Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija odvajanje od plenic ponoči

odvajanje od plenic ponoči

Spoštovani!

Naša skoraj 3-letnica ima ponoči še vedno pleničko in običajno je zjutraj še vedno polulana 🙁 Ali naj kljub temu pričnemo z odvajanjem od pleničke ali naj najprej počakamo, da bo plenička večkrat ostala suha? Čez dan je bila suha pri 2. letih in 4 mesece.

Hvala za vaš nasvet in lp!

Dokler je otrok polulan čisto vsako noč, je popolnoma brez potrebe, da plenico ukinjate, ker boste imeli samo kar naprej polulane postelje in uničen spanec. Otroka tudi ne nosimo ponoči lulat, ker on medtem spi in sploh ne ve, za kaj gre. Pravzaprav gre bolj za to, da mamica reče: moj pa je že suh, čeprav seveda ni, če ga mora nositi lulat med spanjem.
Ko bo otrok zjutraj večkrat suh, ko se bo tako stanje ponavljalo kakšen mesec ali dva, lahko poskusite ukinjati, prej pa je samo mučenje.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Do katere starosti pa je še ‘normalno’, če se otrok ponoči polula?

Po 5. letu začnemo raziskovati (pregled urina, morda UZ sečil).

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Moja punčka je v aprilu dopolnila 4 leta. Zdaj smo v fazi, ko se želimo znebiti pleničke ponoči (drugi poskus!).
Pa nič, prav nič ne kaže na to, da bi nam uspelo. Zjutraj je plenica fuuuuul polna.
Imamo taktiko zbujanja (kar mi seveda ni všeč in vidim, da tudi vi odsvetujete) – vsak večer ob 22h (zaspi ob 19h).Včasih je polulana, včasih ni, ko jo zbudim in nesem na wc, včasih lula, včasih ne … mislim, ne ugotovim prav nobenega vzorca in moja dejanja se mi zdijo ne samo brezupna, ampak brez smisla.

Naj povem, da smo se pleničke podnevi znebili zelo na hitro (pri 2eh letih). Tako je tudi zvečer želela zaspati brez pleničke. Celo sma od sebe se je zbudila in rekla, da jo lulat, zjutraj je bila ene parkrat plenica suha. A pri tisti starosti je nisem imela srca vsak večer zbujat (sama od sebe pa se tudi ni zbudila vedno!), plus to, da smo imeli takrat težave s spancem (zaspati nazaj!) in niti slučajno se nisva odločila za zbujanje.
Zamujen trenutek?
Očitno, saj se zdaj, ko smo v 5. letu življenja, želimo pleničke znebiti in nimamo najosnovnejše ideje, kako to storiti. Punčka tako trdno spi, da jo komaj zbudim in komaj nesem na stranišče, joka, se trma, dere, čisto se razbudi – skratka, trenutno stanje se mi zdi eno samo mučenje.

Hvaležna bom za vsako pomoč, namig.

Morda še to: sama sem zelo dolgo močila posteljo, se bo zgodba ponovila?

Če otrok tako trdno spi in ne čuti ne nuje po lulanju ne tega, da je močno polulana, potem še ni zrela za odstavljanje od nočne plenice. Šele potem, ko bo sama od sebe več noči zapored suha, pride upoštev treningi in pohvale in darila. Prej pa ne.
Vedno, ko se srečujemo z otrokom, ki dolgo lula v posteljo, dobimo pozitivno družinsko anamnezo, torej nekoga od staršev ali njihovih sorojencev, ki je dolgo močil posteljo. Obstaja družinska nagnjenost.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Moja prijateljica je sinka odvadila lulat, ko ga je dala v pralne pleničke. Ker je bil moker in ga je motilo. Ko se mu je nesreča zgodila le še sem in tja kdaj, mu je pa kupila vpojne hlačke (do takrat sploh nisem vedla da obstajajo) – zunanji del je nek nepremočljiv material, znotraj pa debelejša plast bombaža (če se ne motim majo to na spletni strani od Racmanovih plenic). Za razne nesreče so pa fajn une podloge, ki ne premočijo. Pa ne tiste, k majo polivinil spodaj.

