Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Arhiv Zdravje Zdravila in zakonodaja – Arhiv Odgovornost farmacevta

Odgovornost farmacevta

Spoštovani,
na sosednjem forumu se je razvnela debata o odgovornosti farmacevta v lekarni.

Bolnik pride v lekarno po zdravilo, ki se ne izdaja na recept in pri tem pozabi omeniti svoje zdravstveno stanje, ki ni v nobeni povezavi z zdravilom, ki ga potrebuje.
Ko pride domov iz navodil za uporabo ugotovi, da zaradi svojega zdravstvenega stanja tega zdravila ne more jemat.

Ali ga je lekarna dolžna vzeti nazaj in vrniti denar?
Kdo je bolj odgovoren, da se pozanima, ali bi se zdravilo lahko izdalo? Farmacevt, ali bolnik sam?

Hvala za odgovor.

Pozdravljeni!

Vprašanje, ki ste ga izpostavili je zelo pomembno in predstavlja tisto najobčutljivejšo točko, ki zadeva bistvo našega poklica, to je strokovno svetovanje ob izdaji zdravil. Žal se polemike v zvezi z delom farmacevta v javnosti često poenostavljajo in vse preveč ljudi, tako nekaterih uporabnikov zdravil, kot tudi nekaterih, ki so odgovorni za strokovnost dela v lekarnah, podcenjuje nevarnosti, ki so lahko posledica uporabe neustreznega zdravila, ki si ga izbere bolnik sam, ali pa tudi prehranskega dopolnila, ki s svojim učinkom moti delovanje drugih zdravil, ki jih bolnik jemlje.
Da bi lahko odgovorila na vaše vprašanje, moram najprej poudariti, da je področje zdravil pri nas do podrobnosti urejeno v skladu z evropskimi direktivami, ki so vsebovane v naših predpisih.
Razložila bom, kako so razvrščena zdravila, ki se lahko izdajajo brez recepta. Ločimo dve vrsti zdravil brez recepta: tista, ki se lahko izdajajo samo v lekarnah in tista, ki se lahko izdajajo v lekarnah in specializiranih prodajalnah, kar ima določen pomen.
Zdravila, ki so pretežno naravnega izvora in se uporabljajo le za ublažitev nekaterih simptomov in lajšanje težav, ki ne zahtevajo posvetovanja z zdravnikom, ki so namenjena za samozdravljenje, nikakor pa ne za odpravljanje simptomov, ki so značilni za različne bolezni, se lahko izdajajo v lekarnah in v specializiranih prodajalnah. V specializiranih prodajalnah je za posvet o zdravilu zahtevana najmanj srednja izobrazba farmacevtske smeri.
Druga zdravila, ki se praviloma tudi lahko izdajajo brez zdravniškega recepta pa so tista, ki vsebujejo učinovine tako naravnega izvora, kot tudi drugega izvora, za katera pa Javna agencija za zdravila določi, da je za varno samozdravljenje potreben nadzor in svetovanje v lekarnah. Pri tem se upošteva vsa opozorila in previdnostne ukrepe, možnosti medsebojnega delovanja z drugimi zdravili,itd…in seveda tudi bolnikovo stanje.

Tako sem se približala vašemu vprašanju odgovornosti. V lekarni je odgovoren za izdajo zdravila farmacevt ne glede na to ali gre za zdravilo na recept ali za zdravilo, ki se lahko izda brez recepta. Bolnik sam ne more oceniti varnosti jemanja nekega zdravila. Farmacevt je dolžan bolniku pomagati in ga poučiti o varnem jemanju zdravila.
Zato se v praksi tudi postavlja dilema ob uvajanju samopostrežnega načina pri zdravilih. Odgovornost za varno uporabo zdravila bi bila v takem primeru naložena bolniku, ki nima strokovne izobrazbe in je za neželene posledice odgovoren sam.
Glede vračila zdravila pa ne morem dati kompetentnega odgovora, ker primera ne poznam. Vsekakor bi bilo etično, da se zadeva uredi in razčisti v lekarni, kjer je bilo zdravilo kupljeno.
V izogib takim primerom farmacevti vedno poudarjamo, da mora bolnik svojemu zdravniku ali farmacevtu vedno našteti zdravila in prehranska dopolnila, ki jih trenutno jemlje. To je bolnikova dolžnost. Vse ostalo pa so dolžnosti in odgovornosti vseh (zdravnikov in farmacevtov), ki vstopajo v proces zdravljenja.
Lep pozdrav!

najlepša hvala za izčrpen odgovor.
lep pozdrav

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close