Odgovor Darji
Draga Darja,
vedno pravim, da je dobro vse, kar pomaga. Če vam pomaga polenta, pivo (obvezno brezalkoholno!) in bela kava – škoditi res ne more. Vsekakor pa ni dobro pretiravanje, ker takrat dobesedno delamo le nasilje nad lastnim telesom. Znasntvene raziskave so sicer te povezave ovrgle, a pri njih zagotovo niso upoštevali materinega psihološkega stanja. Ki je pri dojenju še kako pomembno. Vendar pazite, sama polenta, čaji za dojenje in razne druge domače terapije ne bodo pomagale, če dojenje ne bo pravilno, pogosto, pristavljanje pravilno in mamica ne počiva dovolj. Vse skupaj je lahko tista čudežna kombinacija, ki pomaga, sama hrana ali celo zdravila pa žal ne.
Prav nič ni narobe, če Rok dobi poleg dojenja še prilagojeno mleko. In morda bo prišel kakšen dan, ko ga sploh ne bo potreboval in nato kašen dan, ko bo steklenička vseeno potrebna. Pomembno je, da se vi zavedate, da delate prav.
Če Rok sedaj lepo pridobiva pri teži, raste in se lepo razvija, potem spanje celo noč ni problem. Je celo še dobrodošlo, saj spočita mamica tudi bolje doji.
*** vendar sem po končanem dojenju izčrpala le 40 ml mleka (iz obeh dojk)
*Nič hudega, draga Darja. Rok je spal celo noč in je bil verjetno lačen za dva ali tri. Poleg tega, saj že veste – črpanje ne more biti merilo, koliko mleka je na voljo.
*** Pa zadnje tri dni je bolj jokav kot sicer. Mislim, da ga zvija, morda ga muči tudi vročina in soparno vreme. Zato bom prenehala jesti še mlečne izdelke, kisa na solati pa že sedaj ne jem, ampak uporabljam limono- zopet domači recepti. Kaj ti meniš o tem?
* Vzrokov je lahko več, včasih jih tudi ne moremo ugotoviti. Matere otrok, ki so veliko jokali, prisegajo na naslednje rešitve:
– dojite v kar najbolj pravilnem položaju, vmes podirate kupčke
– pazite da plenička ne bo pretesna
– zavijte ga v manjšo rjuho (odejica je v tej vročini prevroča) v bubo (rokice so navzdol in pod odejo)
– nosite ga na rokah (za to so močne očkove roke še najbolj pripravne) tako, da je položen delno na na levi bok in dleno na trebušček
– očka naj nosi otroka v (podprtem) pokončnem položaju, tako da z glavico leži na vdolbini med očkovim vratom in rameni. Pri tem naj mu očka nežno brunda, ta globoki, brundajoči, vibrirajoči zvok otroci obožujejo
– glasno šuškajte (glasovi “šššššš” so podobni glasu krvi, ki ga sliši otrok v maternici)
– zibajte ga z drobnimi, hitrimi nihaji
– ponudite mu sesanje (jokajočim dojenčkom največja uteha)
– topla kopel
-masaža trebušča in telovadba z nogicami