Sicer pa je pametno otroku dajat čez dan več za pit, pozno popoldne in zvečer pa manj ali nič (seveda prilagodite aktivnosti in potrebam otroka). Tudi sama moram sredi noči na wc, če zvečer veliko popijem.

Ne glede na to, katere plenice se uporablja, mora za to biti otrok zrel.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Otrok mora biti zrel. Moja je bila suha šele pred kratkim, par mesecev pred tretjim letom, a v celoti, tako podnevi kot ponoči. Telesno je bila gotovo prej, kot mentalno, saj je bila plenička zjutraj v vsaj 90% suha že več kot pol leta prej, a če noče, noče. Pomagalo ni niti to, da je bila polulana, ker ji nisem dala plenice.

Glede pitja zvečer, se pa tudi ne strinjam v celoti(čeprav zagotovo pomaga, če zvečer manj pije). Moja zvečer še vedno spije vsaj 400 ml tekočine, čaj in tudi mleko, (Tanč, ne me kregat, a je tako žejna, ker čez dan pije premalo, da ji tega ne odvzamem), pa se nikoli ne polula. ne samo to, tudi zbuja se še ponoči, pa ji ne uide. Ponoči je lulat ne dajem, kaj šele da bi jo zbujala. Zjutraj je pa kahla včasih do polovice polna (na oko se mi zdi da vsaj 300-400 ml). pa tudi nobene panike ni, da je treba še v isti minuti lulat, ko se zbudi.

Seveda mora biti otrok zrel, da se začne privajati na kahlico. Vendar verjamem, da lahko potem, ko je otrokovo živčevje že dobolj zrelo, da zna povezati občutek tiščanja in opravljanje potrebe, pralne pleničke precej olajšajo privajanje na kahlico, saj otroku ne dajejo potuhe. V pleničkah za enkratno uporabo se polula, pa kaj? Zakaj bi prekinjal igro in šel na kahlico, če se polula, pa ni spremembe, ker je suh. Če pa se polula in je moker, ter mu je neprijetno… je več verjetnosti, da bo šel raje na kahlico, kot pa opravil v pleničko. Seveda so si otroci različni in pri vseh ne deluje. Prepričana pa sem, da če delujemo malo bolj naravno, otroku situacijo, s tem ko jo na kratki rok otežimo, na dolgi rok precej olajšamo. Vsak se pa odloča po svoje.

Pozdravljena Tanč!

Tudi pri nas imamo problem glene nočnega odvajanja od plenic:
Hčerka(3 leta in 3 mesece) noče več imeti plenic ponoči. In tudi ko ima plenico gor je plenica suha-tako je bilo celo jesen, zimo in pomlad(Čez dan je suha že eno leto, brez nesreč). Plenica tudi enkrat ni bila polulana. In seveda sem bila 100%, da je hči zrela, da je lahko brez plenic ponoči, sploh ker je sama želela, da bo spala brez plenic. In tako mi je svetovala tudi psihologinja na pregledu pri treh letih-naj damo plenico proč, ker je otrok zrel, da je brez. To je sedaj dober mesec, dva in je enih par noči (3-5)suha, potem je enkrat ali dvakrat zaporedoma mokra, potem spet suha in tako naprej. Vrtimo se v začaranem krogu, jaz imam že vsega dovolj-pranja posteljnine, nočnega vstajanja, če je slučajno mokra(načeloma se ponoči takoj zbudi ko se polula, no danes je celo v polulalnem spala do jutra .) Ne vem če je rešitev, da jo ponoči v spanju nosimo na WC, ker pomojem ne bomo naredili nobenega koraka naprej pri odvajanju. Vedno gledam, da zvečer ne pije veliko, lulat gre zvečer ob 19.00, pa potem še ob 20.00, preden gre v posteljo. Ponoči je v kopalnici prižgana lučka, tako da je svetlo. Ali je možno, da ji da plenica občutek “toplote”? Da je zato plenica suha?
Zelo bom vesela vašega nasveta, kako naj še poskusimo, kako naj jo motiviramo(sem že poskusila z razpredelnicami, zbiranjem rožic,…).

