam ali oškodovanostim (na socialnem, zaposlitvenem in drugih področjih posameznikovega delovanja).
Poznamo različne oblike osebnostnih motenj in ni niti ene same osebe ki je enaka drugi. Zato je tudi zdravljenje individualizirano in odvisno od tega kakšne so želje pacienta, kakšni so moteči simptomi in kakšne so zmožnosti pacienta. Pri zdravljenju uporabljamo zdravila in/ali psihoterapijo. O prognozi na splošno ne moremo govoriti, je odvisna od mnogih dejavnikov. Zato vam svetujem, da se o svojem primeru posvetujete s psihiatrom ki se na osebnostne motnje dobro spozna.
Lep pozdrav,