Sliši se lepo: bila je malo predebela, želela je shujšati, pa ni mogla. Potem si je šla operirati želodec in …
Vsem, ki imamo radi hrano, je že kdaj prišlo na misel, da bi bilo najbolje, da nam zašijejo želodec, ker mi nimamo moči pred okusnimi dobrotami.
Kaj v resnici operacija pomeni, kdo je do nje upravičen, kako poteka, kakšne vrste bariatričnega zdravljenja poznamo, kako živeti in ravnati po operaciji, pa so nekatera od vprašanj, na katere je dobro poznati odgovor.
Veseli smo, da smo našli stik s strokovnjakom splošne in abdominalne kirurgije, specialistom za bariatrično kirurgijo, Gregorjem Kunstom, dr. med. in mag. Marjetko Škorja, u.d.i. živ. tehn., strokovnjakinjo klinične dietetike, ki sta pripravljena odgovoriti na morebitna vprašanja.
Oba sta tesno vpeta v procese zdravljenja debelosti, prihajata iz Splošne bolnišnice Slovenj Gradec in delujeta v Ambulantnem centru Estetika Milošević (https://www.estetika-milosevic.si).
Z dr. Kunstom že pripravljamo članek, ki ga bomo kmalu tudi objavili na Med.Over.Net (vam javimo tudi tukaj, ko bo online).
Če imate vprašanje, vabljeni, da ga postavite in z moderatorko foruma, Mirjano Frankovič bomo poskrbeli, da boste prejeli njun odgovor.
Spoštovani!
Hvala za vaše vprašanje.
Tudi mene ta tema zelo zanima. Včasih lahko pomagamo tudi na ta način.
Vaše vprašanje sem že posredovala strokovnjakom v Estetiko Miloševič. Takoj po prejemu odgovora vam ga tukaj Pre-postam.
Vse dobro vam želim,
Mirjana
Hvala.
Mislim, da postopek precej dobro poznam, a ker gre za relativno novo stvar, me predvsem zanimajo izkušnje po odstranitvi, nekaj let po odstranitvi.
Koliko teh postopkov je bilo že izvedenih pri nas?
Na kakšni populaciji, starost/spol?
Kakšni so rezultati glede teže in glede diabetesa v tem enem letu z endo bariero?
In seveda cena postopka, ga je že mogoče izvesti preko zdravstvenega zavarovanja ali le samoplačniško?
Je ta postopek še vedno v fazi študije?
Odgovor strokovnjaka Gregor Kunst, dr.med.
Pozdravljeni!
Pri nas so teh posegov opravili malo in še to le pri otrocih na Pediatrični kliniki. Endobarier se endoskopsko vstavi za eno leto in v tem obdobju naj bi imel dober vpliv na sladkorno bolezen tipa 2, slabše pa naj bi vplival na izgubo teže (le nekaj kilogramov). Po letu dni , ko se odstrani, se sladkorna in odvečni kilogrami povrnejo. V literaturi opisujejo komplikacije ob odstranjevanju endobarierja s perforacijo duodenuma…. Sama metoda se pri odrasli populaciji ni prijela in z njo nimamo izkušenj.
Lep pozdrav, Gregor Kunst
Kopiram še članek, ki sem ga omenjala. V njem je zdravnik, Gregor Kunst, dr. med., specialist splošne kirurgije iz Estetika Milošević, ki operira tudi v omenjenem Slovenj Gradcu, zbral nekaj osnovnih informacij:
“Kirurško zdravljenje debelosti, oz. bariatrična kirurgija, je učinkovita metoda zdravljenja, ki je namenjena tistim posameznikom, ki jim prekomerne telesne teže, kljub številnim poskusom hujšanja, ni uspelo dolgoročno zmanjšati. Z bariatrično operacijo (operacija želodca) lahko spremenimo anatomijo in fiziologijo prebavil tako, da omejimo količino vnosa hranil (restrikcija) in da zmanjšamo sposobnost privzema hranil iz črevesja v telo (malabsorpcija). …” .
Več na: https://med.over.net/clanek/operacija-zelodca-kot-skrajni-ukrep-pri-tezavah-s-kilogrami/