Otrok je še premajhen za vedenjsko terapijo, torej motivacijsko pogajanje. Je pa odlično, da je toliko noči zapored suha. Pri navajanju je normalno, da se lahko zgodi kakšna noč ali dve, da se otrok polula. Saj ne more biti danes še moker, potem pa čez noč popolnoma suh in da se nikoli ne zgodi, da bi se polulal.
KOlikor je zoprno, je pač potrebno čakati, plenice pa ji jaz ne bi več dajala.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

sončnicaaaa. Res zoprno vse pranje. Jaz imam v posteljici skoz eno podlogo, ki ne premoči, pa vseeno diha – http://www.pleniceracman.si/si/zascitne-predloge/enojno-lezisce-g53.shtml . Men je zlo super. Sicer sem ti želela poslat na mail, pa imaš skritega, ne bi želela, da sem obsojena, da delam reklamo 😉
Je pa po vrhu in spodaj bombaž in jo kamot daš tudi prek rjuhe, da ti niti tiste ni treba prat.
Vse dobro!

Spoštovani,
Rabim samo en nasvet na to temo.
Najin 3 leta in 3 mesece star sin se je odvadil pleničk čez dan pred dobrim mesecem. To je bil za nas velik projekt, poskušali smo večkrat, pa ker ni bil zainteresiran sploh za kahlico, smo delali vmes pavze, nisva ga silila.
No, potem je pa Božičku obljubil, da bo v novem letu brez pleničk in smo decembra kar vztrajali čez dan in kar hitro in skoraj popolnoma brez nesreč, je ostal brez pleničke čez dan, tako doma kot v vrtecu.
Ker so bile pleničke ponoči suhe pa že dlje časa (tu pa tam je bila kakšna mokra zjutraj), smo poskusili brez pleničk tudi čez noč (enkrat je slučajno prehitro zaspal in sva ga pustila brez in zjutraj je bila suha, pa sva rekla, probajva). Kar nekaj noči zapored je bil suh, sedaj so se zgodile 3 nezgode, z par dnevi razlike.
Vem, da bodo nezgode še nekaj časa, in ni mi sploh težko ga preoblačiti ponoči…
Skrbi me to, da se sploh ne zbudi, ko se polula in je ves moker. Ponavadi pričakujem kdaj bo moker, ker mu vedno ne uspe lulat tik pred spanjem in ga hodiva ponoči kontrolirat.

Torej, zanima me, ali vztrajamo brez pleničk ponoči ali mu raje dava še za nekaj časa pleničko nazaj? Danes mi je sam rekel, da naj mu dam pleničko gor preden gre spančkati.

Sem v dilemi, nočem ga silit, ker vem, da bo kontra učinek. In nikamor se nam ne mudi, že za čez dan sva mu dala čas, da je sam pokazal voljo. Naj omenim le še to, da imamo še 7 mesecev stari dvojčici in se je kar na njiju dolgo zgovarjal.

Najlepša hvala za vaš čas in odgovor.
Lep pozdrav,
Maja.

Če se otrok polula več kot polovico noči v tednu, je zanj in za vas mnogo manj stresno dati plenico kot kar naprej prebolačiti posteljo in otroku razlagati, da je šlo za nesrečo. Otrok še ni zrel za nočno vzdržnost, njegov spanec je pretrd, da bi ga zbudila nuja po lulanju, mehur pa še nima dovolj velike kapacitete, da bi zdržal količino ponoči narejenega urina. Z rastjo in dozorevanjem se bo ponoči izločalo več antidiuretičnega hormona, urin se bo koncentriral, izločena količina bo mnogo manja kot podnevi in prag zbujanja se bo znižal. Takrat bo zdržal vse noči brez lulanja ali pa se bo zaradi poziva na lulanje normalno prebudil in odšel lulat.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,
prosim za nasvet glede nočnega odvajanja od plenice. Hčerka bo februarja stara 3 leta in ponoči spet lula v plenice. Lani je bila 8 mesecev že suha ponoči, podnevi pa ko je bila stara 2 leti in 2 meseca. Julija je dobila sestrico, septembra pa je zamenjala vrtec. Takoj tretji dan vrtca je začela lulati ponoči in tudi pri dnevnem počitku rabi spet plenico, tako doma kot v vrtcu. V vrtcu se je super privadila in se počuti dobro, doma ji posvečamo dovolj pozornosti, tako da ne vem kaj bi bilo narobe. Ponoči spi nemirno in se večkrat zbudi, včasih jo vprašam, ali bi šla lulat, pa mi reče da ne. Včasih je plenica suha cel teden potem pa npr. dva dni zapored mokra, pa spet 3 dni suha pa potem mokra…, zelo različno.
Kaj mi svetujete, da ji še dajem plenico dokler ne bo par tednov suha? Počitek v vrtcu traja 2 uri pa je vedno mokra, včasih pa zdrži celo noč. Sem poskusila z nalepkami za suho plenico, pa ni učinka. Čudno mi je ker je že bila popolnoma suha in to kar nekaj časa. Kaj bi lahko bilo narobe? Ali dojenček in sprememba vrtca vplivata na ponovno mokrenje plenic?

Hvala in lep pozdrav

Zaenkrat ne ukrepamo, saj deklica nima niti še treh let. Ne glede na vzdržnost pred tem, je očitno, da sistem urejanja nočnega izločanja urina še ni zrel in postopki za trening vzdržnosti ne bodo uspešni.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni dr. Grmek!

Hčerka je stara 3 leta in 8 mesecev, brez plenice pa je bila čez dan že en mesec pred dopolnjenim drugim letom. Ker smo jo že kar nekaj časa uspešno privajali na kahlico, je odvajanje potekalo samo en dan, nesreče so bile zelo redke. Žal hkrati nismo izvedli tudi nočnega odvajanja, saj smo bili na dopustu v tujini in nisem upala tvegati nesreče in jeze stanodajalca. Je pa bila takrat plenica suha 5 noči zapored, potem pa je v spanju spet začela lulati. Zdaj se nočne plenice nikakor ne rešimo, velikokrat je tudi tako polulana, da premoči čez pižamico. V vrtcu se je sama odločila, da bo brez in se tudi nikoli ne polula, saj spi samo eno uro, doma pa je drugače. Poskusila sem tudi s hlačkami za odvajanje in pralnimi plenicami, a neuspešno. Poskusili smo tudi brez pleničke, pa se je vseeno polulala in spala dalje, očitno je mokrota ni motila. Sprejela sem že dejstvo, da morda še ni pripravljena, jezi pa me, da se velikokrat polula še preden zaspi. Vsak večer gre pred spanjem dvakrat lulati, pa se skoraj vedno zgodi, da se v pleničko polula, še preden zaspi. Vsakič ji prigovarjam, naj pove, ko jo tišči in bomo sneli pleničko, pa ne pomaga. Ne vem, ali gre samo za lenobo ali za kaj drugega, se pa ne znam spopasti s tem. Poskusili smo tudi že z nagradami, pohvalim jo vsakič, ko je plenička bolj suha, res pa me jezi to, da se polula še preden zaspi. Prosim za vaše mnenje, kaj storiti v tem primeru.

Že vnaprej hvala za vaš odgovor.

Zaenkrat niso potrebni še nobeni ukrepi, saj nočnega lulanja pred starostjo 5 let ne štejemo za motnjo. Otrok nima zrelega mehanizma za zmanjšano izločanje urina ponoči. Nekateri to dosežejo prej, drugi kasneje.
Zakaj pa se polula, še preden zaspi, vam težko odgovorim. Sploh, če gre lulat dvakrat, preden zaspi in mehur se v tako kratkem času ne more napolniti. Morda bi pregledali urin pri osebnem zdravniku, toliko, da se izključijo najpogostejše motnje, še posebej v primeru, da je po dvakratnem obilnem lulanju (ne le nekaj kapljic) pred spanjem plenica spet popolnoma mokra tik preden zaspi.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za vaš odgovor. Dokler ne bo plenička suha, je ne mislim odvajati.
Je pa to pred spanjem tako, da se čisto zavedno polula. Primer: smo ji pozabili dati pleničko in nas je opomnila na to, takoj po tem, ko jo je imela, pa se je polula. Je možno, da ji je s pleničko ugodno ali gre morda za čisto lenobo? Tudi sicer velikokrat čaka do zadnjega (verjetno da ne bi česa zamudila) in jo dostikrat tudi opominjam naj gre lulat.

New Report

Close